Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

OSB'lerde emlak vergisi kalkıyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 77 maddelik Üretim Reform Paketi'ni açıkladı. Paket dahilinde OSB'lerde emlak vergisi kalkıyor..


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 77 maddelik Üretim Reform Paketi'ni açıkladı. Paket kapsamında planlı sanayi alanları için emlak vergisinin kaldırılması ve yapı denetim hizmet bedeli indirimi söz konusu.


Bakan Özlü,  "Emlak vergisi payı organize sanayi bölgeleri için yılda 360 milyon lira. Bunu da kaldırıyoruz. Sanayi siteleri için getirdiğimiz yapı denetimi hizmet bedeli indirimiyle yılda 127.8 milyon lira ilave bir hak sağlıyor. Sanayi sicili almış her sanayici için emlak vergi kalkıyor" dedi.


Yurtdışında OSB kurulabilecek

Bakan Özlü, yurtdışında organize sanayi bölgesi (OSB) kurulabileceğinin müjdesini verdi. Özlü, "Yurtdışına OSB kurma imkanı getiriyoruz, bunun için Bakanlar Kurulu'ndan yetki alıyoruz yani Türkiye'de başarılı olan OSB'ler yurtdışında da OSB kurabilecekler." dedi. 


Özlü, özel sektörün de özel endüstri bölgesi kurmasına imkan tanıyacaklarını ifade ederek "Deniz doldurma yoluyla endüstri bölgesi kurmanın önünü açıyoruz. Bunlardan birisi Trabzon Arsin bölgesi" açıklamasında bulundu. 


Bakan Özlü 63 bin 649 işyerinin taşınacağını da söyledi. Bakan Özlü, Isparta, Malatya, Düzce, Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun olmak üzere 8 sanayi sitesinin taşınma işlemlerinin başlayacağını söyledi. Özlü, taşınma maliyetinin 19 milyar lira olduğunu da sözlerine ekledi. 


Akşam