Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Osman Ural kimdir?

ABOUTBLANK bünyesinde Proje Direktörü olarak mimari çalışmalarına devam eden Mimar Osman Ural kimdir?


Osman Ural, 2011 yılında Kuzey Carolina Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamlamasının ardından 2012 yılına dek Emre Arolat Mimarlık' ta tasarımcı mimar olarak çalıştı. 


2012 yılından bu yana ödüllü mimarlık ve kentsel tasarım ofisi ABOUTBLANK ile birlikte tekil konut ölçeğinden stratejik kentsel tasarım ölçeğine dek geniş bir skalada projeler üretti, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı. 


EAA bünyesinde Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde FABRİKA başlıklı ve ABOUTBLANK ile Antalya Mimarlık Bienali'nde (2013) Açık-Kaynak Mimarlık başlığı ile sergiler tasarladı. Profesyonel hayatına ABOUTBLANK bünyesinde Proje Direktörü olarak devam etmektedir.


Aboutblank

Ofisin esnek çatısı 2005 yılında Ozan Özdilek, Hasan Sıtkı Gümüssoy, Erhan Vural and Gökhan Kodalak tarafından kolektif bir ortaklık olarak kuruldu, 2011 yılında Nişantaşı'na taşınarak resmi mimarlık ofisi statüsüne kavuştu. 


ABOUTBLANK interdisipliner işleyişe sahip ödüllü bir mimarlık ve kentsel tasarım ofisidir. 


Mimarlık ve kentsel tasarım ölçeğinden sergi ve atölye tasarımı ölçeğine dek geniş bir skalada üretim yapan ABOUTBLANK, ulusal ve uluslararası arenalarda yirminin üzerinde ödüllü proje tasarladı. 


Bu süreçte, kolektif üretime kendi iç organizasyonunda verdiği önemin dışavurumu olarak, MVRDV, AECOM, KCAP, 3PLUS1 ve Martha Schwartz Partners gibi prestijli uluslararası ofislerle proje ortaklığı yürüttü. Ofisin projeleri ve ofisin kurucu ortaklarının makaleleri Footprint, Architektur Aktuell, A10 ve Arredamento Mimarlık gibi saygın ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlandı. 


Ofisin kurucu ortakları Cornell Üniversitesi, New York Institute of Technology, Skopje Architecture Week, Tirana Epoka Üniversitesi, Antalya Mimarlık Bienali, SALT, TAK, İTÜ, ODTÜ, YTÜ, KOÜ, AGÜ, Bilgi Üniversitesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi gibi saygın ulusal ve uluslararası platformlarda seminerler verdi, sergiler tasarladı, atölye yürütücülükleri ve jüri üyelikleri yaptı. 


ABOUTBLANK'in tasarıma genel yaklaşımı derinlikli kültürel ve sosyopolitik analizler yardımıyla rasyonel ve analitik kurguları devingen ve kreatif sistem manipülasyonlarıyla melezleyerek yeni olasılıklar üretmek üzerine kuruludur.


A: İstanbul - New York

E: info@aboutblank.cc

E: jobs@aboutblank.cc

T: +90 212 225 69 37

M: +90 535 714 77 06