Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Peşinatsız konut kredisi alabilir miyim?

Konut sahibi olmak isteyen kimseler bankalardan konut kredisi kullanabiliyor.Peki, siz de "Peşinatsız konut kredisi alabilir miyim?" diyorsanız işte yanıtı..


Konut sahibi olmak isteyen kimseler bankalardan konut kredisi kullanabiliyor. Ancak kredi kullanan kimselerin yine belli bir miktar paraya sahip olmaları gerekiyor.


Bunun nedeni ise konut değerinin tamamına kredi verilmemesi. 1 Ocak 2011 tarihinden uygulanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Kararı gereğince en fazla mesken değerinin yüzde 75'i oranında kredi veriliyor.


Geriye kalan yüzde 25'lik kısmın peşinat olarak ödenmesi isteniyor. Bu durum da, tüketcilerin ev satın alma hayallerini ertelemesine neden olabiliyor. 


Ancak bazı bankalar çeşitli şekillerde peşinatsız konut kredisi verebiliyor. Peki, siz de "Peşinatsız konut kredisi alabilir miyim? Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır?" diyorsanız hemen yanıtlayalım.


Kimi bankalar konutun tamamına kredi vermek için geriye kalan yüzde 25'lik kısım için ayrı bir kredi hesabı açarak ihtiyaç kredisi adı altında tüketiciye kredi kullandırabiliyor.


Örneğin Akbank, tüketicilerine peşinatsız konut kredisi veren bankalar arasında yer alıyor. Bunun için tüketicinin kendisine, ailesine ya da 3. bir şahsa ait ikinci bir konut ipoteği gerekli oluyor. Kredi özellikleri:


Sabit faizlidir.

Ekspertiz bedelinin tamamı kredilendirilebilir.

Kendinize, ailenize ya da 3. bir şahsa ait ikinci bir konut ipoteği ile birlikte, satın alacağınız evin yüzde 100'üne kadar konut kredisi kullanabilirsiniz.

Gelirinizin artmasını ya da birikiminizin olmasını beklemeden ev sahibi olabilirsiniz.​


* Banka kampanyası hakkında değişiklikler olabilir. Bu nedenle banka ile iletişime geçilmesi gereklidir.






Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com