Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Poligon Mahallesi – Sarıyer

İstinye sırtlarındaki manzaralı gecekondu mahallesidir. Poligon, İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı mahalledir. Adını, İstinye Atış Poligonu’ndan alır. Poligon Mahallesi, tapusuz evleriyle gündeme gelir.Poligon Mahallesi – Sarıyer

Poligon Mahallesi


Poligon Mahallesi nerede? 


İstinye'den İstinye Bayırı Caddesi'nden Maslak yönüne hareketle sağ tarafta kalan Poligon Caddesi'nin girişinden başlayan ve Darüşşafaka Yolu ve İstinye Lisesi'ne kadar olan bölgedir. Poligon Mahallesi, kuzeyinde Darüşşafaka, doğusunda İstinye, güneyinde Reşitpaşa ve batısında Pınar mahalleleriyle çevrilidir. Poligon adı nereden gelir?


Mahalle, adını İstinye Atış Poligonu’ndan almaktadır. Poligonun özellikleri nelerdir?


Poligon Mahallesi – Sarıyer
İstinye Atış Poligonu


Tesis İlçe : Sarıyer

Tesis Yeri : İstanbul(Avrupa)

Tesis Tipi : Spor Tesisi

Tesis Standartı : UlusalİLETİŞİM

Adres : Poligon Cad. No.1 34460 / İstinye

Telefon : 0212 277 89 05SPOR TESİS KİMLİĞİ/

Tesis Standardı : Ulusal

Yapım Yılı : 1980

Tesis Tipi : Spor Tesisi

Tesisin Son Durumu : Faal

Tesis İşletmesi : Kamu

Tesis Sahibi : Gençlik ve Spor Bakanlığı

Tesis İşletmecisi : İstanbul Avcılık Atıcılık İhtisas SK.

Otopark : Açık / 30

Toplantı Odası : -

Kafeterya : VarATIŞ POLİGONU

3 Açık Trap - Skeet Poligonu

1 Kapalı Havalı Tabanca Poligonu

1 Kapalı Havalı Tüfek PoligonuTRİBÜN

Açık : 2 

Kapalı : -

Koltuklu : 200

Koltuksuz: -

Toplam: 200Poligon Mahallesi hangi haberlerle gündeme geldi?


Pınar ve Poligon trafiği nefes aldı (Gonullumuhabir.com, Temmuz 2010)


Sarıyer Pınar Mahallesi ve Poligon mahallesi arasındaki ABC Yolu'na trafik ışıkları konulunca trafikte zor anlar yaşayan yaya ve araçlar derin bir nefes aldılar...


Sarıyer ilçesine bağlı pınar mahallesi ve poligon mahallesi arasındaki ABC caddesi üzerine trafik ışıkları konuldu. 

Yol üzerinde kazalara sebebiyet verdiği için İstinye park taksi durağının önündeki ve Enka Okullarının önündeki karşı yola geçiş olan yerler kapatıldı. Bundan dolayı pınar mahallesinin ana caddesinde gelen bir araç İstinye parka kadar çıkıp geri dönmesi gerekiyordu. Işıklar sayesinde bu orun ortadan kalkmış oldu. Fakat aynı mahallede bulunan ve sokakları çıkmaz sokak olan bahadır sokak ve kısmet ağacı sokak bundan yararlanamadı. Yolun çıkışındaki setten bir iki taş kırılırsa onlarda bundan istifade edecekler. 


Trafik ışıklarının gelmesiyle yayalarda rahatladı. Yakın zamanda açılan Mehmet - Sevim Ulusal İlköğretim Okulu ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) gidecek kişiler için kolaylık sağlayacak. Poligon Tepeüstü tapusunu aldı (Sarıyer Haber Gazetesi, Kasım 2009) 


Ak Parti tarafından, Poligon mahallesi sakinlerine kurdurulan mahalle kooperatifi, milli emlaktan arsalarının devrini aldı. İşte Poligon mahallesinden tüm son dakika gelişmeleri…


Sarıyer’in en önemli sorunlarından olan Mülkiyet sorunu ile ilgili olarak, Poligon mahallesi sakinleri tarafından kurulan mahalle kooperatifi önemli bir mesafe katederek, Tepeüstü mevkiindeki arsaların, Milli Emlak tarafından hak sahiplerine satılmasını sağladı.


Bu gelişmenin ardından AK Parti’nin Ferahevlerdeki binasında yapılan basın açıklamasında, Poligon Mahallesi Tepeüstü mevkiindeki 28 konutun üzerinde bulunduğu arsaların Milli Emlak tarafından hak sahiplerine satıldığı belirtildi.


Arsalarını alan vatandaşların da katıldığı toplantıda, Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, 6,5 dönümlük arazi üzerinde bulunan 26 hanenin sahibine metrekaresi 1000 TL’den toplam 6, 5 milyon TL’ye satış yapıldığı belirtirken, ödemenin yüzde 25’inin peşin, geri kalanın ise 4 eşit taksitte 2 yıl içinde yapılacağını bildirdi.


Tapuların da Bayramdan sonra yapılacak törenle verileceğini söyleyen Özdemir, “Sarıyer maalesef dedikodunun çok olduğu bir yer, o yüzden her kafadan bir ses çıkıyor ve bilgi kirliliğine neden oluyor. Buradaki mülkiyet sorununun temeli 30 yıl öncesine dayanmaktadır. Vatandaşlarımız kendi aralarında kooperatif kurdular ve hep birlikte mücadele ettiler. Biz de parti olarak verdiğimiz sözü tuttuk ve arazinin üzerinde oturan kişilere satılmasını sağladık. Bugün vicdanlarımız rahat. Buna ‘Varan 1’ diyoruz. Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazilerle ilgili mülkiyet sorununu da aynı şekilde çözeceğiz. Ancak vatandaşlarımızın da konuya aynı Poligon Mahallesi’nde yaşayanlar gibi yaklaşıp, aralarında örgütlenmesi gerekiyor” dedi ve tüm mahalleleri, birlikte hareket etmeye davet etti.


Poligon mahallesi Muhtarı Hasan Kılıçöz Sarıyer Haber muhabiri Saadet Subakar’a yaptığı açıklamada, çalışmada büyük emekleri bulunan Eski Belediye Başkanı Yusuf Tülün’e, Ak Parti’ye ve Kooperatif Başkanı Murat Özkaya’ya mahalleli adına teşekkür etti.Poligon Mahallesi posta kodu kaçtır? 


Sarıyer Poligon Mahallesi'nin posta kodu şöyledir; 34460 


Poligon Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Muhtar: Hasan Kılıçgöz

Adres: Poligon Mh.  34460 İstanbul

Tel: (0212) 277 4494