Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Prefabrik ev neyden yapılır?

Prefabrik binanın ortalama ömrü 30-40 yıl arasında oluyor. Prefabrik konutlar, imarlı arsalar üzerine yapılıyor. Peki, prefabrik ev neyden yapılır?


Prefabrik konutlar, imarlı arsalar üzerine yapılıyor. Söz konusu yapılar, ses-ısı izolasyonu, yangın ve depreme dayanıklılığı bakımından uluslararası standart ölçülere göre hazırlanıyor. Prefabrik binanın ortalama ömrü 30-40 yıl arasında oluyor.


Prefabrik yapılar, Kanun uyarınca yapı tanımına girdiğinden, yapım şekli prefabrik olan bu yapılara da bu madde hükümlerinin uygulanması gerekmekte olup, mevzuat ile prefabrik yapılar için ayrıca bir istisna bulunmuyor.


Bu nedenle prefabrik ev için imar izninin alınması gerekiyor. Yapı ruhsatı almak için belediye veya il özel idaresinin imar birimine yapı sahipleri veya kanuni vekillerince dilekçe ile müracaat ediliyor.


Ruhsat alındıktan sonra prefabrik ev inşaatına başlanılabiliyor. İmalat fabrikalarda yapılıp, montajı kısa sürede yerinde tamamlanıp teslim ediliyor. Prefabrik ev yapma adımları şu şekilde sıralanıyor:


Zemine U Profil Montajı

Prefabrik Yapının Zemine Sabitlenmesi

Duvar Panelleri Montajı

Pencere Kasaları Montajı

Pencere Montajı

Çatı Baş Makasları

Çatı Makasları

Çatı Makasları Montajı

Elektrik Tesisatı Çekilmesi

Veranda Yapımı

Aşık Montajı

Dere ve İnişlerin Montajı

Çatı KaplamasıIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com