Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Riskli binalar acilen yenilenmeli!

ŞUA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, yeni binaların depreme karşı daha dayanıklı inşa edildiğini ve eski binaların yenilenmeye başladığını belirtti.


17 Ağustos depreminin üzerinden tam 19 yıl geçmesinin üzerine ŞUA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, 1999 yılında yaşanan ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin acısını ülke olarak hala atlatamadığımızı vurguladı. Kaya, 17 Ağustos depremi sonrasında inşaat sektörünün önemli bir gelişme kat ettiğini ve binaların inşaat kalitesinin yükseldiğini söyledi.


Kentsel dönüşüm acilen hızlanmalı


Nimetullah Kaya, 17 Ağustos depremi sonrasında yeni binaların depreme karşı daha dayanıklı inşa edildiğini ve kentsel dönüşüm süreciyle birlikte eski binaların yenilenmeye başlandığını söyledi. Kaya, resmi verilere göre yaklaşık 20 milyonluk yapı stoğunun 7,5 milyonunun riskli durumda olması nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmesi gerektiğini ifade etti.


Nimetullah Kaya, "Depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkili yolu toplumu depreme karşı bilinçlendirmek. Bu bilinç çerçevesinde güvenilir ve depreme dayanıklı bir ev sahibi olmak isteyenlerin detaylı bir araştırma yapması gerekiyor. Bu noktada; projelerini yönetmeliklere uygun olarak ileri inşaat teknolojisi ve yüksek kaliteli malzemelerle hayata geçiren, sermaye yapısı ve referansları güçlü köklü inşaat firmalarını tercih etmek büyük avantaj sağlıyor" dedi.