Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sabri Erbakan – CHP – Necmettin Erbakan

CHP Fatih Belediye Başkan Adayı olacağı iddia edilen Bayındırlık eski müsteşarı... Sabri Erbakan, Merhum Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın yeğeni. Sabri Erbakan, 2007’de AK Parti İzmir Milletvekili Aday Adayı olmuş; 2010’da Mustafa Sarıgül’ün Türkiye Değişim Hareketi’ne katılmıştı. Sabri Erbakan'ın CHP üyeliği 14 Kasım 2013'te açıklandı.Sabri Erbakan – CHP – Necmettin Erbakan
Bayındırlık Bakanlığı eski Müsteşarı Sabri ErbakanSabri Erbakan kimdir?


Necmettin Erbakan'ın 2011'de vefat eden ve Ege Üniversitesi Göz Polikliniği'nin kurucusu olan ağabeyi Prof. Dr. Selahattin Erbakan'ın oğlu olan Sabri Erbakan, Refahyol hükümeti döneminde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müşteşar Yardımcılığı'na getirilmişti.Sabri Erbakan, siyasete ne zaman ve hangi partiyle giriş yaptı?


Sabri Erbakan'ın adı daha önce 2004 ve 2009 yerel seçimlerinde AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağı yönünde gündeme gelmişti. Sabri Erbakan, 2007 Genel Seçimleri'nde Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarlığı'ndan AK Parti İzmir Milletvekili aday adayı olmak üzere istifa etmiş ancak seçilememişti. Sabri Erbakan ve Mustafa Sarıgül’ün yolları ne zaman kesişti?


Sabri Erbakan, 2010'da Mustafa Sarıgül'ün Türkiye Değişim Hareketi'ne (TDH) katıldı. Sabri Erbakan, Mustafa Sarıgül'ün Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu Şişli Meslek Yüksek Okulu'nda da Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.Sabri Erbakan, AK Parti döneminde hangi kurumlarda çalıştı?


Sabri Erbakan, AK Parti döneminde sırasıyla; Karayolları Genel Müdürlüğü, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Bayındır ve İskan Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 13 Haziran 2009'da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarlığı'ndan Bakanlık Müşavirliği'ne atandı. Yeğen Erbakan, ardından Mustafa Sarıgül hareketine katıldı. Sarıgül ile birlikte Şişli Meslek Yüksek Okulu Mütevelli Heyeti'nde yer aldı.


Necmettin Erbakan’ın 2011’de vefat eden ve Ege Üniversitesi Göz Polikliniği’nin kurucusu olan ağabeyi Prof. Dr. Selahattin Erbakan’ın oğlu olan Sabri Erbakan, Refahyol hükümeti döneminde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müşteşar Yardımcılığı’na getirilmişti.Sabri Erbakan, Bayındırlık Bakanlığı’ndaki görevinden nasıl ayrıldı? 


Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, 12 Haziran 2009 tarihinde görevinden alındı. Sabri Erbakan yaptığı ilk açıklamada : "Emekliliğime daha çok vardı, ayrılmam istendi" dedi.


Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, Bakanlık Müşavirliğine atandı. 


Atama kararları, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yer aldı.Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan, CHP’li mi oluyor? 


Necmettin Erbakan'ın yeğeni Sabri Erbakan, 02 Kasım 2013’te Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) belediye başkan aday adaylığı için başvurduğu iddia edildi. Kulislerde Sabri Erbakan’ın İstanbul’un Fatih İlçesi Belediye Başkan Adayı olacağı konuşuluyordu. 


İddiaya göre; Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'le birlikte siyaset yapan Erbakan'ın başvurusu 02 Kasım 2013 Cumartesi günü kabul edildi. Böylece, Erbakan Ailesi'nin önemli isimlerirden biri olan eski müsteşar Sabri Erbakan CHP'ye de resmen katılmış oldu.Sabri Erbakan, ‘CHP’ye başvurdu’ iddialarına ne cevap verdi?


Sabri Erbakan, Vatan Gazetesi’nde İlker Akgüngör imzalı ve 04 Kasım 2013 tarihli habere göre; net bir şey olmadığını söyledi.


Sarıgül’ün kurmaylarından Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan’ın CHP’nin Fatih adayı olduğu iddia edildi. VATAN’ın konuştuğu Erbakan, Fatih Belediye Başkanlığı’na aday olduğu iddialarını yalanladı. Erbakan, şunları söyledi:


“Adaylık için herhangi bir başvurum ya da görüşmem olmadı. Zaten daha CHP’ye üye değilim ve üyelikle ilgili de net bir durum yok. Sarıgül’le birlikte siyaset yapıyorum. Hala TDH’da çalışıyorum. Sarıgül’ün CHP’ye dönüş sürecinde birlikteydik. Şu anda siyasetle ilgili belli bir şey söz konusu değil. AK Parti’yle bir ilgim yok. Hayattayken rahmetli amcam ile sık görüşürdük. Birbirimizi çok severdik. Amcam bürokrat olmamı isterdi. Ben de onun için bürokrat olup 15 yıl müsteşarlık yaptım.”


Sabri Erbakan ne zaman CHP'li oldu?


CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, 14 Kasım 2013'te yaptığı açıklamada, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın yeğeni Sabri Erbakan'ın MYK'da alınan kararla CHP'ye üye olduğunu belirtti.


Koç, dün gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, tüzüğün "Merkez Yönetim Kurulu Kararı ile Üyelik"i düzenleyen 12. Maddesi uyarınca Sabri Erbakan'ın CHP üyesi olduğunu açıkladı. Koç, "Sabri Erbakan, 12. Madde uyarınca üyelik teklifiyle getirildi. MYK'dan oy birliğiyle alınan kararla CHP üyesi oldu. CHP bir kitle partisidir" dedi.


Sabri Erbakan'ın CHP'nin İstanbul Fatih Belediye Başkan Adayı olacağı iddia ediliyor. Sabri Erbakan, Bayındırlık Bakanlığı’nın artık inşaat yapmayacağını nasıl açıklamıştı? 


Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, 1 Haziran 2009’da bakanlık yapısının değişebileceğini belirterek,"Bundan böyle Bayındırlık olarak inşaat yapmayacağız. Bakanlık denetçi ve kontrolör olacak" dedi. Erbakan, Türkiye'nin gelişmiş ülkelerde uygulanan standartları yapı güvenliği konusunda yakalayacağını söyledi.Sabri Erbakan’ın kentsel dönüşüm hakkındaki görüşleri neler?


Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan: "Kentleşme Şurasında bütün önemli sorun alanlarını ele aldık. Şimdi kısa, orta ve uzun vadeli stratejileri, eylem planını belirleyeceğiz" dedi


Erbakan 14 Mayıs 2009 tarihinde yaptığı açıklamada, 4-7 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen Kentleşme Şurası ile ilgili yaptığı değerlendirmede, şuranın çok verimli geçtiğini ancak, bu tür toplantılarda asıl önemli noktanın, ortaya konan kararlardaki kararlılık ve devamlılık olduğunu söyledi.


Erbakan, "Her şeyden önce bir kere gördüğümüz kadarıyla kentlerimiz pek düzgün değil. Çarpık yapılaşma, kentlilik bilincinin oluşturulmaması...Sonra afete duyarlı olmamız, doğal ve kültürel varlıklarımıza mutlaka sahip çıkılması lazım. Kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili ciddi çalışmalar yapılıyor. Şurada bu konuların hepsini, sorun alanlarını gözden geçirdik, masaya yatırdık" dedi."SÜRECİ TAKİP İÇİN KOMİSYON KURACAĞIZ"


Şura kapsamında 151 kurum ve kuruluştan 296 kişinin 10 komisyon oluşturduğunu ve 4 aylık çalışma sonucu raporların ortaya konduğunu anlatan Erbakan, bundan sonraki aşamada kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerin belirleneceğini, eylem planının hazırlanacağını ifade etti. Eylem planında, yapılacak işlerin ve ilgili kurum ve kuruluşların ayrıntılarıyla yer alacağını belirten Erbakan, özetle şunları kaydetti: "2004 yılında deprem şurasını düzenledik. O şura kararlarının bir kısmını uygulayabildik, bir kısmını ise uygulayamadık. Çünkü sadece bizi ilgilendiren kararlar değil. Diğer kurum ve kuruluşların katılımı olması gerekiyordu. Oralarda bazı aksaklıklar oldu, mamafih aldığımız neticelerden memnunuz.


Tecrübe meselesi bunlar, birinci şurada bazı eksikliklerimizi gördük. Bu şurada eksikliklerimizi tümüyle giderebiliriz. Nedir eksikliklerimiz? Ben görüyorum ki ciddi bir komisyon oluşturmamız lazım. Benim belki başkanlığımda olacak bu komisyon. Aldığımız kararları ciddi bir şekilde, kurumlarla organizasyon içine girip adım adım takip etmek lazım. Bunları gerçekleştirdiğiniz zaman ancak, şuralar başarılı olur. Ayrıca akil adamlar dediğimiz komisyon üyeleriyle çalışmalarımız, işbirliğimiz devam edecek.""MAHALLİ İDARELERİN BAZI YETKİLERİ TARTIŞILABİLİR"


Erbakan bir soru üzerine, "Alınan kararların bir kısmını uygulayabileceğimizi zannediyorum, bir kısmında bazı sıkıntılar çekebiliriz, çünkü ciddi olarak tartışılması gereken konular var bunun içinde; mesela mahalli idarelerin yetkileri. Mahalli idarelerin yetkilerinin bir kısmını belki planlama ölçeklerinde bizim almamız gibi...Planlama konusunda bir otorite lazım, çok dağınık. Bu otoriteyi kurabilirsek birçok şeyi halletmiş oluruz" diye konuştu.

Erbakan, kentleşmenin önemli bir sorun olduğunu, kökleşmiş bazı sıkıntılara karşı radikal çözümlerin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti. "TARİHİ DOKUYU TAMAMIYLA BOZUYORUZ"


Erbakan başka bir soruya karşılık, Türkiye'deki kentlerin sorunlarına yönelik şunları söyledi: "Kentlerimizi oluştururken bir kere maalesef tarihi dokuyu tamamıyla bozuyoruz, tarihi doku diye bir şey kalmıyor. İkincisi yeni yaptığımız konut bölgelerine baktığımızda yine aynı karmaşa orada da var. Otopark sorunu, yeşil

alan, çevre, peyzaj uyumsuzluğu, kirlilik, konut kirliliği... Bizim kaldırımlar araçlar için yapılıyor insanlar yollarda yürüyor, böyle bir olgu olabilir mi? Araba çıkmasın diye kaldırımların standartları değiştiriliyor. Bir standart

kaldırım vardır, bugün Avrupa'ya baktığınız zaman hepsi bellidir, kimse değiştiremez. Engelliler için, tüm vatandaş için de kullanıma açıktır. Bizde tam tersi; araçlar kaldırımda durur, vatandaş yolda yürür.""İSTANBUL'DA 1.176 SOKAĞA İTFAİYE GİREMİYOR"


Türkiye'nin kentleşme alanında AB'ye uyum için önünde çok ciddi meseleler bulunduğunu dile getiren Erbakan, özellikle kentsel dönüşümün büyük önem taşıdığını, bunu "düzenli bir şekilde" çözmek gerektiğini kaydetti.

Erbakan, "Çünkü bizim şehirlerimizi, konutlarımızın bir kısmını rehabilite etmemiz lazım ki onu da tam olarak bilemiyorsunuz, elimizde doğru düzgün bir envanter yoktur. İstanbul'da hangi bina nedir, kagir, betonarme, ahşap ne kadar zaman önce yapılmış? Böyle bir bilgi de yok elimizde tam olarak. Bu konuda bir çalışma yapacağız" dedi.

Başka bir soru üzerine de Erbakan, "Bugün nedir önümüzdeki manzara, en büyük kentimizde yüzde 85 ruhsatsız bina var. İstanbul'a gittiğimde soruyorum; ne kadar bina mevcut, çıkardınız mı? Bu bilgiler, doğal gaz, elektrik bağlantısı gibi verilerden derleniyor. TÜİK dahil olmak üzere verilen değerler sağlıklı değil. Araçların karşılıklı park etmesi gibi çeşitli vesilelerle 1.176 sokağına itfaiye giremiyor İstanbul'da. Allah korusun bir afet anını düşünün" diye konuştu.


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları