Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şadi Yazıcı – Tuzla Belediye Başkanı

Tuzla Belediye Başkanı’dır. Dr. Şadi Yazıcı, 7 yıl Ak Parti Tuzla İlçe Başkanlığı yaptıktan sonra 2009 seçimleriyle Tuzla Belediye Başkanı oldu. Yazıcı, son olarak Tuzla Marina projesiyle basının gündeminde olan isim.Şadi Yazıcı – Tuzla Belediye Başkanı

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı


 

Şadi Yazıcı nereli?


Şadi Yazıcı, 1971 yılında Erzurum'da doğdu. Ailesi, 1974 yılında İstanbul Kartal'a yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimini Kartal’da, tamamladı. İlkokulu Kartal Sabri Taşkın İlköğretim Okulunda tamamladı. Orta ve lise öğrenimini yine Kartal’da, Kartal Lisesi’nde bitirdi. 


1987 yılında liseyi bitirdikten sonra aynı yıl üniversite sınavına girip, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı.Dr. Şadi Yazıcı meslek hayatına ne zaman başladı?


Mezun olduktan sonra, doktor olarak meslek hayatına atıldı.1997 yılında Tuzla’da kurduğu Tuzla Teşhis ve Tedavi Merkezi ile özel sektörde hizmete başladı.


1997 yılında itibaren Tuzlada oturan Dr. Şadi Yazıcı, aynı fakülteden mezun olan Dr. Fatma Yazıcı ile 1998 yılında hayatını birleştirdi. Dr. Fatma Yazıcı, halen Kadın ve doğum hastalıkları uzmanı asistanlığını yapıyor. Ömer Faruk Yazıcı ve Yavuz Enhar Yazıcı isminde iki erkek çocuk babasıdır.


2000 yılında İkinci kliniğini yine Tuzla sınırlarında E5 üstünde bulunan Aydıntepe Mahallesinde, yine Tuzlada açtı. 2005 yılında kliniği geliştirerek 90 kişilik kadrosu ile Tuzla’da hizmet vermekte olan Tuzla Cerrahi Tıp Merkezini kurdu. 


Merkezde, Mesul Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Dr. Şadi Yazıcı siyasete ne zaman atıldı?


Daha önce aktif siyasette bulunmayan Dr. Şadi Yazıcı Adalet ve Kalkınma Partisinin kuruluşunda İstanbul Tuzla kurucu İlçe Başkanı olarak siyaset hayatına başladı. 7 yıl Ak Parti Tuzla İlçe Başkanlığı görevini yürüttü.Dr. Şadi Yazıcı ne zaman Tuzla Belediye Başkanı oldu?


Yöneticilik alanında yazmış olduğu makalelerden iki ödülü bulunan Dr. Yazıcı, 26 Ekim 2008 tarihinde yapılan son ilçe kongresinde tekrar aday olmayarak görevini yeni bir arkadaşına bıraktı. 


29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Ak Parti’den belediye başkan adayı olan Dr. Şadi Yazıcı, seçimlerden başarıyla çıkarak, Tuzla'ya Belediye Başkanı oldu. Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediyesi’nde hangi projeleri tamamladı?


Tuzla Belediyesi Ek Hizmet Binası, İçmeler Kavşak Rehabilitasyonu, Tuzla Belediyesi Nikah Salonu, Tuzla Belediyesi Sosyal Tesisleri, Tuzla Devlet Hastanesi Ek Bina, Gönül Elleri Çarşısı, Organik Ürün Çarşısı, Tuzla Kaymakamlık Hizmet Binası, Şifa Muhtarlık Binası, Sağlık Yatırımları, Tuzla Halk Plajı, Veranda Sosyal Tesisleri, Şifa Mah Spor Tesisi ve Park, Aydıntepe Sosyal Tesis ve Tarihi Çeşmelerin Restorasyonu…Dr. Şadi Yazıcı’nın devam eden projeleri hangileridir?


Tuzla Marina Projesi, Şelale Park Projesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binası, Şifa Alışveriş Merkezi, Ayazma Rumeli Kültür Merkezi, Salon Tepeören, Marmaray Çıkışı Çevre Düzenleme, Kamil Abdüş Gölü Projesi, Prestij Caddeleri, 400 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi, Sahillerin Halka Açılması, Fuar Alanı, Eğitim Köyü, Vatandaş Odaklı Yönetim, Anadolu Yakası Yaş Sebze ve Meyve Hali, Aşevi ve Kapalı Otopark ve Balıkçılar Çarşısı…


Tuzla Marina Projesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Dr. Şadi Yazıcı, hangi haberlere konu oldu?


Tuzla'ya Venedik modeli marina geliyor (Sabah Gazetesi, 11 Aralık 2013)


Su kanalları ve denize yapılacak adacıklarla Venedik modelinin uygulanacağı marina, yeşil alanları ve spor sahalarıyla bölgeyi hareketlendirecek. Tuzla'da turizm ve istihdam alanı yaratacak projenin 2015'te hizmete girmesi planlanıyor...


İstanbul'un, merkeze en uzak ilçelerinden Tuzla, marina projesiyle adından söz ettirecek. Su kanalları ve denize yapılacak adacıklarla "Venedik" modelinin uygulanacağı 840 yat kapasiteli marinanın 2015 yılı mart ayında hizmete girmesi planlanıyor. İnşa çalışmaları süren Tuzla Marina projesini anlatan Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, bu kapsamdaki bir projenin ilçeyi dünya ölçeğinde bir cazibe merkezi haline getireceğini ifade etti. TURİZM VE İSTİHDAM 


Tuzla Marina'nın, mimari yapısı ve içerisindeki fonksiyonel birimleriyle dünyanın sayılı marinaları arasında yer alacağını söyleyen Yazıcı, Tuzla Marina'nın, sosyal alanları ve 840 yat kapasitesi ile bir çekim merkezi olacağını da belirtti. Yazıcı, "Bu proje ile Tuzla'ya yılda 25 milyon iç ve dış turizmden ziyaretçi bekliyoruz. Tuzla Marina, E-5 ve raylı sistem ile entegre olacak ve ulaşım akslarının da merkezinde yer alacak. Vatandaşın ekonomik yaşamına da büyük katkı sağlayacak marina projesi ile en az 2 bin 500 vatandaşa istihdam sağlanacak" dedi. Tuzla'ya dünya ölçeğinde bir proje kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Başkan Yazıcı, projenin, her ekonomik düzeyden insanın faydalanacağı ve hem yerli hem yabancı ziyaretçilerin tercih edeceği fonksiyonel bir yapıya sahip olacağını vurguladı.Şadi Yazıcı: Gecekondu problemini çözüme kavuşturduk (8 Şubat 2013)


Mimarsinan Mahallesi'nde halk meclisi düzenleyen Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, gecekondu problemini net yaklaşımla çözüme kavuşturduklarını ifade etti..


Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Mimarsinan Mahallesi'nde halk meclisi düzenledi. Düzenlenen halk meclisinde konuşan Yazıcı, "Tuzla'da problemli tek yer burası kaldı" dedi. Ayrıca Yazıcı, Mimarsinan Mahallesi ve çevresindeki ıslah projesinin Türkiye'de bir ilk olduğunu ifade etti. Gecekondu problemini net yaklaşımla çözüme kavuşturduklarını vurgulayan Yazıcı,dere çevresindeki yaşayan vatandaşların yerlerinin hazır olduğunu da sözlerine ekledi.Şadi Yazıcı: Dönüşüm vatandaşları yerinden etmeden yapılmalı (3 Ocak 2013)


Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, davul zurna ile kentsel dönüşüm yaptıklarını ifade etti. Kentsel dönüşüm çalışmaları 18 ilçede devam ediyor...


İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında 18 ilçede, yüzlerce binanın yıkımına başlandı. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, kentsel dönüşümün vatandaşları yerinden etmeden yapılması gerektiğini ifade etti. Eğer kentsel dönüşüm yapılmamış olsaydı, olası bir Marmara depreminde çok fazla insan hayata kaybedebilirdi. Davul, zurna ile kentsel dönüşüm yaptıklarını ifade eden Yazıcı, temel prensiplerinin hem kamu hem de vatandaş için adalet terazisinin dengede kurulması olduğu söyledi.Şadi Yazıcı: Tuzla'ya villa da gerekli, stüdyo daire de (2 Aralık 2011)


Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, bu plan doğrultusunda üniversitelerden oluşan bir eğitim köyü, turizm için cazibe yaratacak marina gibi birçok yeni projenin startını verdi


Mazisi sayfiye bölgesi olarak başlayan Tuzla, özellikle tersaneler ve dört beş tane organize sanayi bölgesinin gelmesiyle beraber hem yerleşim bölgesi hem de sanayi bölgesi olarak gelişimini sağladı. Ancak son zamanlarda sanayi kısmı çok ön plana çıktı. Bu gelişmeyi sonlandırmak isteyen Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı Tuzla'yı yerleşim, sayfiye ve turizm bölgesi yapmayı planına uygun olarak yoğun bir çalışma içine girdi.


Tuzla'nın her zaman deniziyle anılan bir ilçe olmasını istediklerini de anlatan Başkan Yazıcı, bu konudaki en önemli projelerden biri olan Marina Projesi'nin en kısa zamanda ihale edileceğini söylüyor. Formula 1 arazisinde bir de fuar merkezi yapmayı planladıklarını anlatan Yazıcı her iki projesinin aynı zamanda ilçedeki turizm faaliyetlerini de artıracağı vurguluyor. Üniversite ve lojistik projelerinin yanı sıra ilçede yapılan yeni yatırımların ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki gelişimin konut ihtiyacını artıracağına değinen Yazıcı "Bu konut çeşitliliği ihtiyacı da artacak" diyor."Tuzla denince deniz akla gelsin istiyoruz"


"Tuzla denince akla denizin gelmesini istiyoruz. Deniz deyince akla turizm de geliyor. Tuzla'da şu anda iki tane 5 yıldızlı otel planlanıyor, prosedür aşamasını geçti ve inşaatlarına başladı başlayacaklar" diyen Başkan Yazıcı, bunun için marina projesini bir an önce hayata geçirmeye çalışıyor. Bunun yanında denizi ilgilendiren, deniz sporları da dahil olmak üzere tesisler ile denizcilik fakültelerinin bu bölgede olması yönünde çalışmalar yapıldığını anlatan Başkan Yazıcı "Tuzla'daki Piri Reis Üniversitesi ve İstanbul Teknik Universitesi'nin Denizcilik Fakültesi var. Şimdi de Yıldız Üniversitesi'nin Denizcilik Fakültesi Tuzla'ya gelmeye çalışıyor. Bu girişimler tamamlandığında, Tuzla'da en az 100 bin öğrenci eğitim görecektir. Bu 100 bin öğrenciye de kalacak yer lazım, yurt lazım, konut lazım. Bunların eğlenecekleri, yemek yiyecekleri, çay içecekleri yerler lazım. Bu, bölgemiz için özellikle inşaat sektörünü de etkileyecek güzel bir açılım getirecek" açıklamasını yapıyor."Villa da gerekli, stüdyo daire de"


"Tuzla'da kurulacak teknoparklar, üniversiteler ve fuar alanının çok farklı ihtiyaçlarla birlikte farklı konut tiplerine ihtiyaç yaratacağını da düşünüyorum. Stüdyo dairelerden lüks villalara kadar... Çünkü öğretim üyelerine villa lazım, öğrenciye stüdyo daire lazım.


Havaalanının ikinci pistinin yapılması özellikle de inşaat sektörü açısından söylüyorum, yine konut ihtiyacını artıracak. Çeşitli sektörlerden daire talebi geldiğini biliyoruz. '1000 daire bize ayırın' diye sadece Türk Hava Yolları'nın talebi var. Bir de çevre sektörlerle birlikte çok ciddi konut ihtiyacı olacak.


Yani, bölgede havaalanının gelişmesiyle, üniversiteleriyle, teknoparklarıyla, lojistik merkezleriyle ortaya çıkan ihtiyaca karşılık konut yapılacak bir tek yer var o da Tuzla.Dr. Şadi Yazıcı ve Tuzla Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir?


Tuzla Belediye Başkanlığı


Adres: Evliya Çelebi Mh. Hat Boyu Cd. No:17 34945 Tuzla / İstanbul

Telefon: 444 0 906

Fax: (0216) 581 47 73

Web: www.tuzla.bel.trÖnerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı