Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Satıcı tapu harcını ödemezse ne olur?

Tapu dairesinde yapılan devir işlemleri için belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Peki, satıcı tapu harcını ödemezse ne olur?


Tapu dairesinde yapılan devir işlemleri için belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. 


Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor. Ayrıca tapu müdürlüklerimizde e-tahsilat uygulamasına geçilmiştir. 


Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.


Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 olarak ödeniyor. Ancak bu oran 2017 Eylül sonuna kadar mesken ve işyerleri için binde 15 olarak uygulanıyor.


Tapu harcını alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödemesi gerekiyor. Ancak kimi zaman tapu harcını satıcılar ödemek istemeyebiliyor. Peki, satıcı tapu harcını ödemezse ne olur?


Satıcı tapu harcını ödemezse ne olur?

Gayrimenkulunü satan kimseler, tapu harcını ödemek istemeyebiliyor. Ancak ödemenin satıcı tarafından da yapılması yasal olarak zorunlu oluyor. Satıcının tapu harcını ödememesi halinde bu rakam satış bedelinden düşülebiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com