Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Seda Kurt Şengün kimdir?

Tasarım çalışmalarına bağımsız olarak İstanbul'da devam eden Mimar Seda Kurt Şengün kimdir? Seda Kurt Şengün hangi işlere imza attı?


Seda Kurt Şengün peyzaj mimarlığı lisansını 2008'de, mimari tasarım yüksek lisansını 'Yitik Alanın Peyzajı' teziyle 2014'te İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamladı. 


Ulusal ve uluslararası yarışmalardan ödüller aldı. Bauhaus Üniversitesi Dessau kampüsünde beton tasarım eğitimi ve atölye çalışmalarına katıldı. 2013'de ENSA Lyon Fransa yüksek mimarlık okulunda peyzajı konu alan araştırmalar yaptı. 


ARKIMEET'14'te davetli konuşmacı olarak yer aldı. Lizbon Universidade Nova'nın düzenlediği uluslararası bir konferansta yitik alanlar ve fotoğraf sanatı üzerine bildiri sundu. 2014'de 2.İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Türkiye'de ilk defa ağaçların kent mekanında aktör olarak konu edinildiği Kadıköy Ağaç Rotası'nı düzenledi. 


Tasarım çalışmalarına bağımsız olarak İstanbul'da devam ediyor, davetli olarak bulunduğu üniversitelerin mimarlık stüdyo jürilerinde ve çeşitli atölye yürütücülükleri ile peyzaj kültürüne dair güncel bir katkıyı sürdürmektedir.