Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sefer Çağlar (Mimar) kimdir?

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden arkadaşı Seyhan Özdemir ile mimarlık firması Autoban’ı kurdu.Sefer Çağlar (Mimar) kimdir?
Mimar Sefer Çağlar ve Seyhan ÖzdemirSefer Çağlar ne zaman, nereden mezun oldu?1973 yılında doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden 1998’de mezun oldu. Mesleki açıdan yeterli deneyimi kazandıktan sonra mimari, iç mimari ve ürün tasarımı çalışmalarını bir isim altında toplamaya karar vererek 2003’te Seyhan Özdemir ile birlikte Autoban’ı kurdu.Sefer Çağlar ve Autoban’ın öne çıkan Witt İstanbul Suites’in mimari özellikleri neler?


Sefer Çağlar (Mimar) kimdir?
Witt İstanbul Suites
Witt Istanbul Suites, İstanbul’un tarihi merkezine çok yakın olan Cihangir’de bulunuyor. Pencerelerinden bakıldığında Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, ve Sultanahmet’teki bütün eski camiler dahil İstanbul’un tarihi dokusuna tanıklık etmek mümkün. Modernist bir bakışla tasarlanan binanın ön cephesi, sokağın ilerisindeki Tophane-i Amire binasından esinlenmiş. Uzun pencereleri ve Fransız balkonları ise, otelin tam karşısında bulunan İtalyan Hastanesi’nden ilham alınarak yapılmış. Cihangir’in gündelik hayatının devamı olan lobi, misafirler için bir buluşma mekânı yaratıyor. Her oda, yeme içme ve dinlenme alanını bir arada sunuyor. Lazerle kesim ahşap ve metal panolardan oluşan katmanlar, Autoban koleksiyonuna ait ürünler ile bir araya getirildi. Otel konuklarına, İstanbul’u farklı bir biçimde tecrübe etme olanağı sağlıyor.Autoban firmasının genel özellikleri neler?Mimari ve iç mimari projeler ve ürün tasarımları geliştiren bir tasarım ofisidir. Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar tarafından 2003’te, İstanbul’da kurulan Autoban, 2004’te ekibe katılan Efe Aydar’ın 2007’de 3. ortak olmasıyla gelişmesini sürdürdü. Mimari, iç mimari, tasarım, satın alma ve inşaat departmanlarıyla 35 kişilik bir ekibe sahip olan Autoban, yurt içi ve yurt dışında çalışmalarına devam etmektedir.


Autoban;yaratıcılık ile bilgi, realizm ile hayal gücü,fonksiyon ile farklı yaşam biçimlerini yorumlayarak ele aldığı mimari ve iç mimari projelerle birlikte ürün tasarımları geliştiren bir tasarım ofisidir.


Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar tarafından 2003'te,İstanbul,Galata'da kurulan Autoban, 2004'te ekibe katılan Efe Aydar'ın 2007'de 3. ortak olmasıyla gelişmesini sürdürdü. Bugün, mimar, iç mimar, tasarımcılar, satın alma ve inşaat departmanıyla 35 kişilik bir ekip, 2009'dan beri Autoban'ın Tünel'deki ofisinde yurtiçi ve uluslararası projelerde çalışmalarına devam etmektedir.


Autoban'ın iç mimari, mimari ve ürün tasarım anlayışı; modern mimari terminolojisinin başlıca prensiplerinden ilham alır. Bu anlayış, deneysel yaklaşımıyla kendini sürekli olarak geliştirir ve çağdaş bir dilde ilerici tasarım çözümleri üzerinde yoğunlaşır. Özdemir ve Çağlar, mimari altyapıyla geliştirdikleri, formun ve malzemenin ifadesini ortaya koydukları farklı ölçekli mekan tasarımlarında keşfedilmemiş yaşam tecrübeleri sunmaktadırlar.


Autoban, küçük ölçekli özel bir apartman dairesinden büyük ölçekte tasarladığı çok katlı bir konut bloğuna kadar 300'den fazla farklı alanda projeye imza atmıştır. İç mimari anlamda kafe ve restoran tasarımları, çalışmalarının ilk örneklerini oluştururken; bugün, konut, otel, perakende mağazası, ofis, sinema salonu ve öğrenci yurtları da çalışma alanına dahildir.Autoban'ın ilk galerisi,2006 yılında,iç mimari projeler için tasarlanan mobilyaları sergilemek üzere İstanbul'da açıldı. Günümüzde, mobilya ve aydınlatma tasarımları, yurtdışı satış ve üretimi gerçekleştiren De La Espada tarafından; Avrupa,Amerika,Asya ve Avustralya genelinde 60'dan fazla noktada satışa sunulmaktadır.Sefer Çağlar ve Autoban hangi ödülleri kazandı?Autoban, yenilikçi ve özgün tasarımları ile uluslararası alanda birçok ödüle layık görülmüştür. Saygın kuruluşların verdiği ödüllerle dolu olan listede 2004'te Wallpaper*'ın verdiği "Best Young Designers" ile 2005'te Blueprint Dergisinin verdiği "Best Newcomer" ödülleri başı çekmektedir. Son dönemde, The House Hotel Bosphorus,Tatler Travel Guide 2012'nin "the 101 Best Hotels in the World" listesine girmiş,'Suite Bed', Wallpaper* Tasarım Ödülleri (Wallpaper* Design Awards) 2012'de  "En İyi Domestik Tasarım" kategorisinde "En İyi Yatak" ödülüne layık görülmüş ve Nef 04 Apartments ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri'nde konut kategorisinde ödüllendirilmiştir.

Son dönem projeleri arasında; İstanbul'un türlü semtlerinde özel öğrenci yurtları, Ayvalık,Cunda Adası'nda özel konut projesi, İstanbul ve çeşitli şehirlerde mağazalar, İstanbul’da çeşitli restoran projeleri ve Bakü’nün Hayder Aliyev Havalanının iç mekan tasarım projesi bulunmakta.Sefer Çağlar ve Autoban’ı kiminle kurdu?Seyhan Özdemir (1975) ve Sefer Çağlar (1973), Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrencilik yıllarında tanıştılar. Seyhan Özdemir, Mimarlık Fakültesi’nden, Sefer Çağlar ise İç Mimarlık Fakültesi’nden 1998’de mezun oldu. İkili, mesleki açıdan yeterli deneyimi kazandıktan sonra mimari, iç mimari ve ürün tasarımı çalışmalarını bir isim altında toplamaya karar vererek 2003’te Autoban’ı kurdu.


Autoban’ın iç mimari, mimari ve ürün tasarım anlayışı; modern mimari terminolojisinin başlıca prensiplerinden ilham alır. Bu anlayış, deneysel yaklaşımıyla kendini sürekli olarak geliştirir ve çağdaş bir dilde ilerici tasarım çözümleri üzerinde yoğunlaşır. Özdemir ve Çağlar, mimari altyapıyla geliştirdikleri, formun ve malzemenin ifadesini ortaya koydukları farklı ölçekli mekan tasarımlarında keşfedilmemiş yaşam tecrübeleri sunmaktadırlar.


İlk olarak İstanbul’da projelere imza atan Autoban, 2004’te iç mimari proje bazında İstanbul dışına çıkmış, ürün tasarımları ile uluslar arası fuarlara katılmaya başlamıştır. 2010’da ilk mimari projesi Nef 163, İstanbul’da başlamış; ilk yurtdışı projesi Hong Kong’da Haziran 2010’da tamamlanmış ve bugün Saint-Petersburg, Zürih, Madrid gibi çeşitli şehirlerde de projeleri bulunan Autoban’ın farklı ölçeklerde geliştirdiği çalışmalar, 300’ü geçmiştir.


Sürekli genişlettiği ürün tasarımlarını; 2006’da İstanbul’da sergilemek üzere Autoban Gallery’yi açmış, 2007’de İspanyol-Portekiz temelli İngiliz firma De La Espada ile uluslar arası bir ortaklığa imza atarak dünya genelinde satışa sunmuştur. Bugün, yurtdışında 50’den fazla noktada satılan tasarımlar, Autoban tarafından yönetilerek, De La Espada’nın işçiliği ile hayat bulmaktadır.


Autoban tasarımcıları, 2004’te yurtdışında katıldıkları fuarlarla yabancı basının da ilgisini çekmeye başlamış ve Autoban’ı kurdukları günden bugüne kadar iç mimari proje ve ürün çalışmalarıyla 15’ten fazla uluslar arası ödüle layık görülmüş, 35 kitap ve 500’ün üzerinde basılı yayında yer almıştır.


Benzer konulara duydukları ilgi ile birlikte oluşturdukları uyumlu mimari bakış açılarını, Galata’da 2 kişi olarak geliştirmeye başlayan Autoban, 2007’de ortakları olan Efe Aydar ile birlikte günümüzde 35 kişilik bir ekiple Tünel bölgesinde çalışmalarına devam ederek yeni projelerle birlikte hızla yol almaktadır.Sefer Çağlar ve Autoban iletişim bilgileri neler?Stüdyo


Adres: Meşrutiyet Cad. No: 99/1 34430 Tepebaşı İstanbul Türkiye 


Telefon: +90 212 243 86 41 


Faks: +90 212 243 86 40 Galeri


Adres: Sinanpaşa Mah. Süleyman Seba Cad. No: 16-20 34357 Akaretler Beşiktaş


Telefon: +90 212 236 92 46 


Faks: +90 212 236 92 47


Web Adresi: autoban212.com