Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Selahattin Sulu

Kayaşehir’de Kayacity ve Kayacity Residence, Başakşehir’de Onur Kent ve Başakşehir Konakları projelerini hayata geçiren Celaloğlu İnşaat’ın sahibidir. Selahattin Sulu, sektöre 1994 yılında kurduğu Yeni Örnek İnşaat ile girmiştir.
Selahattin Sulu

Celaloğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin SuluSelahattin Sulu kimdir?Celaloğlu İnşaat’ın kurucusu ve sahibidir. Selahattin Uslu, Celaloğlu İnşaat’ın temellerini 1994 yılında Yeni Örnek İnşaat ile attı. Selahattin Uslu, Celaloğlu İnşaat ile Başakşehir’de Onur Kent ve Başakşehir Konakları, Küçükçekmece Tepeüstü hattında; değişik lokasyonlarda yaklaşık 2.000 adet konut inşaatı ile sektörde yerini sağlamlaştırdı.Selahattin Sulu, inşaat sektörüne girmeden önce hangi meslek dalındaydı?20 Mart 1955 tarihinde Muş ili, Bulanık ilçesinde doğdu. Ahıska kökenli, 4 çocuklu bir ailenin en büyüğüdür. 

İlköğrenimini Bulanık’ta tamamlayan Selahattin Sulu, orta ve lise öğrenimini Van Alparslan İlköğretim Okulunda 1973’te bitirdi.


Anadolu’nun çeşitli illerinde öğretmenlik yaparken 1984 yılında da evlenmiştir.  1988 yılında ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakütesi’nden mezun oldu. 


1993 yılında öğretmenlik mesleğinden istifa edip, şuan hala inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketini kurdu. 

İkisi de mimar olan bir kız, bir erkek çocuğu var. 


19 yıldır başta Küçükçekmece ‘de 1000’in üzerinde , Onurkent’te 200 konut, Başakşehir Konaklarında da 54 villa 80 daireden oluşan projelere imza atmıştır. Selahattin Sulu ve Celaloğlu İnşaat, Kayaşehir’de hangi projeleri hayata geçirdi? 


Kayacity Residence projesinin temeli 17 Eylül 2012 tarihinde atıldı. Kayacity Residence, yeni kurulacak kuzey İstanbul’un göbeğinde inşa edilecek olan 3. Havalimanına 5 dakika mesafede; 8 adet müstakil villadan oluşmakta.Selahattin Sulu, hangi konularda haber oldu?1 Milyonluk şehir planı Kayaşehir'e değer kattı (Yeni Şafak, Ekim 2012) 


Celaloğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Sulu, Kayaşehir bölgesine 1 milyonluk şehir kurulma planlarının bölgeye olan ilgiyi arttırdığını söyleyerek, 'Bizim yeni projemiz Kaya City'nin de bulunduğu TEM'in kuzeyi de yeni yerleşim yeri olarak planlanıyor. Yeni yerleşimler buraya yapılıyor. Bu da birkaç yıla kadar buraların değerinin birkaç kat daha artacağını gösterir' dedi. Geçtiğimiz Ağustos ayında çalışmalarına başladıkları Kaya City projesini ve bölgeyi Yeni Şafak'a anlatan Selahattin Sulu, yeni projelerini 50 milyon lira yatırımla 15 bin 650 metrekarelik alan üzerine yaptıklarını söyledi. 6 blokta 236 daire yapacaklarını ifade eden Sulu, 'Dairelerimizin 1 ayda yüzde 25'ini sattık. Bölgedeki konut projeleri 3 bin 200 liradan satışa çıkıyor. Bizde metrekare fiyatları bin 600 lira civarında. Bölgeye yoğun ilgi duyuluyor' dedi. Kaya City'de şuanda lansman fiyatları uyguladıklarını anlatan Sulu, bayram sonrasında çevredeki fiyatlara kademeli olarak yaklaşacaklarını bildirdi.


Kaya City yüzde 200 kazandırır


Bölgede sosyal donatı zenginliği bakımından bir ilk olduklarının altını çizen Sulu, şöyle devam etti: ' Projemizde 2+1, 3+1, 4+1 daireler bulunuyor ve fiyatlar 180 bin liradan başlıyor. Ödemelerde yüzde 25 peşin kalanını kendi bünyemizde 30 ayda vadelendirme, yüzde 25 peşin gerisi banka kredisi gibi seçenekler sunuyoruz.' Projede daireleri 30 Ağustos 2014'te teslim etmeyi amaçladıklarını kaydeden Selahattin Sulu, ileriye dönük olarak Kaya City Projesinin yatırımcısına yüzde 200 kazandıracağını iddia ederek, '1 milyon nüfuslu İstanbul'u buraya kurmak istiyorlar. Bu da birkaç yıla kadar buraların değerinin birkaç kat daha artacağını gösterir' diye konuştu.


Yatırımcıya ciddi kazanç sağlıyoruz


Bölgenin 2 yılda aşırı şekilde değerlendiğini bildiren Celaloğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Sulu, 'TOKİ'nin zamanında 80 bin liraya sattığı Kayaşehir konutları, şimdi TOKİ'de bile 200 bin lira. Biz Başakşehir Konutları projesini yeni bitirdik. Orada ilk projeye başladığımızda alıcılarımıza 'burada yüzde 100-150 kazancınız olacak' dedik. O zaman yanılmışız. Oralar yüzde 400 prim yaptı. 250- 300 bin liraya verdiğimiz villalar şimdi 1 milyon liraya yükseldi. Bizim Celaloğlu İnşaat olarak öne çıkan özelliğimiz yatırımcımıza ciddi kazançlar sağlıyoruz' dedi.


Celaloğlu İnşaat'ın Kayacity projesi Kayaşehir'de yükseliyor (Emlakkulisi.com, Kasım 2012)


Eski İstanbul, trafiği, altyapısı , nüfus yoğunluğu ve yüzölçümü ile artık bu büyük metropolün yükünü kaldıramıyor. ABD’nin kuruluş öyküsünde olduğu gibi, yeni yaşam alanları için Batı’ya doğru göç, yeni İstanbul’un oluşumunda da başrolü oynuyor


Orta gelir düzeyine yönelik İstanbul’da daha iyi, daha kaliteli bir yaşam için, batıda yeni bir İstanbul kuruluyor. Önemli bölümü 2015’ten önce hizmete girecek dev projeler ve tamamlanacak yüzbinlerce konut ile, yakın gelecekte, bambaşka bir görünüme bürünecek olan bu bölge Başakşehir-Kayaşehir. Yeni İstanbul’u  ilk keşfedenler arasında Celaloğlu, öncü bir rol üstleniyor.


Küçükçekmece’de yıllarca öğretmenlik yaptığı için bölgede “Hoca” lakabı ile tanınan Selahattin Sulu, daha sonra inşaat işiyle uğraşan babası Celal Sulu birlikte çalışmaya başlayıp, o dönemde Küçükçekmece ve Cennet Mahallesi’nde binlerce konut yapıyor. Selahattin Sulu, yıllar sonra işini büyüterek kurduğu inşaat şirketine de babasının adını veriyor. Onurkent’te 300 daire tamamladıktan sonra, 2009’da başladığı 54 villa ve 80 daireden oluşan Başakşehir Konakları’nı 2011’de teslim eden Selahattin Sulu, ikisi de mimar olan oğlu ve kızı ile birlikte Celaloğlu İnşaat olarak, halen Kayaşehir’de 6 blok 236 daireden oluşan Kaya City Residence’ın inşaatını gerçekleştiriyor.


Celaloğlu Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Sulu, “Orta gelir muhafazakar kesim için” konut ürettiklerini vurguluyor. “Muhafazakar kesim yaşam standardını yükseltti, denize gitmeyi tercih etmediği için artık oturacağı projede havuz istiyor, kuaför istiyor” diyen Selahattin Sulu, Kaya City’nin, buhar banyoları, açık kapalı yüzme havuzları ve spor alanları ile bu beklentiyi karşıladığını kaydediyor.


Başakşehir – Kayaşehir’in hem yaşamak hem de yatırım yapmak için taşı toprağı altın denilebilecek bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Celaloğlu İnşaat kurucusu Selahattin Sulu, TEM Otoyolu ve E-5’e komşu olan bu stratejik bölgede, dünyaca ünlü“Çılgın Proje” Kanal İstanbul, 3. Köprü, 3. Havaalanı ile Başakşehir’de kurulan Sağlık Vadisi, Türkiye’nin biomedikal parkı Biocity ve  Olimpiyat Köyü’nün yer aldığını vurguluyor. Sağlık vadisi, havaalanı,Biocity gibi önemli projelerin 2 yıl içinde Kaya City ile  yakın tarihlerde tamamlanıp hizmete gireceğini kaydeden Selahattin Sulu, “Tamamladığımız Başakşehir Konakları’nda 250 bin ile 400 bin lira arasında sattığımız villalar bugun 1.2 milyon lira. Bugün bu bölgeye yatırım yapanlar, 2 yıl sonra bu projelerin tamamlanması ile çok daha büyük bir kazanç elde edecekler” görüşünü savunuyor.


Selahattin Sulu: Artan inşaat maliyetlerini alıcıya yansıtmadık (Zaman Gazetesi, Ekim 2011)


Başakşehir Konakları'nın ardından Kayacity ve Hünkar Konağı projesini uygulamaya koymaya hazırlanan Yeni Örnek İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Sulu, inşaat sektöründe maliyetlerin artmasına rağmen satışların azalmadığını söyledi 


Yeni Örnek İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Sulu, konut satın almak isteyenlerin 2011'in son çeyreğinde yaşanması beklenen fiyat artışından önce harekete geçmeleri tavsiyesinde bulundu. Sulu, 'İnşaat maliyetleri son günlerde yüzde 40, kredi maliyetleri tüm kuruluşlarda ortalama 0,20 puan artış gösterdi. Genel perspektiften bakıldığı zaman satışların olumsuz etkilenmesi beklenen bir durum. Ancak konut üreticilerinin artan maliyetleri fiyatlara yansıtmamasıyla piyasa doğal seyri bozulmadı. Maliyet artışlarını konut üreticileri kendi bünyesinden karşılayarak ihtiyacı olan ailelere yansıtmamaya çalışıyor.' dedi. Konut alırken uzun vadeli düşünülmesini söyleyen Sulu, 1+1 konutların daha çok, evinde fazla vakit geçirmeyen sık sık seyahat etmek zorunda olan bekr insanların ihtiyacı olduğu, bu tarz evlerin, çocuklu ailelerin yaşamasına çok uygun olmadığı görüşünde. Sulu, şirket olarak ev almak isteyenlerin uzun vadeli düşünmeleri ve ne istediklerini pazara çıkmadan önce iyice analiz edip ihtiyaçlarına uygun bir konut almalarını söyledi ve ekledi: 'Sonuç olarak Türkiye'de konuta olan yatırım hiçbir zaman zarar ettirmez. Doğru seçimlerle kâr oranı yükselir.'


İstanbul'un dünyanın çekim merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Sulu 'İstanbul 1. derece deprem riski taşıyan bir megakent. 2000'li yıllara kadar gerçekleşen çarpık kentleşme sonucu günümüzde İstanbul'daki konutların yüzde 90'ına yakını ruhsatsız. Bu ruhsatsız binalar da tehlike oluşturuyor.' diye konuştu. Deneyimli müteahhite göre, kentsel dönüşüm belediyelerin öngördüğü şekilde hızlı olarak gerçekleşirse hem ailelerin yaşam standartları artar hem de kötü senaryolardan minimum zararla çıkma ihtimali yükselir.Selahattin Sulu ve Celaloğlu İnşaat’ın iletişim bilgileri nedir?Adres : Başakşehir Konakları 1.Etap Ilgaz Sokak NO: 20, P.K. 34306 Başakşehir – İstanbul / TÜRKİYE

Telefon : 0212 486 31 93

E-Posta : info@celaloglu.com.tr

Web Adresi:  celaloglu.com.tr/
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, 3. Havalimanı