Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Selami Özel kimdir?

Asıl mesleği kuyumculuktur. Türkiye ve Türki cumhuriyetlerde 2013 yılı itibariyle 100 mağazası bulunan Favori Kuyumculuk'un patronudur. 2008'de gayrimenkul işine girmiştir.


1943 yılında Çivril'de doğmuş;

Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirmiştir.

İtalya ve Türkiye'de bağcılık ile ilgili çalışmalarda bulunmuş, işletme ekonomi alanında doktora yapmıştır. Kullandığı doktor ünvanı buradan gelir.

Uzun yıllar kamu ve özel sektörde alanı ile ilgili çalıştıktan sonra 1987 yılında geç denilebilecek bir yaşta kuyumculuk sektörüne girmiş zekası ve çalışma azmi ile beş yıl gibi kısa bir sürede favori kuyumculuğun sahibi olmuştur.


Çivril'de annesi adına şevkiye özel anadolu öğretmen lisesi'ni yaptırmıştır.

1992 yılında kurulan Favori, Türkiye altın takı sektörünün en büyük şirketleri arasında yer alıyor. 14 ayar altın takı sınıfında lider olan Favori, üretiminin %40`ını başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere toplam 45 ülkeye ihraç ediyor.

TIKLAYIN

Selami Özel kimdir?

Selami Özel, satın aldığı gayrimenkulleri değerlendirmek için 2008 yılında Opera Gayrimenkul'ü kurmuştur.


Şirketin tam adı: OPERA GAYRİMENKUL GELİŞTİRME LTD. ŞTİ. 


Opera Gayrimenkul, 2013 Ağustos'ta, İzmir Mavişehir’de 200 milyon dolar yatırımla MaviBahçe AVM'yi yapmaya başladı.


Favori Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özel, “Arkadaşlarım neredeyse Kaşıkçı Elması gibi bir arazi önerdi İzmir’de. Emlak Konut’un ihalesinden aldık” dedi. Özel sözlerini şöyle sürdürdü: 


“2008’den sonra altın fiyatları 4’e katlandı. Takı ise aynı dönemde yüzde 70 daraldı. Fakat elimizdeki altının değeri arttığı için bir fırsat çıktı ortaya. 100 kilo altın ile alabileceğimiz araziyi 30 kilo altınla alabilir hale geldik. İzmir’deki araziyi de 2011’de 77 milyon liraya aldık. Bu 1300 kilo altına denk. 2008’den önce alsak 3 bin kilo altın gerekirdi.”


Bu işe girmeye 5 dakikada karar verdiğini anlatan Özel, yıllardır kiracalıktan elde ettikleri tecrübeyle AVM yatırımcısı olarak doğru uygulamaları hayata geçireceklerini söyledi. Özel, özel peyzajlı alana 4 milyon dolar yatırım yapacaklarını belirterek,  projede ilk kazmanın mart ayında, yani ‘Gezi Parkı’ eylemlerinden önce vurulduğunu söyledi. Özel, “Biz o nabzı daha önce yakalamıştık. Projenin mimarisinden konseptine her şeyde gençlerin hislerini ortaya koyduk”dedi.


Karşıyaka ve Mavişehir'de ihtiyaca cevap verecek yeterli sayıda AVM olmadığını ifade eden Özel, "Yürüyerek Mavibahçe'ye gelebilecek 100 binin üzerinde iyi gelirli insan var. Hem yerel hem ulusal markalara yer vereceğiz" dedi. 


200 milyon dolarlık yatırımın 20 dönümlük bir meydan ve bahçesi olacak. 


İzmir'in ilk imax sinemasına ev sahipliği yapacak AVM, market yerine pazar yeri bulunacak. Mavibahçe'nin İzmir'e komşu Ege illerinden de ziyaretçi çekmesi bekleniyor.


Selami Özel kimdir?Selami Özel kimdir?Selami Özel kimdir?Selami Özel kimdir?


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları