Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Selami Öztürk

Kadıköy’ün dört dönem üst üste seçilen avukat belediye başkanıdır.


Selami Öztürk

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk


Selami Öztürk kimdir?


Selami Öztürk 28 Ağustos 1949 doğumludur. Muş Bulanık Köyü’nde dünyaya gelen Selami Öztürk, Akçadağ Köy Enstitüsü mezunu öğretmen Sırrı Öztürk ile ev hanımı Fezile Öztürk’ün 5 çocuğunun en büyüğüdür.


İlköğretimini Bulanık’ta, Ortaöğretimini Adapazarı’nda, Lise eğitimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1975 yılında mezun oldu. Hem okuyup hem çalışan Selami Öztürk, Türkiye Öğretmenler Sendikası Başkanlığı yapan babası sayesinde siyasete ilgi duymaya başladı.


1967 yılında CHP Sakarya Gençlik Kollarına üye olarak siyasete girdi. 1977 - 1979 Yılları arasında CHP Kadıköy İlçe Yönetim Kurulu üyeliği ve İlçe Sekreterliği, 1977 - 1980 Yılları arasında İstanbul İl Genel Meclisi üyeliği yaptı. 1983 SODEP Kadıköy İlçesi Kurucuları arasında da olan Selami Öztürk, 1984 -1989 Yılları arasında SHP Kadıköy Belediye Meclis Üyeliği ve Grup Sözcülüğünde görev aldı. 1989-1994 Yılları arasında Kadıköy Belediye Meclis Üyeliği ve Kadıköy Belediye Başkan Yardımcılığı ile Başkan Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra 10 Nisan 1984 yılında İlçe Belediyesi olan Kadıköy Belediyesi’nin kurulduğu günden beri Kadıköy’de hizmet verdi. 1994 Yerel seçimlerinde Kadıköy Belediye Başkanlığı görevine seçilen Selami Öztürk, 1999 Seçimlerinde ikinci kez,  2004 seçimlerinde de üçüncü kez Kadıköy Belediye Başkanı olarak seçildi.


Selami Öztürk, İstanbul Barosunda kayıtlı olmakla beraber 1989 yılından beri avukatlık görevini yapmamaktadır.


Selami Öztürk’ün evliliği nasıl oldu?


Kendisi gibi hukuk mezunu olan eşi Avukat Sevgi Öztürk ile staj döneminde Kadıköy Adliyesi’nde tanıştı. Bir süre beraber büroda avukatlık hizmeti veren Selami Öztürk, Kadıköy Belediye Başkanı olarak görev almaya başladıktan sonra mesleği bıraktı. Eşi avukat Sevgi Öztürk  ise halen mesleğini sürdürmekte ve İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak da bu alanda faaliyetler yapmaktadır.


Selami Öztürk’ün aile hayatı nasıldır?


2 çocuk babası olan Selami Öztürk’ün oğlu Cem Öztürk, baba mesleği olan avukatlığı seçti. Kızı Sinem Öztürk ise Mimarlık Fakültesi mezunu. Oğlu Cem Öztürk ise evli ve bir de kızı var. Gelinleri Burcu Öztürk de kendileri gibi avukat ve Mart 2008 tarihinde doğan kızlarının ismi ise Ada Ceylan.


Aile üyeleri arasında üç köpeğinde bulunduğu Selami Öztürk aynı zamanda bir de papağan sahibi.  Kadıköy’de yer alan tüm sosyal kulüplere üye olup aynı zamanda Kadıköy Belediyesi adına yayınlanan Gazete Kadıköy’ün imtiyaz sahibidir. Mezun olduğu Haydarpaşa Lisesi Mezunları Derneği’nin de başkanıdır.


Selami Öztürk

Süreyya Operası


Selami Öztürk’ün yapmış olduğu projeler nelerdir?


1.Kültürel Hizmetler: Barış Manço Kültür Merkezi, Süreyya Operası, Halis Kurtça Kültür Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, 19 Mayıs Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Barış Manço Evi


2.Sağlık Hizmetleri: Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi, Mamografi ve Kadın Sağlığı Merkezi, Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği, Rana Beşe Sağlık Polikliniği, Dumlupınar Sağlık Polikliniği.


3.Eğitim Hizmetleri:  Çocuk Etüt Merkezleri, Çocuk Sanat Merkezi, Yuva Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi, Engelliler Danışma ve Dayanışma Merkezi, Sosyal Kooperatifi Geliştirme Merkezi, Yurt Hizmetleri, Engelsiz İş Merkezi, Gönüllü Merkezi, Eğitim ve Sosyal Destek Merkezi, Koşuyolu Mahalle Evi.


4.Kent ve Çevre Hizmetleri: Atık Koordinasyon Merkezi, Beton Zemin Laboratuvarı, Toplum Tabanlı Afet Yönetimi, Elektronik Atık Merkezi.


5.Geçici Hayvan Bakım Merkezi

6.Kadıköy Gazetesi

7.Kadıköy Gençlik Merkezi

8.Kadıköy Belediyesi Sosyal Tesisleri


Selami Öztürk hakkında çıkan bazı haber başlıkları şöyle:

Milliyet/ 29.01.2013

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bir ayağı da Kadıköy’de. İlçede deprem riski taşıyan bölge ve binalar için yüzde 20 imar artışı öngören planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunan Selami Öztürk şu açıklamalarda bulundu:

Bizim plan yapma yetkimiz elimizden alındı. Bu yetki büyükşehirde ve ilçenin yenilenmesi için hazırladığımız planı İBB’ye sunduk. Oradan gelecek cevabı bekliyoruz. 1 ay sonra imar artışı verilecek. Eğer büyükşehirden cevap gelmezse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapacağız. Bakanlığın plan yapma yetkisi bulunuyor. Sadece yenilenmesi zorunlu olan binalara bu izni vereceğiz. Bunun dışında Kadıköy sınırları içinde 2.50 emsali geçecek her şeye dava açarım. Eğer bir hak verilecekse bu herkese eşit olarak verilmeli.


Kadıköy’de toplamda 30 bin 500 bina bulunduğunu açıklayan Öztürk sözlerine şöyle devam etti:


Söz konusu hasarlı olan binaların 2 bin 800’ü 1998 yılından sonra yapılan binalar. Geri kalan binalar 1998 öncesinde yapıldığı için güvenli değiller. Mesela Fikirtepe ve Dumlupınar’da kaçak yapılar var. Dönüşüm şart. Ancak bu yüzde 20 imar artışıyla sağlanabilir. Tabi bunu yaparken vatandaşın da 100 metrekare evinden fedakarlık yapıp 70-80 metrekareye razı olması gerekir. Kimseye 1 daireye karşılık 2 daire vermeyeceğiz.


Emlakkulisi.com / 26.01.2013

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün hayata geçirdiği projeler arasında “Engelli Çocuk Dostu Parklar” yer aldı.  Engelli çocukların ailelerinin talepleri üzerine böyle bir çalışma yapmayı düşündüklerini ifade eden Selami Öztürk, mevcut parkları yeniden engelli dostu park haline getirmeye başladıklarını söyledi. Belediye, Acıbadem'deki iki park için de bu anlamda düzenlemeler yaptı.


Selami Öztürk en başarılı belediye başkanı seçildi:

Objective Research Center (ORC) adlı bir araştırma şirketinin yerel yönetimlere yönelik yapmış olduğu araştırma sonucuna göre; yüzde 63,1 başarı oranıyla ilçe belediye başkanları arasında Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk birinci oldu.


8-13 Şubat tarihleri arasında 16’sı Büyükşehir olmak üzere, 81 il merkezi ve 16 Büyükşehir metropol ilçelerinde, farklı sosyo-ekonomik ve sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve eğitim kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş 12 bin 617 kişiyle yaptığı araştırmada Türkiye’nin en başarılı Belediye Başkanları belirlendi.


Araştırma sonucuna göre ilk 10 şöyle;


Yüzde 60.9 başarı oranıyla Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ikinci oldu. CHP’li Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da yüzde 60.5 ile üçüncü oldu. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül yüzde 59.7 ile dördüncü olurken Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise yüzde 58.3 oranıyla beşinci sırada yer aldı. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yüzde 57.9 ile altıncı, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı yüzde 55.2 ile yedinci, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal yüzde 54.5 ile sekizinci, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin Yüzde 53.0 ile dokuzuncu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise yüzde 52.5 ile onuncu oldu.