Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Selamiçeşme Özgürlük Parkı – Kadıköy – İstanbul

İstanbul’un Anadolu yakası’nda Kadıköy Selamiçeşme’deki tren yolunun hemen yanında 120 bin metrekarelik bir alanda konumlanan Özgürlük Parkı, Anadolu Yakası’nın bir nevi akciğeridir.Selamiçeşme Özgürlük Parkı – Kadıköy – İstanbul

Selamiçeşme Özgürlük ParkıSelamiçeşme Özgürlük Parkı nerededir?


İstanbul’un Kadıköy İlçesi Göztepe Semti’nde bulunan Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nın kuzeyinde Fahrettin Kerim Gökay Caddesi ve Feneryolu Mahallesi, doğusunda Göztepe Tren İstasyonu, güneyinde ve batısında Bağdat Caddesi bulunur. Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nın özellikleri nelerdir?


Yeşilliği ve büyüklüğü ile bölge halkı için bir çekim noktası olan park, özellikle hafta sonları ve yaz günlerinde kentin bütün bölgelerinden ziyaretçi akınına uğruyor. Parkta, futbol ve basketbol sahası, tenis kortu, yürüyüş kordonu, çocuklar için iki adet oyun alanı, yetişkinler için spor aletleri, bisiklet yolu, süs havuzları, amfitiyatro, hayvanların gezdirilmesi için özel alanlar, piknik alanı ve bir de kafeterya bulunuyor. Barındırdığı bu fonksiyonlarla her türlü yaş grubuna hitap eden park, sabahın ilk ışıklarından gece yarısına kadar hizmet veriyor.


Genç yaş grubunun daha çok spor yapma olanaklarından, orta yaşlı insanların ise genellikle çocuklarının rahatça oyun oynayabileceği bir mekan olmasından dolayı tercih ettikleri park evcil hayvanlar için tasarlanmış özel bölümü ile hayvanseverler için de oldukça cazip. Zaman zaman çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan park ile ilgili her şeyin bulunabileceği bir de internet sitesi var. Etkinliklerin, duyuruların ve genel bilgilerin yer aldığı web sitesinin yanı sıra parkı sevenlerin birbirleriyle iletişim kurdukları bir de e-mail grubu var.Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda kaç oyun alanı var?


Çocuklar için 3 oyun alanı bulunmaktadır. Yaz akşamlarında amfi tiyatrosunda çeşitli tiyatro oyunları, açık hava sineması ve konser gibi aktiviteler düzenlenmekte.Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda neler var?


Park içerisinde; 3 Adet Çocuk oyun grubu, koşu parkuru, basketbol, futbol sahası, tenis kortu, buz pateni pisti, süs havuzları, 2 adet kafeterya, anfitiyatro, tuvalet ve bisiklet yolu bulunmaktadır.Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Kadıköy Belediyesi ile İBB’yi nasıl karşı karşıya getirdi?


Hürriyet Gazetesi’nde 27 Ekim 2013 tarihinde Fatma Aksu imzasıyla yayımlanan, “Kadıköy’ün, Büyükşehir’le “Özgürlük” savaşı” başlıklı haber şöyle; 


Gezi Parkı eylemlerinin ardından İstanbul’un değişik bölgelerindeki parklarda devam eden forumların yapıldığı parkların en büyüğü olan Kadıköy’deki Selamiçeşme Özgürlük Parkı, Kadıköy Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında mülkiyet krizine neden oldu.


Turgut Özal döneminde, Osman Hızlan’ın Kadıköy belediye başkanlığı sırasında Hazine tarafından Kadıköy Belediyesi lehine terk edilen 120 bin metrekare büyüklüğündeki Özgürlük Parkı’nın, Büyükşehir Belediye Kanunu hükmü gereğince Büyükşehir’e devredileceği ileri sürüldü.

 

Büyükşehir belediyesinin bölge parklarını düzenlemesine izin Büyükşehir Yasası çerçevesinde, Özgürlük Parkı’nın, İBB Meclis’ince 1/5000 binlik planda yapılacak değişiklikle yeşil alandan bölge parkına alınmak istendiğini öne süren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

 

Kadıköy Belediyesi’nin kullandığı parkın, tamamen Kadıköy Belediyesi’nin parasıyla yapıldığını ifade eden Selami Öztürk, “Büyükşehir, Kadıköy’ün en büyük parkına, Kadıköylülerin gözbebeği, akciğeri olan bu parka el koymak istiyor.  Büyükşehir burayı Bölge Parkı ilan ederek, ilçe belediyesinden Büyükşehir’e geçirmek istiyor. Konu şu anda İBB Meclis gündeminde. Bölge Parklarının altına otopark, içlerine tesis yapılabiliyor. 3 gün sonra üzerine otopark yapılabilir. Göztepe Parkı’na camiyi kim getirdi? Büyükşehir Yasası’nda, Büyükşehir “Belediye Parkları yapar” diyerek, yapılmış bitmiş parka el koyuyorlar. Ancak bu yasa dışı bir işlem olur. Eğer burası yeni düzenleniyor olsaydı, terk bir alan olsaydı bölge parkı yapılabilirdi. Büyükşehir ancak boş bir yeri alır bölge parkı yapabilir. Yapılan iş, mülkiyetinin el değiştirme girişimidir” dedi.

 

'DİRENİRİZ'


Kadıköylülerin bu girişime izin vermeyeceklerini savunan Öztürk, “Bu problem çözülmezse sonuna kadar direniriz, bunu herkes böyle bilsin” dedi.

 

İBB’nin Taşyapı’nın yaptığı inşaat alanından ilçe belediyesine terk ettiği 10 bin metrekarelik alanın da, arada tren yolu olmasına karşın, plan düzenlemesiyle Özgürlük Parkı’ndaki alanla birleştirilmek istendiğini ifade eden Öztürk, “İBB 10 bin metrekare el koyamadığı için, birleştirip el koymaya çalışıyor. Durup dururken niye problem çıkarıyorlar. İstanbul’un bütün parklarında forum var. Amaç o forumları önlemekse parkların hepsine el koymak gerekebilir” diye konuştu.

 

İBB kaynakları ise henüz İBB Meclis’inde alınmış böyle bir karar olmadığını söyledi.