Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şenol Kul kimdir?

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul kimdir? Şenol Kul, bugüne kadar hangi işlere imza attı?


Şenol Kul, 1960 da Kozluk Beldesinde doğdu. İlk ve orta okulu Kozluk, lise öğrenimini Terme’de tamamladıktan sonra 1977 de Samsun Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce Turizm Bölümünü kazandı. 1979 da bu okulun ikinci sınıfında kazandığı bir bursla İngiltere’de Norwich Üniversitesinde eğitim aldı. İngiltere dönüşünde Turizm Bakanlığı’nda çalıştı. 


1983 de Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi Planlaması Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl lisede öğretmenliğe başladı. Öğretmenlik yaparken Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirdi. 1985 de Erciyes Üniversitesinin açtığı sınavı kazanarak, Nevşehir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulunda göreve başladı. 


Bu okulda müdür yardımcılığı ve müdürlük görevlerinde bulundu. 1986 da profesyonel turist rehberi oldu. Askerlik görevini 1991 de Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda tercüman olarak yaptı. Aynı yıl Amerikan Fullright bursuyla TEFL alanında yüksek lisans yaptı. Bilkent Üniversitesinde Yüksek Lisans yaparken ders verdi. Ankara Üniversitesinde yöneticilik, bölüm başkanlığı ve eğitim direktörlüğü görevlerinde bulundu. 1995 de Orta Doğu Üniversitesinde ve Hacettepe Üniversitesinde doktora dersleri aldı. 1996 da göreve başladığı Akdeniz Üniversitesindeki görevinden turizm sektöründe çalışmak üzere ayrıldı. 


Serbest olarak çalıştığı turizm sektöründeki görevleri nedeniyle dünyanın 6 kıtasında 53 ülkede bulundu. 2009-2014 yılları arasında kapanan belde belediyeleri arasında yer alan Kozluk Belediyesinde Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Çok iyi İngilizce ve Fransızca biliyor.