Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sergah nedir?

Ankara evlerinde "hayat" bölümüne verilen ad.Geleneksel Anadolu-Türk konutlarında genel olarak hayat diye adlandırılan mekana Ankara dolaylarında verilen ad. 


Evin birinci katında odaların önünde yer alan, bir yanından dışa açık üstü örtülü alan.


Hayat = (Dış Sofa): Yazın insanların dışarıda yaşadıkları ve tüm yaşama ve yemek yeme işlevlerini gerçekleştirdiği üstü kapalı yarı açık mekânlardır. Bu mekân bir iç avluya açılmakta ve oradan da sokakla buluşmaktadır.


Safranbolu Osmanlı evlerinde "hayat" hakkında:


Konaklardan içeri girildiğinde “hayat” adı verilen avluya açılıyor kapı. Yüze çarpan serin hava "hayat"ta bize hayat katıyor. Kavurucu yaz sıcaklarında asma ağacının gölgesinde soluklanabilmek için de "hayat"tan bahçeye bir kapı aralanıyor. Kısaca "hayat" konağa can veriyor. Hem mutfağın hem de kışlık odunların depolandığı alanın burada bulunması konaklardaki yaşamları bugünde filizlendirerek geleceğe taşıyor. 


Yaşayan Osmanlı köyü: Cumalıkızık'ta hayat hakkında


Cumalıkızık evleri, Osmanlı Türk mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Genellikle iki ya da üç katlı olan evlere sokaktan iki kanatlı ahşap kapıyla avludan geçilerek girilir. Avlunun zemini toprak veya taştan yapılmıştır. Alçak tavanlıara kat evin kışlık, yüksek tavanlı ikinci kat ise yazlık bölümüdür. Hayat ve sofa iklime ve manzaraya yönlendirilmiştir. Evlerin zemin katlarında ahşap hatıllı geleneksel taş malzeme üst katlarında ise ahşap çatkı arasında kerpiç malzeme, çatıda ise alaturka kiremit kaplı kırma çatılı ahşap malzeme hâkimdir.Duvarları genellikle sarı, mavi, beyaz, mor ve yeşil renktedir. Evlerin giriş katında mahremiyet açısından dışa açılan pencere yoktur. Pencereler boş odada bulunmaktadır.


Sergah nedir?