Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şişli Endüstri Meslek Lisesi arazisi

Yaklaşık 60 dönüm arazi üzerinde yer alan Şişli Endüstri Meslek Lisesi, Bulgar Ortadoks Kilisesi Vakfı’na devredildi. Vakıf da bu araziyi kat karşılığı satmak isteyince...2012 yılında Türkiye’nin en iyi lisesi seçilen Şişli Endüstri Meslek Lisesi, yıkılacak.


1896 yılında 2. Abdülhamit, bu bölgeyi vakıflara ve azınlıklara vermişti: Bulgar Ortadoks Kilisesi Vakfı'nın arazinin tekrar sahibi olmasında, bu iddia belirleyici oldu.


Aralık 2013'te yayınlanan haberlere bakılırsa, Bulgar Ortadoks Kilisesi de bir inşaat firmasıyla kat karşılığı anlaşıyor. Bunun için de okul buradan çıkarılmak isteniyor. 


Arsa için, ‘Sınırsız yükseklikte yapı yapabilirsiniz’ diye bir hüküm var. Gökdelen, AVM veya rezidans olacak. Ancak okul olan bu yerin 1958 yılında hep okul olması yönünde bir kanun da çıkartılmış.ARAZİNİN VAKFA DEVREDİLMESİ


14 Haziran 2012 tarihinde Milliyet gazetesinde DEVİR işlemi şöyle haber veriliyordu:


Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı, İstanbul’da 7 parça mülkü geri alma hakkını kazandı. Bu araziler içinde Şişli’nin göbeğindeki, üzerinde iki meslek lisesi ile bir yüksekokulun da yer aldığı 59 bin metrekarelik arazi de bulunuyor.


Türkiye’nin en büyük sorunlarından olan ‘Azınlık Vakıflarına ait taşınmazların iadesi’yle ilgili 28 Ağustos 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK), yürürlüğe girdi ve mülkler el değiştirmeye başladı. Azınlık vakıfları içinde yer alan Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı, İstanbul’daki 11 taşınmaz için başvurmuştu ve başvuru Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda ise toplam 7 taşınmazın Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı’na geri verilmesine karar verdi.


Peki geri verilecek taşınmazlar arasında neler yer alıyor? 


Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmesine göre Beşiktaş’ta Portakal Sokak’taki eski Eksahlık binası, Feriköy’deki Bulgar Mezarlığı, Balat’taki Papazhane ve Şişli’de 4 arazi. Burada dikkat çeken en önemli nokta Şişli’de bulunan 4 farklı taşınmaz.


Bu taşınmaz incelendiğinde ortaya çok çarpıcı bir nokta çıkıyor.Bu arazilerden bir tanesi 59 bin metrekare ve tam da E-5’nin yanında. Şu anda bu arsanın üstünde Şişli Endüstri Meslek Lisesi, Şişli Anadolu Teknik Lisesi, Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bulunuyor. Arazi Abide-i Hürriyet Caddesi, E-5, Çağlayan Meydanı ve Darülaceze Caddesi arasında kalıyor.


Bulgar Vakfı’nın bir başka beklentisi ise Bulgar Hastanesi ile ilgiliydi. Şu anda Türkiye Gazetesi Hastanesi olarak faaliyet gösteren arazinin ve binanın da vakıfa ait olduğu gerekçesiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmuştu. Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu başvuruyu kabul etmediği ortaya çıktı. Şişli Endüstri Meslek Lisesi arazisi