Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Şişli'deki 79 yaşındaki Gül Apartman yıkılıyor!

Şişli Teşvikiye Şakayık Sokak'taki 79 yıllık Gül Apartmanının, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak..


Cumhuriyet dönemi mimarlarımızdan Prof. Dr. Emin Onat'ın çizimini yaptığı, Şişli Teşvikiye Şakayık Sokak'taki 79 yıllık Gül Apartmanının, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağı ortaya çıktı. 1938'de inşa edilen ve Anıtkabir'in de mimarı olan Prof. Dr. Emin Onat'ın eseri, Şişli Belediyesi sınırları içerisinde yer alıyor. 


BAKANLIĞA BAŞVURULDU 

Apartmanın Emin Onat imzalı evraklarının belediye ve diğer ilgili kurumların arşivlerinde bulunmaması dikkat çekerken. Emin Onat'ın öğrencilerinden Prof. Dr. Afife Batur, Yüksek Mimar Ayşe Kantarcıoğlu Güngör ile hazırladığı raporla binanın Onat'ın eseri olduğunu savunuyorlar. TMMOB İstanbul Büyükkent Şubesi de Kültür ve Turizm Bakanlığına geçen yıl Kasım ayında yazdığı yazıda'Gül Apartmanının kültür varlığı olarak tescillenmesini talep etti. 


MİLYON DOLARLIK RANT 

İtirazlara rağmen, Şişli Belediyesi sessiz kaldı. Anıtlar Kurulu ise binanın kültür varlığı olarak tescil edilmesine gerek olmadığını kararlaştırdı. Karar çıkmasına rağmen kurul üst yönetiminin bundan haberi olmadığı iddia ediliyor. Binanın yıkılıp yeniden yapılması için apartman sakinlerine verilen 60 günlük yasal tahliye süresi doldu. Müteahhitin ise 3 milyon dolarlık rant sağlayacağı söyleniyor. Konuya ilişkin TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sekreteri Mimar Ali Hacıalioğlu ile görüştüğümüzde süreç bu şekilde sonlarınsa binanın yıkılacağını ifade etti. Mimar Osman Güdü de, önceden bir tescil yoksa, kentsel dönüşüm kapsamına alman bölgelerdeki yapılar için sonradan yapılan itirazların genelde kabul edilmediğini söyledi.Aydınlık