Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Site aidatını kim öder?

Konut sitelerinde yaşayan sakinlerin birbirlerine ve yönetime karşı bazı hak ve sorumlulukları bulunuyor. Peki, site aidatını kim öder?


Konut sitelerinde yaşayan sakinlerin birbirlerine ve yönetime karşı bazı hak ve sorumlulukları bulunuyor. Site yönetimince belirlenen aidatların, sitedeki yaşantı için zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödenmesi gerekiyor.


Peki, sitedeki bir dairede kiracının ikamet ettiğini düşünelim. Bu durumda site aidatını kim öder? Kiracı mı öder? Ev sahibi mi öder?


Site aidatından ikamet eden kimseler mükellef oluyor. Buna göre, kiracılar site aidatını ödemek zorunda oluyor.


Kiranın aidat borcunu ödememesi halinde site yönetimi tarafından kendisine dava açılabiliyor. Eğer kiracı aidatını ödemezse ve kira sözleşmesinde aidatlar ile ilgili bir hüküm bulunuyorsa mal sahibi kendisine dava açabiliyor. 


Dava sonucunda kiracıdan ödenmeyen aidat miktarı geçen sürede yaşanan faizleri ile birlikte alınıyor. Eğer kiracı ödeme yapamıyor ise bu ceza hacze çevriliyor.  


Hala kiracıdan aidatın tahsil edilememesi durumunda ise müteselsil sorumluluk nedeni ile bu bedel, mal sahibinden talep ediliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com