Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Siteye havuz yaptırmak için oybirliği mi çok çokluğu mu?

Bir konut sitesinin ortak kullanım alanı olan bahçesine malikler sonradan havuz eklemek isteyebiliyor. Peki, siteye havuz yaptırmak için oybirliği mi çok çokluğu mu gerekir?


Bir konut sitesinin ortak kullanım alanı olan bahçesine malikler sonradan havuz eklemek isteyebiliyor. Ancak havuz yaptırmak istemeyen ve bu karara karşı direnen maliklerin de olması sıkıntılar yaratabiliyor.


Peki, siteye havuz yaptırmak için oybirliği mi çok çokluğu mu gerekli? Siteye havuz yaptırmak için ne gerekir?


Siteye havuz yaptırmak için öncelikle yapının mimari projesinin incelenmesi gerekiyor. Eğer havuz varsa, zaten havuz yaptırılabiliyor.


Ancak havuza yer verilmemiş olması durumunda, projede değişiklik yapılması gerekli oluyor. Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, proje değişikliğinde ya da ilavelerde oy birliği yerine Oy çokluğu ve 5/4 oranı aranıyor.


Oyçokluğu sağlanmadan havuz yapılması durumunda bu durumdan rahatsız olan malikler belediye fen işlerine veya Sulh hukuk mahkemesine müracaat edebiliyor.


Mahkemece bilir kişi tayin edilerek şikayet konusu yere gidilerek bilir kişi yada kişilerin raporu doğrultusunda mahkeme karar verir bu iş dava açılmadan önce yapıldığında üç yada dört gün içinde sonuçlanır. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com