Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

SketchUp nedir ve ne işe yarar?

Mimarlar, mühendisler, film yapımcıları, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu modelleme gerektiren hemen her alandaki kullanıcılar için tasarlanmış bir 3B Modelleme yazılımıdır.SketchUp nedir ve ne işe yarar?


Ama daha çok mimarlar dünyasında adı anılır.


Sketch, İngilizce'de "eskiz, kroki, taslak, kabataslak, taslak çizmek, kroki çizmek, eskiz çizmek" gibi anlamlara gelir.


SÖZCÜĞÜN BİR BAŞKA KULLANIM ŞEKLİ:

1970 ve 1980'ler Türkçe'sine SKEÇ (sikeç) şeklinde girmiş ve "kısa ve komik oyun" anlamında kullanılmıştır.

Skeç genellikle bir nükteyle son bulan, az kişinin oynadığı; yalın, şakalı bir içeriği olan kısa oyundur.


YAZILIM


SketchUp'ın arayüzü diğer çizim programları kadar karmaşık değildir; sade bile sayılabilir.


Colorado kökenli @Last Software tarafından 2001'de üretilmiştir.


14 Mart 2006 tarihinde Google tarafından satın alınmıştır. 2012 yılı Nisan ayında ise tekrar el değiştirmiş ve Trimble'nin bir parçası olmuştur.


Yazılımın bazı temel özellikleri şöyledir:


- El Çizimi Görünümü: Yüzey çizgilerinin uzatılması, titrekleştirilmesi gibi etkilerle çizime eskiz görüntüsü verilmesi.


- Diğer 3B Yazılımlarla Uyum: Şirket, yazılımın asıl olarak fikir geliştirme aşamasında kullanılmak üzere tasarlandığını her fırsatta belirtmektedir. Bu nedenle sunum çıktıları için daha "profesyonel" görsellere ihtiyaç duyan kullanıcılar için SketchUp'ın halihazırdaki çoğu 3B modelleme ve görselleştirme (rendering) yazılımlarıyla uyumlu olmasına çalışılmaktadır. Bunun için devamlı olarak yeni import/export eklentileri yayınlanmaktadır.


SİTESİNİN LİNKİ:


http://www.sketchup.com/SketchUp nedir ve ne işe yarar?