Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu gerçek satış bedeli harcı 2016!

Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların satılması halinde tapu dairesinde belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Peki, tapu gerçek satış bedeli harcı 2016 ne kadar?


Tapu gerçek satış bedeli harcı 2016!


Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların satılması halinde tapu dairesinde belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Aynı zamanda tapu döner sermaye bedeli de ödeniyor.


Tapu harcı gerçek satış bedeli üzerinden ödeniyor. Aksi durumda harcın gerçek devir bedelinden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiğinin tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil ediliyor. 


Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.


Tapu gerçek satış bedeli harcı 2016

2016 yılında gerçekleşecek tapu satış işlemleri için satış bedeli üzerinden harç hesaplaması yapılıyor. Hem alıcının hem de satıcının ayrı ayrı binde 20 oranında ödeme yapması gerekiyor.


Gerçek satış bedeli yanlış beyan edilen ve dolayısı ile eksik harç ödenen satışların tespiti halinde taraflardan vergi cezası kesiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com