Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı 2015!

Taşınmaz mal alım satım işlemleri için tapuya belli oranlarda harç ödeniyor. Peki, 2015 yılında tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte tapu harcı 2015 oranları..


Tapu harcı 2015!


Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların devir işlemleri ilgili tapu dairesinde yapılıyor. Tapu dairesindeki devir işlemi için taraflar belli oranlarda harç ödemek ile mükellef oluyor.


Tapu harcını hem alıcı hem de satıcı ayrı ayrı ödüyor. Ancak uygulamada harç ödemesini yalnız alıcı yapabiliyor.


Tapuda ödenecek bu harç, gerçekleşen satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Tapu harcı oranı ise satış bedelinin binde 20'si oluyor. Bu bedelin sadece alıcı tarafından ödenmesi halinde ödenecek oran binde 40 oluyor.


Tapu harcı hesaplama örneği..

Taşınmaz değerinin 200 bin TL olduğunu düşünelim. Bu durumda alıcı ve satıcı ayrı ayrı 4 bin TL ödemek ile mükellef oluyor. Ancak sadece alıcı öderse toplamda 8 bin TL harç ödemek zorunda oluyor.


Ayrıca tapu döner sermaye bedeli de yalnız alıcı tarafından 82,50 TL olarak olarak ödeniyor.


Tapu harçları, devir işleminin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Ayrıca yetkili bankalar aracılığı ile de tapu harcı ödemesi yapılıyor.


Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM'ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor.