Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı ödemesi nasıl yapılır?

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Peki, tapu harcı ödemesi nasıl yapılır?


492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Bu harcı yalnız alıcının değil, hem alıcının hem de satıcının ayrı ayrı ödemesi gerekiyor.


Ancak kimi zaman taraflar aralarında yaptıkları anlaşmaya göre tüm tapu masrafını alıcı ödeyebiliyor.


Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. Buna göre harç hesaplamasında satış değeri kullanılıyor. Peki, tapu harcı ödemesi nasıl yapılır?


Tapu harcı ödemesi nasıl yapılır?

Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor. 


Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com