Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu için kaç fotoğraf gerekli?

Taşınmaz malların satışı için alıcı ve satıcıdan vesikalık fotoğraf isteniyor. Peki, tapu için kaç fotoğraf gerekli?


Tapu için kaç fotoğraf gerekli?


Taşınmaz malların satışı için tapu dairesine müracaat ediliyor. Alım satım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için bazı evrakların temin edilmesi gerekiyor. Tapuda gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanıyor;


Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, Pasaport, Avukat Kimliği; 4203/5211 Sayılı Yasalara tabii gerçek kişiler için Türk Vatandaşlığından çıkma belgesi(pembe kart/mavi kart) ile uyruğuna geçtiği ülke resmi makamlarınca verilmiş kimlik belgesi zorunlu oluyor.


Bu belgelerin dışında ki ehliyet, memur, sigorta v.s. kimlikleri geçerli sayılmıyor. Eğer, işlem yasal temsilci aracılığıyla yapılacaksa alıcı veya satıcının vekilinin Düzenleme şeklinde hazırlanmış vekaleti, vasi ise vasi kararı isteniyor. Peki, tapu için kaç fotoğraf gerekli?


Tapu için kaç fotoğraf lazım?

Satıcıdan 1 adet, alıcıdan 2 adet fotoğraf isteniyor. Fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş 6x4 cm ebadında orijinal fotoğraf olması gerekiyor. Renkli fotokopiler kabul edilmiyor.


Tapu Aslı veya Fotokopisi

Tapunun aslı veya fotokopisi önceden hazırlanmalıdır.


Vekaletname

Tapu Sicil Müdürlüklerine alıcı ve satıcı birlikte gitmesi gerekiyor. Eğer tüm işlemler emlakçı veya tam yetkili kılınan kişi tarafından yapılacaksa önceden düzenleme şeklinde hazırlanmış vekaletname verilmelidir.


DASK

Gayrimenkulün konut veya işyeri olması durumunda DASK sigortası yapılıyor. Zorunlu deprem sigortası yapılmadan tapuda alım-satım işlemi yapılmıyor. 1 gün öncesinde alıcı, satın alacağı gayrimenkulün deprem sigortasını herhangi bir sigorta acentesinden yaptırabiliyor. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com