Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu masrafları ne kadar tutuyor?

Tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Peki, tapu masrafları ne kadar tutuyor?


Tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Taşınmaz malların devir işlemleri için ödenen tapu masrafları satış bedeli üzerinden hesaplanıyor.


Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20’ olup; Buna göre gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanıyor.


Bakanlar Kurulu tapu harçlarında, yalnız konut ve işyerlerinde bu oranı binde 20'den binde 15'e düşürdü. Ancak indirim kampanyası 30 Eylül'de sona erecek.


Tapu masrafları ne kadar tutuyor?

Satış bedeli: 200 bin TL

İndirimli tapu harcı: 3 bin TL

İndirimsiz tapu harcı: 4 bin TL


Tapu döner sermaye bedeli 2017

Tapu döner sermaye hizmet bedeli 2017'de 90,50 TL olarak tahsil ediliyor. İlave hizmet bedeli ise 2016'da 11,75 TL iken 2017'de 12,25 TL'ye yükseldi.


Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor. 


Ayrıca tapu müdürlüklerimizde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com