Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu satış döner sermaye ücreti 2019!

2019 yılında tahsil edilecek tapu satış döner sermaye bedelleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü tarafından açıklandı. Peki, tapu satış döner sermaye harcı 2019 ne kadar oldu?


Tapu dairesinde yapılan işlemler için ödenen masraflar arasında döner sermaye bedeli de bulunuyor. Döner sermaye bedeli her sene yeniden belirleniyor. 2019 yılında tahsil edilecek bedeller Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü tarafından yayınlandı. Peki, tapu satış döner sermaye harcı 2019 ne kadar oldu?


Tapu döner sermaye hizmet bedeli hesabı 2019


Döner sermaye hizmet bedeli hesabı, yöresel katsayı ile hizmet bedelinin çarpılması ile yapılıyor.

 

Tek işlemde bir adet bağımsız bölüm satışı yapılıyorsa bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor. Eğer tek işlemde birden fazla bağımsız bölüm satışı yapılıyorsa bağımsız bölüm sayısı adedince döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor.


Tek işlemde bir adet taşınmazın satışı yapılıyor ise bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor. Tek işlemde birden fazla taşınmazın satışı yapılıyor ise ilk taşınmaz için bir adet döner sermaye hizmet bedeline ek olarak, ilave her bir taşınmaz için Yöresel Katsayı X İlave Hizmet Bedeli formülü ile hesaplanan miktar tahsil ediliyor.


Tapu satış döner sermaye harcı 2019


Tapu satış döner sermaye harcı 2018'de 103 lira 50 kuruş olarak tahsil ediliyordu. Bu bedel 2019 yılında 128 liraya yükseldi. Bu yıl tapuda döner sermaye bedeli olarak 128 TL tahsil edilecek. İlave hizmet bedeli olarak ise 17,50 TL'nin ödenmesi istenecek.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com