Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu sorgulama 2016 işlemleri!

Gayrimenkul alım satım işlemlerinden önce, alıcılar tapunun resmi kayıtlarını incelemek isteyebiliyor. Peki, tapu sorgulama 2016 işlemleri nelerdir?


Gayrimenkul alım satım işlemlerinden önce, alıcılar tapunun resmi kayıtlarını incelemek isteyebiliyor. Yapılacak bu işlem alıcının yaşaması muhtemel problemlerin önüne geçebiliyor.


Peki almak istediğiniz taşınmazın tapusunu nasıl ve nereden sorgulayacaksınız? Tapu sorgulama 2016 işlemleri nelerdir?


Tapu sorgulama işlemleri, Mekansal Gayrimenkul Sistemi (MEGSİS) ile yapılıyor. Bu uygulama ile MEGSİS kapsamında tapu verileri ile uyumlaştırılması tamamlanmış kadastro bilgilerine ait temel bilgiler sunuluyor.


MEGSİS ile tapu sorgulama 


Taşınmaz alım satım sürecinde alıcılar, elindeki tapu örneği ile sorgulama yaparak; kendisine gösterilen yer ile tapu üzerinde yazan bilgilerin aynı olup olmadığını tespit edebiliyor.


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün uygulaması olan MEGSİS ile adres bulma sayfasına giriş yapılarak tapu sorgulama yapılabiliyor.


Online tapu bilgileri ile yer bulma işlemi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Coğrafi Bilgi Sistemleri web sitesine giriş yapılması gerekiyor. 


(cbs.tkgm.gov.tr/parselsorgu.aspx)


Yukarıdaki sayfaya giriş yapılması halinde ekranda çıkan seçenekler arasında; "Parsel sorgu" butonunun tıklanması halinde ada pafta parsel sorgulama ekranı açılıyor. Ada parsel sorgulamak için istenilen bilgiler: İl, İlçe, Mahalle/köy, Ada ve Parsel.


Bu bilgilerin girilmesi halinde sorgulanan parsele ait uydu fotoğrafı ile çakışık görüntüsü çıkıyor. Görüntülenen kayıtlar ile elinizde bulunan bilgiler arasında uyumsuzluk olması halinde ilgili tapu ve/veya kadastro müdürlüğüne müracaat edilebiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com