Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu takas nedir?

Tapu dairesinde yapılan tapu işlemlerinin güvenirliliği açısından bakanlık tarafından Tapu takas uygulaması geliştirildi. Peki, tapu takas nedir?


Tapu takas nedir?


Taşınmaz malların alım satım işlemleri tapu dairesinde gerçekleşiyor. Tapuda yapılan bu işlemlerin güvenirliliği açısından bakanlık tarafından Tapu takas uygulaması geliştirildi. 


Tapu takas uygulaması, mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı olumsuzlukların önlenmesi amacıyla,

Gayrimenkul ile satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirmesi,

Tarafların güven probleminin bertaraf edilmesi,

Nakit taşıma riskinin ortadan kaldırılması,

Düşük maliyetle hızlı transfer kolaylığı

sağlanarak tüm taraflar açısından çağdaş, güvenli ve teknolojik bir altyapı ile zaman, işgücü ve maliyet avantajı yaratılması için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde tasarlanmıştır.


Bu uygulamada; Satıcı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden aldığı E-ödeme (Makbuz) numarası, kimlik ve tapu bilgileri ile sisteme kaydını gerçekleştirir.


Satıcı, kayıt girişi sonrası üretilen “TVS Ref No (Takas ve Saklama Bankası Referans Numarası)” bilgisini alıcıya iletir.


Alıcı, TVS Ref no, E-ödeme (Makbuz) numarası ve kimlik bilgileri ile sisteme kaydını gerçekleştirir. Kayıt esnasında satıcının girdiği tapu bilgilerini onaylar.


Alıcı ve satıcı tarafından sisteme girilen IBAN numarasının (kimlik ve hesap kontrolü yapıldığından) müşterek hesap olmaması gerekmektedir.


Satıcı ve alıcının kimlik bilgileri, E-ödeme (Makbuz) numarası vasıtasıyla Takasbank sistemi tarafından Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'nden (TAKBİS) sorgulanır.


Takasbank tarafından alıcı ve satıcı, satış bedeli ve komisyonun gönderilmesi için kısa mesaj (sms) ve sisteme kayıt esnasında girilmiş olması halinde e-posta ile bilgilendirilir.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com