Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tarla üzerine kredi çekilir mi?

Nakit paraya ihtiyacı olup da gayrimenkul sahibi olan kimseler bankalara kendi taşınmazlarını ipotek göstererek yüklü miktarda kredi alabiliyor. Peki, tarla üzerine kredi çekilir mi?


Nakit paraya ihtiyacı olup da gayrimenkul sahibi olan kimseler bankalara kendi taşınmazlarını ipotek göstererek yüklü miktarda kredi alabiliyor.


Bu uygulama, nakit ihtiyacı olan kişilerin arsalarını ipotek ettirerek kullandırdıkları krediler olarak karşımıza çıkıyor. 


Bu tip kredilerde kredi notuna bakılmıyor. Bu nedenle yüksek tutarlı kredi çekmek isteyen ancak kredi skoru düşük olan kişiler kendilerine ait olan arsaları bankaya teminat olarak göstererek kredi kullanabiliyor.


Peki, kredi için ipotek ettirilecek taşınmazın türü ne olmalıdır? Yalnız konut ve arsalar mı ipotek edilir? Tarla üzerine kredi çekilir mi?


Kimi bankalar kredi için arsanın imarlı olması koşulunu ararken, kimi bankalar ise imarsız olan tarlaları da ipotek ederek ihtiyaç kredisi verebiliyor.


Kredi özellive koşulları da bankadan bankaya değişkenlik gösterebiliyor. Bunun için kredi kullanılacak banka ile iletişime geçilmesi faydalı olacaktır.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com