Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tarlaya emlak vergisi ödenir mi?

Sahip olunan tek taşınmazın tarla olduğunu düşünelim. Tarlaya emlak vergisi ödenir mi? Tarlaya ne kadar vergi ödemesi yapılır?


Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince tüm taşınmaz mal sahipleri tarafından ödeniyor. Bu vergi için ödemeler senede iki eşit taksit halinde bağlı olunan belediyeye ödeniyor.


Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor. Buna göre 2016 yılına ait vergi ödemesinin 31 Mayıs'a kadar yapılması gerekli.


Peki, sahip olunan tek taşınmazın tarla olduğunu düşünelim. Tarlaya emlak vergisi ödenir mi? Tarlaya ne kadar vergi ödemesi yapılır?


Emlak vergisi tarlalar için de ödeniyor. Bu vergiyi tarlanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi her ikisi de yoksa araziye malik gibi tasarruf edenler ödüyor. Bir araziye paylı mülkiyet halinde malik olanlar, hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor. 


Tarla emlak vergisi oranı 2016

Tarla için ödenecek vergi, tarlanın değeri üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile bulunuyor. Arazi vergisinin oranı binde 1 olup büyükşehirdeki bir arazi için binde 2 oranında vergi ödemesi yapılıyor.


Örnek

Tarlanın değeri: 50 bin TL

Normal yöre vergi bedeli: 50 TL

Büyükşehir vergi bedeli: 100 TL
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com