Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Taşköprü - Adana - Dünyanın en eski köprüsü

Dünyanın üzerinde uzlaştığı bir gerçektir ki, Adana'da şu anda bile üzerinden yürüyerek geçebileceğiniz bu köprü, dünyada, halen kullanılabilen en eski köprüdür.Uluslararası Associated Press (AP) Haber Ajansı, Adana'da Seyhan Nehri üzerindeki Taşköprü'yü Ağustos 2013'te 'Dünyanın en eski köprüsü' başlığıyla haber yaptı. Haberde, Roma İmparatorluğu döneminde 384 yılında yapılan Taşköprü'nün çeşitli zamanlarda çekilmiş 10 fotoğrafına yer verildi.


Taşköprü - Adana - Dünyanın en eski köprüsüTaşköprü'nün dünyada hala kullanılabilen en eski köprü olduğu vurgulanırken, teknik özellikleri hakkında da açıklamalar yer aldı. 


Sabancı Camii'nin görkemli manzarası önündeki Taşköprü'nün Roma İmparatorluğu döneminde İmparator Hadrian tarafından, mimar Auxentius'a inşa ettirildiği ve 'Justinian Köprüsü' adı verildiği kaydedildi. 


2006 yılına kadar motorlu araçlara da açık olan köprünün, onarıldıktan sonra 2007 yılından itibaren sadece yaya ve bisiklet geçişine açıldığı bilgisi verildi. 310 metre uzunluğunda ve 11.4 metre genişliğindeki köprünün 21 gözlü olarak inşa edildiği, ancak günümüzde 14 gözlü olarak hizmet verdiği de haberde yer alan bilgiler arasında.


7 göz nereye kayboldu?


Seyhan Nehri'nin ıslahı sırasında 7 gözü toprak altında kaldı.Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde Adana merkez ilçeleri Seyhan ile Yüreğir'i birleştiriyor. 310 metre uzunluğunda ve 11.4 metre genişliğindeki köprü, Osmanlı döneminde birkaç kez onarıldı. Bu onarımlara ilişkin çeşitli kayıtlar bulunuyor. Bunlardan en eskisi, 1713 tarihli Sultan III. Ahmed zamanına ait olan kayıt.  


Türkiye'de adı taşköprü olan diğer köprü ve yerleşimler:


Köprüler


Taşköprü - Adana'da

Taşköprü - Tekirdağ'da

Taşköprü - Kocaeli'nde

Taşköprü - Silifke'de

Taşköprü - Kastamonu'ya bağlı Taşköprü ilçesinde

Taşköprü - Üsküp'te (Bu da Avrupa'da oldukça ünlüdür.)

Taşköprü - Prizren'de


Yerleşim yerleri


Taşköprü - Kastamonu ilinin bir ilçesi.

Taşköprü - Afyonkarahisar ili Sultandağı ilçesine bağlı bir köy.

Taşköprü - Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köy.

Taşköprü - Diyarbakır ili Kulp ilçesine bağlı bir köy.

Taşköprü - Düzce ili Merkez ilçesine bağlı bir köy.

Taşköprü - Kırklareli ili Babaeski ilçesine bağlı bir köy.

Taşköprü - Rize ili Merkez ilçesine bağlı bir köy.

Taşköprü - Samsun ili Bafra ilçesine bağlı bir köy.

Taşköprü - Yalova ili Çiftlikköy ilçesine bağlı bir belde.

Taşköprü - Kocaeline bağlı İzmit, körfez ve kısmen gebze ilcelerinin sınırları içersinde bulunan 70 köyden oluşan bir bölgenin adıdır.


Alttaki heykel, Taşköprü'yü inşa ettiren Roma İmparatoru Hadrian'ı gösterir:


Taşköprü - Adana - Dünyanın en eski köprüsü