Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tekfen 2016'da 330 milyon lira net kâr elde etti!

Tekten Grubu, geçen yıl konsolide bazda 4 milyar 737 milyon TL ciro ve 330 milyon lira net kâr elde etti.


Aktif büyüklüğü 2016 sonunda 6 milyar 669 milyon lira, öz kaynak büyüklüğü ise 2 milyar 379 milyon lira olan Tekten Grubu, konsolide bazda 4 milyar 737 milyon lira ciro elde etti Tekten Holding'den 2016 mali sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamaya göre, 2016'da kuruluşunun 60'ıncı yıl dönümünü kutlayan ve 14 bin 295 çalışana sahip Tekten Grubu, konsolide bazda 4 milyar 737 milyon lira ciro, 529 milyon lira taiz, vergi, amortisman öncesi kar (FAVÖK) ve 330 milyon lira net kâr yarattı. 


2016 sonunda Tekten Grubu'nun aktif büyüklüğü 6 milyar 669 milyon lira, öz kaynak büyüklüğü ise 2 milyar 379 milyon lira oldu. 

Tekfen'in 2016 yılı iş hacmi içinde yüzde 59,6 pay ile önemli bir yere sahip olan taahhüt grubu, geçen yıl 2 milyar 823 milyon lira ciro ve 81 milyon lira net kâr elde etti. 


Grup, 2016 yılı içinde Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kompresör ve ölçüm istasyonlarına ilişkin mühendislik-tedarik-yapım işleri, Azerbaycan'da Vergi Bakanlığı binası inşaatı, Suudi Arabistan'da Yanbu-Cidde arasında inşa edilecek boru hattı ve Doğuş İnşaat ile birlikte Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi'nin Afyonkarahisar-Uşak Kesimi ile Afyonkarahisar direkt geçişi altyapı inşaatı gibi pek çok yeni işi portföyüne kattı. 


Katar'da alınan Al Khor Expressway otoyol projesi, 2,1 milyar dolar tutarındaki bedeliyle Tekten Taahhüt Grubu'nun bugüne kadar tek bir mukavelede imzaladığı en büyük iş olurken, 2016 sonu itibarıyla kalan iş miktarı büyüklüğü yaklaşık 3,67 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 


Tekten çatısı altında yüzde 39,1 pay ile bir diğer önemli yapı olan Tarımsal Sanayi Grubu, Toros Tarım markasıyla geçen yıl 1 milyar 851 milyon lira ciro ve 140 milyon lira net kâr yarattı. 

Gübre alanında Türkiye'deki toplam kurulu üretim kapasitesinin yüzde 38'ini elinde bulunduran Toros Tarım ve Toros Tarım'a bağlı iştirakler kimyevi gübre üretimi ve pazarlaması başta olmak üzere tohumculuk, tekno tarım ve fidecilikten oluşan tarımsal faaliyetler, Ceyhan ve Samsun'da gruba ait iki terminalde verilen limancılık hizmetleri ve Ceyhan'daki TAYSEB ile serbest bölge işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteriyor. 


Doğru lokasyonlarda konsept, tasarım ve kalitesiyle öne çıkan projeler yaratmaya odaklanan Tekten Gayrimenkul Grubu ise 2016'da ağırlıklı olarak İstanbul Esenyurt'taki HEP İstanbul projesinin inşaat, ön satış ve pazarlama çalışmalarını sürdürdü. Grup, bu yıl başlayacağı yeni projelerle pazardaki konumunu korumaya devam edecek. 


"Döviz kurlarındaki hızlı artışa rağmen bu sonuçlar daha da değerli" 

Sonuçlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tekten Grup Şirketler Başkanı Osman Birgili, şunları kaydetti: 

"2016 yılındaki zorlu iç ve dış konjonktüre karşın Tekten Grubu başarılı bir mali performans sergileyerek satışlarını ve karlılığını bir önceki yıla göre ciddi ölçüde artırdı. Taahhüt grubumuz zor bir yılda proje portföyünü ikiye katlama başarısını gösterdi. Toros Tarım'ın ise yılın ortasında nitratlı gübrelere getirilen satış yasağının olumsuz etkilerine rağmen bu sonuçları almış olması son derece memnuniyet verici. Ayrıca, gübre sektörünün ithal girdiye bağımlı olduğu ve döviz kurlarındaki hızlı artışa rağmen bu sonuçların elde edilebilmesi daha da değerli hale gelmektedir."AA