Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tekfen Emlak Geliştirme Grubu

Tekfen Holding bünyesinde 2000 yılında kurulan grup. Tekfen Emlak Geliştirme Grubu, Tekfen Emlak Geliştirme, Tekfen Turizm, Üçgen Bakım ve Yönetim (ortaklık), Akmerkez – Papermoon (ortaklık) ve S-Cafe’den oluşuyor. Grup, 13 yılda Akmerkez, Taksim Residences, Tekfen Tower, Yalıkavak Tekfen Evleri, Müşkülüm Çiftliği –Bodrum, Kağıthane Ofispark ve Levent Ofis projelerini tamamladı. Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun cirosu 31 Aralık 2012 itibariyle 61 milyon TL olarak açıklandı.Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun künye bilgileri nelerdir?


Kuruluş Tarihi: 2000

Grup Şirketleri: Tekfen Emlak Geliştirme, Tekfen Turizm, Üçgen Bakım ve Yönetim (ortaklık), Akmerkez (Papermoon) (ortaklık), S-Café.

Çalışan Sayısı: 419

Tamamlanan Projeler: Akmerkez, Taksim Residences, Tekfen Tower, Yalıkavak Tekfen Evleri, Müşkülüm Çiftliği – Gümüşlük - Bodrum, Kağıthane Ofispark, Kağıthane, Levent Ofis - Şişli.

Projeler: Bomonti Apartmanları - Şişli, İzmir Projesi – Konak - İzmir, Konya Konut Projesi – Meram –Konya. 

Üye Olduğu Kuruluşlar: GYODER, Urban Land Institute (ULI), ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği). 

Ciro Rakamı (31.12.2012): 61 milyon TLTekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun tarihçesi nedir?


Tekfen, 2000 yılında Emlak Geliştirme Grubu'nu kurdu. Tekfen Emlak Geliştirme Grubu, konsept çalışmasından uygulamaya, piyasa araştırmasından pazarlamaya ve bina yönetimine kadar, yüksek tasarım ve inşaat kalitesiyle anahtar teslim projeler geliştirir ve gerçekleştirir. Grubun hizmet portföyünde konsept tasarım, teknik ve ekonomik fizibilite çalışmaları, tasarım geliştirme, pazar araştırmaları ve anahtar teslim proje yönetimi, pazarlama, emlak yönetimi (facility management) hizmetleri yer almaktadır.


Tekfen Holding'in ana iş kollarından birini yürüten olan Emlak Geliştirme Grubu, gayrimenkul konusunu geniş bir yelpazede ele almaktadır. Bu yelpazenin geliştirme, yatırım ve pazarlama ayağını, Grubun 2007 yılında uluslararası varlık yönetimi şirketi Och-Ziff (OZ) ile imzaladığı ortaklık neticesinde kurulan Tekfen Emlak Gayrimenkul yürütmektedir. İnşaat ayağında yer alan Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş. ile işletme ayağında yer faaliyet gösteren Tekfen İşletmecilik A.Ş., geliştirme ve yatırım ayağını tamamlayan Grubun diğer şirketleridir.

Tekfen Emlak Geliştirme Grubu bünyesinde, “Proje Yönetimi”ni Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş., “Tesis Yönetimi”ni ise Tekfen Turizm ve İşletmecilik A.Ş. yürütüyor. Tekfen Emlak Geliştirme Ticaret ve Yatırım A.Ş., 2007’den bu yana belirli projelerde müşterek yatırımcı olarak Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. ile birlikte projelerinin inşaat yönetimi, projelendirme, mühendislik ve danışmanlık işlerini de yürütüyor. Grup şirketleri, hayata geçirilen projelerin her aşamasında bütünsel hizmet anlayışının birer parçası olarak üstün kalite hedefiyle faaliyet gösteriyor.Tekfen Emlak Geliştirme Grubu, hangi mesleki kuruluşlara üye? 


Tekfen Emlak Geliştirme Grubu Urban Land Insititute (ULI) ve GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) sektör örgütleri üyesi olup, aynı zamanda 2007 yılında Türkiye'de kurulan ‘yeşil bina' örgütü ÇEDBİK'in (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) kurucu üyelerindendir. Tekfen Emlak, yeni projelerini çevreye ve kullanıcıya uyumlu, sürdürülebilir, enerji tasarruflu bir anlayışla tasarlamayı ve inşaa etmeyi en önemli hedefleri arasında görmektedir.

Tekfen Emlak, nitelikli ve çevre dostu projeleriyle kullanıcılarının yaşam kalitesini artıran konut, ofis ve ticari alanlar sunmayı hedeflemektedir. ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) kurucu üyesi olan Grup, Levent Ofis ve Kağıthane OfisPark projeleriyle başlattığı LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikası almaya yönelik çalışmalarını yeni projelerinde de çevreye duyarlı tasarım anlayışı çerçevesinde sürdürecektir.Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun en bilinen projeleri hangileridir?


Tekfen Emlak, ‘kalabalığı takip etme' anlayışının dışında, özgün bir çizgi üzerinde ilerlemeyi tercih etmektedir. Bağlı olduğu Tekfen Emlak Geliştirme Grubu kalite ve konsept farkıyla öne çıkan, iyi tasarlanmış Akmerkez, Taksim Residences, Tekfen Tower ve Yalıkavak Tekfen Evleri projeleri ile farklılığını ortaya koymuştur.


Yarattığı projelerin her aşamasında "müşteri odaklılık" ve "sonsuz müşteri memnuniyeti"ne dayalı bir geliştirme stratejisiyle hareket eden Tekfen Emlak'ın ofis, konut ve yazlık ev ile AVM projeleri bulunmaktadır. Levent Ofis ve Kağıthane OfisPark, Gümüşlük'teki Müşkülüm Çiftliği, Şişli'deki Bomonti Apartmanları, yepyeni bir yerleşim alanı olarak tasarlanan Konya Meram'da Konya Konut Projesi, AVM, konut ve ofisin birarada bulunacağı İzmir Konak'taki mixed-used İzmir Projesi Tekfen Emlak'ın eşzamanlı olarak yürütmekte olduğu projeleridir.Tekfen Emlak Geliştirme Grubu, hangi ödülleri kazanmıştır?


Kağıthane OfisPark Projesi “MIPIM Architectural Review Future Project Awards 2009”da ofis projeleri kategorisinde ödül sahibi. Ayrıca, Avrupa Gayrimenkul Piyasasındaki projeler kapsamında verilen “European Commercial Property Awards 2010” ofis kategorisinde de takdir ödülü sahibi.


Levent Ofis, Shell&Core (Bina Kabuğu ve Çekirdeği) kategorisinde LEED Gold sertifikasına sahip ilk ofis projesi. Levent Ofis, 2011 MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri kapsamında Yeşil Binalar kategorisinde 27 ülkeden 100 farklı proje arasından seçilen üç finalistten biri olmuştur.


Türkiye’den 55 kuruluşun katımılıyla gerçekleştirilen araştırma neticesinde toplam 19 kategoride ödül alan kuruluşlar arasında Tekfen Emlak Geliştirme A.Ş. , Euromoney Dergisi tarafından, Geliştirici / Ofis-Ticari kategorisinde ödüle layık bulundu.


Levent Ofis ve Kağıthane OfisPark, Gümüşlük'teki Müşkülüm Çiftliği, Şişli'deki Bomonti Apartmanları, yepyeni bir yerleşim alanı olarak tasarlanan Konya Meram'da Konya Konut Projesi, AVM, konut ve ofisin birarada bulunacağı İzmir Konak'taki mixed-used İzmir Projesi Tekfen Emlak'ın eşzamanlı olarak yürütmekte olduğu projeleridir.Tekfen Emlak Geliştirme Ticaret ve Yatırım A.Ş. ne zaman kuruldu? 


2007’den bu yana belirli projelerde müşterek yatırımcı olarak Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. ile birlikte projelerinin inşaat yönetimi, projelendirme, mühendislik ve danışmanlık işlerini yürütüyor. Tekfen Turizm ve İşletmecilik A.Ş. grupta hangi görevleri üstlendi?


Tekfen Emlak Geliştirme Grubu çatısı altında geliştirilen projelerin kalitelerine uygun biçimde yönetimi ve işletmesini sağlıyor. A sınıfı ofis ve konut işletmeciliği alanında güvenlik, temizlik, bakım, catering, özel aktiviteler gibi işletmecilik hizmetleri sunan Tekfen Services, Tekfen Tower, Taksim Residences, Tekfen Yalıkavak Evleri, Levent Ofis, Bodrum Müşkülüm Çiftliği ve Akmerkez’de faaliyet gösteren S Cafe’nin işletmesini de yürütüyor.Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun yöneticileri kimlerdir?


Ömer Egesel (Genel Müdür): ODTÜ İnşaat Mühendisliği eğitiminin ardından profesyonel kariyerine STFA'da proje mühendisi olarak başladı. İnşaat sektöründe uluslararası deneyim kazandıktan sonra petrol ve perakende sektörlerinde kariyerine devam etti. ELF ve DIASA gibi uluslararası şirketlerde Bölge Müdürlüğü ve İş Geliştirme Müdürlüğü yaptıktan sonra 2002-2008 yılları arasında DIASA'da Genel Müdürlük görevini üstlendi. 2008'den itibaren Tekfen-OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş'nin Genel Müdürlüğünü yürüten Ömer Egesel, mevcut görevini Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü olarak sürdürmektedir.Ayşe Turalı (Mali ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı): Orta ve lise öğrenimini İstanbul Amerikan Robert Lisesi, lisans öğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde tamamlayan Ayşe Turalı, 1987 yılında Ernst & Young'da bağımsız dış denetim uzmanı olarak başladığı iş hayatını çeşitli sektörlerde mali işler yöneticiliği yaparak sürdürdü. 2008 yılında Tekfen'e katılan Turalı, Tekfen Emlak Geliştirme Grubu'na bağlı üç şirketin mali ve idari işlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.Tekfen Emlak Geliştirme Grubu hangi projeleri hayata geçiriyor?


Müşkülüm Çiftliği, Bodrum: Tekfen Gümüşlük Evleri, Bodrum’un en yeşil bölgesi Gümüşlük’te, mandalina ağaçları içinde 18 evden oluşuyor. 


Tekfen Emlak Geliştirme Grubu


www.muskulumciftligi.comBomonti Apartmanları: Bomonti'de yer alan Bomonti Apartmanları projesi, bölgenin kendine has dokusuyla uyumlu, bununla birlikte modern mimarlığın gereklerini yerine getiren konut, ev-ofis ve ticari kullanıma uygun 83 üniteden oluşmaktadır.


Tekfen Emlak Geliştirme GrubuProjenin tasarımında, kentsel doku ve sokak yaşantısı ile bütünleşen ve modern mimarinin tüm gereklerini yerine getiren bir yaklaşım benimsendi. Bünyamin Derman (db mimarlık) ve Mustafa Toner’in (Toner Mimarlık) hazırladığı proje konut, ev ofis, alışveriş mekânlarından oluşuyor. 


Az katlı formu ve Bauhaus akımını yansıtan güçlü mimari kimliğiyle Bomonti Apartmanları şimdiden Bomonti’nin en farklı projesi.

www.bomontiapartmanlari.comKağıthane Ofispark: Kağıthane OfisPark, İstanbul’un gelişen merkezlerinden Kağıthane’de hayata geçiyor. Bir dönem sanayiye ev sahipliği yapan Kağıthane, bugün gelişen ulaşım altyapısı ve merkezi iş alanına yakınlığı ile gelişme dinamiği en yüksek bölgelerden biri. Tekfen Emlak Geliştirme GrubuKonseptini ve mimari projelerini Emre Arolat’ın (EAA Mimarlık) hazırladığı Kağıthane OfisPark, semtin mevcut dokusunun modern bir yorumu olarak tasarlandı. Bir avlu etrafında konumlandırılan ofisler, mağazalar, kafeler ve sosyal donatı alanlarıyla zenginleştirildi. 


Kağıthane OfisPark Projesi “MIPIM Architectural Review Future Project Awards 2009”da ofis projeleri kategorisinde ödül sahibi. Ayrıca Avrupa Gayrimenkul Piyasasındaki projeler kapsamında verilen “European Commercial Property Awards 2010” ofis kategorisinde de takdir ödülü sahibi.

www.kagithaneofispark.comLevent Ofis, Şişli: Konsept tasarımı Mimar Prof. Juan Pablo Molestina'ya (M. Arch., BDA), mimari projeleri ise Swanke Hayden Connell Architects’e (SHCA) ait projenin tasarımında Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED sertifikası kriterleri kullanıldı. Levent Ofis, Shell&Core (Bina Kabuğu ve Çekirdeği) kategorisinde LEED Gold sertifikasına sahip ilk ofis projesi. Tekfen Emlak Geliştirme GrubuLevent Ofis, 2011 MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri kapsamında Yeşil Binalar kategorisinde 27 ülkeden 100 farklı proje arasından seçilen üç finalistten biri olmuştur.Karma Kullanım Projesi, İzmir: Tekfen Emlak Geliştirme ve Rönesans Alışveriş Merkezleri A.Ş. ortaklığıyla gerçekleşen, İzmir’in en büyük gayrimenkul geliştirme projesi, Konak, Bornova ve Karşıyaka’nın kesişim noktası olan Bayraklı’da, kentin “Yeni merkez”inde yer alıyor.Tekfen Emlak Geliştirme Grubuİzmir’in yeni merkezinde, konut, ofis üniteleri ve bölgesel bir alışveriş merkezinin bulunacağı çok fonksiyonlu bir yaşam alanı yaratılıyor. Tasarımlarını Amerikalı 5+ Design ve SHCA (Swanke Hayden Connell Architects)’nın birlikte yürüttüğü projenin İzmirliler için yeni bir yaşam alanı, cazip bir buluşma noktası olması planlanıyor.Kozağaç Evleri, Konya: Anadolu'nun hızla gelişen kentlerinden Konya’da, kentlilerin ihtiyaçlarına cevap verecek bir konut projesi. Kozağaç Evleri, Konya’nın en güzel noktalarından biri olan ve kentin gelişme aksında yer alan Meram, Kozağaç bölgesinde inşa edilecek.


Tekfen Emlak Geliştirme GrubuProje tamamlandığında Konyalılar, çeşitli sosyal imkânlarla zenginleştirilmiş, doğaya duyarlı, spor ve rekreasyon olanaklarına sahip bir yaşam merkezine kavuşacak. Fazlar halinde tamamlanacak olan proje, kentte bugüne kadar gerçekleştirilmiş en nitelikli konut yatırımı olacak.Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun tamamlanan projeleri hangileri?


Tekfen Yalıkavak Evleri: Bodrum'un en güzel koylarından birinde 86 konut ile 40 odalı butik otelden oluşan yazlık konut projesidir. 2008’de tamamlanan projede, otel misafirleri ve site sakinlerine hizmet veren havuz ve restaurant yer almaktadır. Tekfen Emlak Geliştirme GrubuTekfen Yalıkavak Evleri’nin mimari tasarımı Trafo Mimarlık’a ait olup, 2009 yılında Mies van der Rohe Avrupa Çağdaş Mimarlık Ödülü için Türkiye'den yarışacak 7 proje arasında yer almıştır. Projenin bakım ve servis hizmetleri Tekfen Tower ve Taksim Residences projelerinde başarıyla hizmet veren Tekfen Services tarafından yürütülmektedir.


Taksim Residences: Kentin merkezinde üç blok ve 59 evden oluşan butik konut projesidir. 2006’da tamamlanan projede yer alan bloklardan biri, bir dönem Fransız Pasteur Hastanesi olarak kullanılan yapının restore edilmesiyle yeniden kullanılmıştır.


 

Tekfen Emlak Geliştirme Grubuİnşası ve donanımında teknolojinin tüm imkanlarından faydalanılmış, daire sahiplerine her türlü hizmeti verecek teknik altyapı oluşturulmuştur. Taksim Residences Istanbul’un her noktasına yakın olmasının yanısıra, sahip olduğu doğal çevreyle de sakinlerine büyük bir rahatlık sunmaktadır. 


Tekfen Services tarafından işletme yönetimi yapılan Taksim Residences’da kapalı yüzme havuzu ve sağlık kulübü hizmetleri de verilmektedir.Tekfen Tower: Büyükdere Caddesi'nin Levent mevkiinde geliştirilen "A" sınıfı ofis projesidir. 33,000 m2 ofis alanına sahip olan bina Ekim 2003'de hizmete açılmıştır. Tekfen Emlak Geliştirme GrubuBinada kullanılan temel sistemler, "A" sınıfı ofis kullanıcılarının uzun vadeli beklentilerini karşılayacak şekilde planlanmıştır. Tasarım aşamasında mimari verimlilik ve teknik altyapı ön planda tutulmuştur. Binada ofis kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış; kafeterya, fitness, kuaför, kuru temizleme, drugstore, konferans alanları yer almaktadır. 


Tekfen Tower'ın yönetimini sürdüren Tekfen Services, geleneksel bina yönetim kalıplarının ötesine geçerek, 2000'e yakın Tekfen Tower sakininin sadece günlük gereksinimlerini karşılamakla kalmayıp, onlar için seminerler, forumlar, konserler ve benzeri aktiviteler de düzenlemektedir.Akmerkez: Tekfen'in ortağı olduğu ve yönetiminde yer aldığı Akmerkez, alışveriş merkezinin yanı sıra iki ofis binası ile bir rezidans binasından oluşmaktadır. 1993 yılında hayata geçen proje sayısız ulusal ve uluslararası ödülleriyle Türkiye’de bugüne kadar geliştirilmiş en iyi gayrimenkul projelerinden biridir. Tekfen Emlak Geliştirme GrubuAkmerkez, gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüştürülerek 2005’in Nisan ayında halka arz edilmiştir.Tekfen Emlak Geliştirme Grubu iletişim bilgileri nelerdir?


Tekfen Emlak Geliştirme Yatırım ve Ticaret A.Ş.

Adres: Kültür Mah. Tekfen Sitesi Aydınlık Sk. D Blok. No.2 34340 Ulus-Beşiktaş/İst.

Telefon : 0212 359 37 00 (pbx)

Fax: 0212 359 37 08 (fax)

Web: www.tekfenemlak.com