Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TEM otoyolu

TEM Otoyolu, Portekiz’in başkenti Lizbon’dan başlayıp İran’ın Bazargan kentine kadar ulaşan Avrupa Otoyolu’dur. Türkiye’deki uzunluğu 6 bin 962 kilometredir. TEM Otoyolu için 28 milyar 300 milyon TL harcanmıştır.
TEM otoyolu


TEM’in açılımı nedir?


TEM Otoyolu’nun açılımı Trans Europan Motorway’dir . Trans - Avrupa Kuzey - Güney Otoyolu Projesi (TEM) olarak adlandırılmıştır.TEM Otoyolu projesi ne zaman doğdu?Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun (BM/AEK- UN/ECE) teknik ve idari desteğiyle 1977 yılında kurulmuş bir alt bölgesel işbirliği projesi olan Trans-Avrupa Kuzey-Güney Otoyolu (TEM) Projesi, Avrupa ulaştırma tarihinde en eski ve en gelişmiş bölgesel altyapı projelerinin birisidir.


15 üye ülke (Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Gürcistan, Hırvatistan, İtalya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Türkiye) ve dört gözlemci statüde ülkeden (İsveç, Ukrayna, Sırbistan ve Karadağ) oluşan TEM Projesi, batıda Avrupa Birliğinin Trans-Avrupa Yol Ağına ulaşırken, doğuda ve güney-doğuda Kafkasya ve Batı Asya’nın karayolu sistemleriyle doğrudan bağlantılar sağlamaktadır. Azerbaycan üyelik aşamasındadır.TEM Otoyolu Avrupa’da hangi bölgeleri birbiriyle bağlamaktadır? Baltık, Adriyatik, Ege, Doğu Akdeniz ve Karadenizi bağlayan, bölünmüş ve her bir yönde enaz iki şeritli, yüksek fiziki ve geometrik standartlara sahip güvenli, kesintisiz ve konforlu trafik hizmeti veren modern bir otoyol ve ekspresyol sisteminin inşası ve yönetimiyle bölgenin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyen TEM Projesi, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin Trans-Avrupa Ağları ile büyük oranda örtüşmektedir.Proje ne zaman tamamlandı?TEM yol ağının geçtiği katılımcı ülkelerin Avrupa Ulaşım Altyapısının bir parçası olarak kabul edilmesi, Avrupa Birliği entegrasyonu ve genişlemesi amacıyla sürdürülen çabalara bağlı olarak, TEM altyapı ihtiyaçlarının belirlendiği ve bu ihtiyaçlara yönelik planların yeraldığı TEM&TER Master Plan çalışması 2003 yılında başlatılmış ve 2005 yılında tamamlanmıştır.


Bu çalışma sonuçlarına göre TEM Ana hatları (Backbone) belirlenerek bu hatlar üzerindeki yatırım ihtiyaçları ve öncelikli projeler tespit edilmiştir. TEM Master Plan çalışmasının gözden geçirilmesi ve güncellenmesi çalışmaları ise 2008 yılında başlamış olup, bu kapsamda konu ile ilgili üye ülke uzmanlarının katılımıyla muhtelif çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Son aşamada olan TEM Master Plan çalışması 2011 yılı sonunda tamamlandığında, TEM Projesinin Avrupa Ulaştırma altyapısına entegrasyonunun sağlanmasında önemli bir aşama kaydedilmiş olacaktır.TEM Otoyolu’nun toplam uzunluğu nedir? Ne kadarı Türkiye sınırları içindedir? Toplam uzunluğu 1.1.2011 tarihi itibariyle 24.931 Km olan Kuzey-Güney Avrupa Otoyolu Projesi yol ağının ülkemiz sınırları içinde kalan bölümü yaklaşık 6.962 Km. olup, bu uzunluk tüm ağın yaklaşık %28’ini oluşturmaktadır.TEM Otoyolu projesinin Türkiye’deki güzergahı nedir? 


Proje, Türkiye sınırları içerisinde Kapıkule Sınır Kapısından başlayıp, Doğuda Sarp, Gürbulak Sınır Kapılarına, Güneyde Cilvegözü ve Habur Sınır Kapılarına ulaşmaktadır. TEM Projesi kapsamında yer alan yollarımızın büyük bölümü aynı zamanda Uluslararası E-YOLLARI ağının bir parçasıdır.TEM otoyolu
TEM Otoyolu’nun Türkiye güzergahı, Avrupa’dan Asya’da doğru (Batıdan doğuya); Edirne (E95 Sınır kapısı:Kapıkule), Babaeski (E87), Silivri (E84), İstanbul (Boğaziçi geçişi - Fatih Sultan Mehmet Köprüsü), İzmit, Adapazarı, Bolu, Gerede, Ilgaz , Amasya, Niksar, Refahiye (E88), Erzincan, Aşkale (E97), Erzurum, Ağrı, Gürbulak (Sınır kapısı:Gürbulak).Uluslararası  E - Yolları Ağı nedir?İkinci Dünya Savaşından sonra 16 Eylül 1950’de Cenevre’de “Uluslararası Ana Trafik Arterleri Oluşturulması Deklarasyonu” (AGR) Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM/AEK) (United Nations/Economic Commission for Europe (UN/ECE)) tarafından hazırlanmıştır. (www.unece.org)


Türkiye, AGR Uluslararası Yol Ağının Güneydoğu Avrupa uzantısında yer almaktadır. AGR hükümlerine göre Avrupa’dan Türkiye’ye iki ana arter girmektedir. Bunlar: Bulgaristan sınırından (Kapıkule) giren E-80 ile Yunanistan sınırından (İpsala) giren E-90 numaralı arterlerdir. Bu iki ana güzergah Anadolu üzerinden Türkiye’nin Güney ve Doğu sınırındaki Ortadoğu ve Asya uluslararası karayolu ağlarına bağlantı sağlamaktadır.


Ülkemizdeki E-Yolları uzunluğu toplam 9 361 km’ ye ulaşmıştır.


Aşağıdaki harita ülkemizdeki E Yollarını göstermektedir.TEM otoyoluAvrupa’daki E yolu nedir? Nerede başlar, nerede biter? Kaç kilometre uzunluğundadır?Avrupa E-yolu E80 batı-doğu referanslı 5600 km (3500 mil) uzunlukta batıda Lizbon, Portekiz'de başlayan ve İran'a girişte Gürbulak sınır kapısında sona eren bir uluslararası Avrupa E-yoludur. Bu E-yolu Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye üzerinden geçerek Türkiye-İran sınır kapısı olan Gürbulak'ta İran'a ulaşarak sona ermektedir. Pescara, İtalya ile Dubrovnik, Hırvatistan arasında Adriyatik Denizi'ni geçmek gerekmekte ve düzgün işleyen bir feribot servisi gerekmektedir. E80 - 5600 km (3500 mil): Lizbon - Valladolid - San Sebastian - Toulouse - Nice - Genova - Roma - Pescara Dubrovnik - Podgorica - Priştine - Niş - Sofya - Filibe - İstanbul - İzmit - Gerede - Amasya - Erzurum - Gürbulak – İranTEM Otoyolu civarında yapılaşma ne durumda?


25 Nisan 2013 tarihli Hürriyet Gazetesi'nde yer alan haber şöyle; Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Bahçeşehir’e uzanan TEM otoyolu üzerinde 20’nin üzerinde büyük gayrimenkul projesi hızla ilerliyor. Yol kenarındaki bu projelerin bitmesiyle bölgeye 100 bin nüfus eklenecek. Daha içteki projelerle bu rakam 500 bin kişiyi bulacak. Kanal İstanbul ve 3. havalimanı projelerinin de bu bölgede gerçekleşeceği düşünüldüğünde akıllara tek bir soru geliyor: ‘TEM’deki bu trafiğin hali ne olacak?’


TEM otoyoluİstanbul Avrupa Yakası... Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Bahçeşehir’e uzanan TEM otoyolununun iki tarafında onlarca vinç hummalı bir şekilde çalışıyor. 45 km’lik bu yol üzerinde büyük inşaat şirketlerine ait projeler hızla ilerliyor hatta bir çoğu bitme noktasına gelmiş durumda.  Ancak ortada büyük bir sorun var... Son yıllarda bu bölgede artan nüfus nedeniyle bitme noktasına gelen TEM otoyolu üzerine bu projelerin de yükü binmek üzere. 


Sadece yol kenarındaki projelerin bitmesiyle beraber yaklaşık 100 bin kişilik ek nüfusun yeni evlerine taşınması bekleniyor. Bu sayı TEM’den biraz daha içerilere doğru gidildiğinde artan inşaat yoğunluğu da düşünüldüğünde 300 bin - 500 bine ulaşacak. Sabah ve akşam saatlerinde artık köprü trafiğini aratmayan bir yoğunluğa sahne olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü-Mahmutbey, Mahmutbey-Bahçeşehir trafiğinin bu yeni nüfusla beraber nasıl bir karmaşaya sahne olacağı ise merak konusu. Üstelik konut projeleri dışında bu güzergahta iki büyük stad olan Olimpiyat ve Türk Telekom Arena stadları da var. Ayrıca AVM ve hastane inşaatı yoğunluğu da bölge trafiğini artıracak diğer unsurlar.   


ALTERNATİF YOLLAR ŞART


Bölgede yaşayan ve trafikten her geçen gün daha fazla nasibini alan vatandaşların korkulu rüyası ise Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı projeleri. D010 karayolu başta olmak üzere alternatif yol çalışmaları biliniyor. Ancak bu yolların çok uzak ve uzun mesafede olması artık şehir içi sayılan TEM otoyolunun bu projelerin de yükünü taşıyacağı anlamına geliyor. TEM’e alternatif yollar ve toplu taşımada iyileştirmeler yapılmazsa araştırma şirketlerinin yaptıkları ‘en yoğun trafiğe sahip kentler’ sıralamasında ilk üçe giren İstanbul rahatlıkla şampiyonluk ünvanını alacak.


Kanal İstanbul yolcuları trafikte mi boğulacak?


İstanbul'da yapılması planlanan Kanal İstanbul projesi TEM otoyolunun yükünü daha da arttıracak. Yaklaşık 1.5 milyon nüfusu barındıracak Yeni Şehir 3. Havalimanını da kapsayacak Kemerburgaz’dan başlayıp, Kayabaşı’nı da içine alacak şekilde tasarlandı. Bu noktada ortaya çıkan en büyük problem ise projelerin ağırlıklı şekilde konut olarak planlanması iş yükünün ise şehir içinde kalması. Alternatifler oluşturulmazsa iş-ev arasında geliş gidişlerin yükü yine  TEM’in üzerine binecek.


Akkoza: 1749 konut, 61 dükkan.

Akbatı AVM: 200 mağaza.

Crown Deluxe: 380 konut,  40 ticari ünite.  Tahmini nüfus: 1.500 Bitiş tarihi: Eylül 2014

İstanbul Evleri Ispartakule: 1.188 konut, tahmini nüfus: 4.500. Bitiş tarihi: Tamamlandı

Maximoon: 1.560 konut, 86 dükkan. Tahmini nüfus: 5.000  Bitiş tarihi: 2013

Tema Park: 3.900 konut. Otel ve AVM Tahmini Nüfus: 15.000  Bitiş tarihi: 2015

Eroglu Lounge: 792 konut. Tahmini Nüfus: 3.000 Bitiş tarihi: Tamamlandı

Ağaoğlu My World Halkalı: 3.100 konut. Tahmini nüfus: 12.000 Bitiş tarihi: Tamamlandı

Mall of Istanbul: 1.081 konut. Otel, 352 mağaza, ofis. Tahmini nüfus: 5.000 Bitiş : Kasım 2013

ISTOÇ Otel: 400 oda. Bitiş tarihi: Kasım 2014

TT Arena: Kapasite 55.000

Viaport Venezzia: 2.200 konut. 4 yıldızlı otel, AVM, ofis. Tahmini nüfus: 10.000  Bitiş tarihi: Kasım 2014

Ramada Plaza Tekstilkent: 309 oda

Batışehir: 3.123 konut. Otel, AVM ve ofis.  Tahmini nüfus: 15.000 Bitiş tarihi: 2014

Maslak: Onlarca ofis, iş merkezi ve konut projesi

Seyrantepe Hastane: Kapasite 600 yatak.  Bitiş tarihi: 2013

Skyland Istanbul: 1000’e yakın konut. 300 odalı otel, AVM ve ofis. Tahmini nüfus: 4.000 Bitiş tarihi: Kasım 2016

Vadistanbul Seyrantepe: 3.000 konut. Otel, AVM ve ofis. Tahmini nüfus: 35.000 Bitiş tarihi: Kasım 2016Avrupa Residence nerede?


Avrupa Konutları markalı projede 1+1 ve 2+1 konut tipleri bulunuyor. Şubat 2012 itibariyle projedeki 2+1'lerin fiyatları 419 bin liradan başlıyor.


TEM otoyolu
Avrupa Residence


Artaş İnşaat'ın hayata geçirdiği Avrupa Residence TEM projesi kapsamında 136 konut yer alıyor. 27 katlı tek bloktan meydana gelen proje; Gaziosmanpaşa'da konumlandırılıyor. 


2012’nin Şubat ayı itibariyle Avrupa Residence TEM Fiyat Listesi şöyle;


86 metrekare 1+1'ler 328 bin lira ila 434 bin lira;

94-96 metrekare 1+1'ler 410 bin lira ila 471 bin lira; 

119-120 metrekare 2+1'ler 419 bin lira ila 556 bin lira arasında değişiyor. 


Proje kapsamında banka kredisiyle vadelendirme yapılıyor. Firma; Akbank, Türkiye İş Bankası ve Garanti Bankası'yla anlaşmalı konumda. 


0212 453 05 05

www.avrupa-residence.comBatışehir'de konutların güncel fiyatları nedir?Ege Yapı Group, Emlak Konut GYO ve Emlak Pazarlama ortaklığıyla TEM Otoyolu’na cepheli konumda yükselen Batışehir'de konut tipleri 1+0, 1+1, 1,5+1, 2+1, 3+1, 3,5+1, 4+1 ve 4,5+1 olarak belirlendi. İstanbul Bağcılar'da hayata geçirilen Batı Şehir'de, 1+1'lerin alanları 61-75 metrekare, 2+1'lerin alaları 91 metrekare ve dublekslerin alaları 88-110 metrekare olarak tasarlandı.


TEM otoyolu
Batışehir72 bin metrekarelik inşaat alanı üzerinde yer alan Batı Şehir Bağcılar Evleri'nde 2013 yılı Nisan ayı itibariyle; 1+0 daireler 188 bin TL ile 330 bin TL, 1+1 daireler 286 bin TL ile 294 bin TL, 1,5+1 daireler 535 bin TL, 2+1 daireler 411 bin TL ile 499 bin TL, 3+1 daireler 525 bin TL ile 558 bin TL, 3,5+1 daireler 528 bin TL ile 599 bin TL, 4+1 daireler 767 bin TL ile 835 bin TL, 4,5+1 daireler  651 bin TL ile 770 bin TL, dubleksler ise 471 bin TL ile 990 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.


23 bloktan meydana gelen Batışehir Bağcılar'da A, B ve C blokta teslimler 2013 yılının Ağustos ayında, C, E ve F blokta teslimler 2014 yılının Nisan ayında, H1, H2 ve H3 blokta teslimler 2014 yılının Ekim ayında, K blokta ise teslimler 2015 yılının Ocak ayında gerçekleşecek.


444 5 343

www.batisehir.com


TEM Otoyolu kaça mal oldu?


Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle; 

TEM Otoyolu Türkiye bölümü için çalışmalar Boğaziçi Köprüsü ile başlamış olup Boğaziçi Köprüsü açılış tarihi 30 Ekim 1973’tür. Gebze-İzmit arasında otoyol çalışmaları 1970’li yıllarda bunun dışında kalan otoyol çalışmaları ise 1985 yılından itibaren başlamıştır. TEM otoyolu için şimdiye kadar yapılan harcama 28.300.000.000 TL’dir. TEM otoyolu çevresindeki yapılaşma ile ilgili herhangi bir analiz yapılmamıştır.


TEM Otoyolu'nun hangi bölümü, ne zaman hangi firma tarafından tamamlandı?


TEM otoyolu


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı