Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOBB'un arazisi - TOBB arazisi - Zeytinburnu

Türkiye Odalar Birliği’nin Zeytinburnu’ndaki sahil gören arazisi. Arazi 2011 yılında bir ihaleyle satıldı.Gül İnşaat, Kalkavan Grubu ve Hasan Sever’in ortaklığında oluşturulan konsorsiyum, 220 bin metrekarelik satılabilir alana sahip araziyi, 1 milyar 140 milyon TL ödemeyi taahhüt ederek ihale usulüyle aldı.


TOBB Zeytinburnu projesi adı verilen proje için, Kalkavan, Gül Yapı ve Hasan Sever İnşaat 1,14 milyar TL asgari bedel taahhüt etti. 73 bin metrekare büyüklükte olan TOBB Zeytinburnu arazisinin sahil yoluna ve deniza 250 metre cephesi var. Tarihi yarımadadan, Boğaz girişine, Salacak, Kadıköy, Adalar, Ataköy Limanı gibi geniş perspektifli bir manzaraya sahip olan arazi, Zeytinburnu sahil bölgesinin de en önemli noktasında yer alıyor.


Ancak ihale sonucuna rağmen TOBB hemen karar veremedi ve 2013 yılı başında ancak "evet" dedi. Gül İnşaat'ın patronu Ali Gül, Haziran 2013'teki açıklamasında, “TOBB hemen karar vermek istemedi. Sonucu 3 ay önce aldık” dedi. Zeytinburnu sahilinde yapılacak inşaatlar için konuta 1 emsal, ticarete 2 emsal, turizme ise 2,5 emsal veriliyor. Ali Gül ise, Haziran 2013'te araziye rezidans, otel ve çarşıdan oluşacak bir karma proje yapacaklarını açıkladı. 


Projede ortalama 1000 konut bulunacağını söyleyen Ali Gül, “Yaptığımız anlaşmaya göre konut alım hakkının önceliğini TOBB üyelerine tanıyacağız. 1 milyon 300 bin üye bulunuyor. Home-ofis tipinde hayata geçireceğimiz ünitelerden almak isteyen üyelerden yüzde 15 peşinat alıp, geri kalan ödemeye 0 faizle 48 ay vadelendireceğiz” dedi. Projenin 2014 Nisan-Mayıs gibi satışa çıkacağını belirten Ali Gül, otel ve çarşı için proje aşamasında olduklarını belirtti. İstanbul’un silüetini bozacak hiçbir yapı yapmadıklarını kaydeden Gül, “İstanbul bir tane. Başka yok. Yaptığımız yatırımların da geri dönüşü yok. Zeytinburnu projesinde de maksiumum 22 kata kadar çıkacağız. Proje planlarını yaparken simülasyon yapıyoruz, helikopter çekimleriyle projelendiriyoruz” dedi. TOBBTOBBTOBB