Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ 50 bin konut kampanyasına yoğun talep var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan TOKİ'nin 67 ilde 140 proje ile başlattığı 50 bin konutluk sosyal konut hamlesine talep her geçen gün artıyor.


6 Mart’ta taleplerin alınmaya başladığı TOKİ 50 bin konut projeleri için bilgi almak ve fikir sahibi olmak isteyen vatandaşlar, TOKİ’nin internet sitesini kilitliyor. 


Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'ın haberine göre altyapı için dakika dakika güçlendirme çalışmaları yapılsa da, yoğunluktan dolayı siteye erişim ve başvuru bilgilendirme formuna ulaşamayabiliyor.


Vatandaşların yoğun talep gösterdiği projenin yüzde 64’ü alt gelir grubu için hayata geçiriliyor. Alt gelir konutları 2+1 konutlardan meydana geliyor. Kalan yüzde 36’sı ise orta gelir grubuna hitap eden 3+1 konutlardan meydana geliyor. 3 yıl içinde hak sahiplerine teslim edilmesi planlanan konutlar, yatay mimari esas alınarak inşa edilecek. 


Başvurular bankaya

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri 15-19 Nisan, en az yüzde 40 engelliler 8-12 Nisan, emekliler 25 Mart-5 Nisan, diğer başvuruların ise 6-22 Mart tarihleri olmak üzere taleplerin alınması 4 ayrı gruba ayrılsa da banka şubeleri yoğunluktan payını alıyor.


Bilgi almak için TOKİ’nin internet sitesine giren vatandaşlar siteyi kitledi. Ev sahibi olmak isteyenler aynı şekilde bankalara da akın etti. Başvurular için Ziraat ve Halk Bankası şubelerine giderek, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1.000 lira ön kayıt ödemesi yapılıyor.


İstanbul’da 5 proje var

Sosyal konut hamlesiyle İstanbul’da 5 projede toplam 6 bin 300 konut inşa edilecek. İstanbul’daki konutların gerçekleştirileceği yerler şu şekilde:


1- Tuzla Aydınlı

2- Başakşehir Ayazma

3- Silivri Alipaşa

4- Başakşehir Hoşdere

5- Başakşehir Kayabaşı


Başvuru için gerekli koşullar

1- TC vatandaşı olmak.

2- 2+1 konutlara başvuracakların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olmak.

3- TOKİ’den daha önce konut satın almamış olmak ve TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak.

4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı evi olmamak.

5- Alt gelir grubu konutlarında aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4 bin 500 lira, İstanbul’da ise en fazla net 4 bin 800 lira gelire sahip olmak.

6- Bir hane halkı adına, yalnızca tek başvuru yapabilecek. 


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016