Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ Kayaşehir 2017 hak sahiplerinin dikkatine!

TOKİ Kayaşehir'de daire satın almaya hak kazananlar ne yapacak? Sözleşme ne zaman ve nasıl imzalanacak? İşte TOKİ Kayaşehir'de hak sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler..


TOKİ Kayaşehir'de 2+1 dairelerin sahipleri dün gerçekleşen kura ile belli oldu. Projedeki 1+1 ve 3+1 dairelerin kurası ise bugün çekilecek.


Peki, TOKİ Kayaşehir'de daire satın almaya hak kazananlar ne zaman sözleşme imzalayacak? Sözleşme esnasında hangi belgeler gerekli olacak? Ne kadar peşinat ödenecek? İşte TOKİ Kayaşehir'de hak sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlar:


Kura sonucu konut satın alma hakkı kazanarak konutu belirlenen veya konut sayısından az başvuru olması nedeni ile başvuru sırasına göre konut seçimi yapan alıcılar; peşinat bedelinden, yüzde 25 veya yüzde 40) başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutarı 16 Ekim – 07 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankası A.Ş. İkitelli Şubesine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklar.


Satışa konu konutların satış işlemleri aşağıda belirtilen peşinat ve vade seçenekleri ile gerçekleştirilecektir. 


a) Yüzde 25 peşinat bedeli - 120 ay vade, 

b) Yüzde 40 peşinat bedeli - 144 ay vade,


Taksit ödemeleri, sözleşme imzalama tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır. Borç bakiyesi ve aylık taksitler, sözleşme imzalama tarihine bakılmaksızın, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı uygulanarak artırılacaktır. İlk 6 aylık dönemsel artış Ocak 2018 tarihinden itibaren başlatılacaktır.


Sözleşme aşamasında ibraz edilecek belgeler aşağıda belirtilmektedir.

1- Nüfus cüzdanı fotokopisi 


2- İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ile adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan İstanbul İl sınırları içerisinde en geç 31.12.2015 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ettiğini kanıtlayacak belge, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 (üç) yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.)


Sözleşme imzalama işlemleri sırasında evrak getirmeyen, Sözleşme imzalamayan, peşinatını yatırmayan, banka komisyonu ödemeyen ve ayrıca KDV yatırmayan hak sahiplerinin konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek ödenen peşinat ve taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.


Konutlar, anahtar teslim tarihinden 2 (iki) yıl sonrasına kadar üçüncü kişilere devredilemeyecektir. 


Konut alıcısı, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Konut alıcısı, Gayrimenkulün fiili tesliminden evvel teslim süresi içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016