Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TOKİ'den alınan ev iade edilir mi?

TOKİ'den ev satın alan kimseler zaman zaman bütçe konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Peki, bu süreçte TOKİ'den alınan ev iade edilebilir mi?


 TOKİ


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından hayata geçirilen konutlardan ev satın almak için süresi içinde başvuruların yapılması gerekiyor.


Akabinde TOKİ kura seçimi yapılıyor. Ancak bu süreçte kurada ismi çıkan ve TOKİ'den ev satın alan kimseler zaman zaman bütçe konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. 


Peki, başvuruda bulunduktan sonra TOKİ'den vazgeçilirse ne olur? TOKİ'den ev sahibi olanlar evi iade edebilir mi?


TOKİ ev iade işlemleri ile ilgili esaslar TOKİ Konut Edindirme Rehberinde açıklanıyor:


Ödemelerde zorluk çeken TOKİ ev sahipleri, evi TOKİ'ye iade edebilir mi?

TOKİ'den konut sahibi olan alıcılar, ödemelerde zorluk çekmeleri halinde TOKİ'ye evi iade edebiliyor. Bu hususta en çok merak edilen noktalar arasında yapılan ödemelerin geri iade edilip edilemeyeceği oluyor.


İade durumlarında sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade ediliyor.


Başvuruda bulunanların konut almaktan vazgeçmesi halinde başvuru bedelleri geri ödeniyor mu? 


Bu uygulamalarda, ihale işlemleri talebe göre başlatılacağı için, taahhütnameyi imzalayarak başvuruda bulunduktan sonra vazgeçenlere başvuru bedeli geri ödenmemektedir.


Başvuru yaptıktan sonra vazgeçersem ne olur? Başvuru ücretini geri alabilir miyim? 


Haklarınız iptal edilir. Başvuru bedeli ödeyenlere bu bedel geri ödenir. 


Ancak, talep örgütlenmesi çerçevesindeki uygulamalarda ihale işlemleri talebe göre başlatılacağı için başvuruda bulunduktan sonra vazgeçenlere başvuru bedeli geri ödenmemektedir. 


Yine talebin fazla olduğu bazı projelerde de vazgeçenlere başvuru bedelinin geri ödenmeyeceğine dair hüküm sözleşmeye konulabilmektedir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016