Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Torba Kanunu tam metni 2016!

Torba Kanunu olan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 26 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi..


Torba Kanunu olan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 26 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Torba Kanunu 2016 ile emlak piyasasını ilgilendiren birtakım değişiklikler de bugün itibariyle yürürlüğe girmiş oldu.


Torba Kanun'da yer alan 10. madde ile İmar Kanunu'na geçici madde eklendi. Buna göre, kaçak yapılara kentsel dönüşüme girmesi halinde elektrik, su ve doğalgaz bağlantısı aboneliği yapılıyor.


Torba Kanun'da yer alan 25. madde ile ise kentsel dönüşümde yapılan düzenlemelere yer veriliyor. Buna göre, riskli alan sınırları içinde olup, riskli yapılar dışında kalan diğer yapılardan uygulama bütünlüğü bakımından Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gerekli görülenler, değerleme çalışmalarında yapının riskli olmadığı gözetilmek kaydıyla kentsel dönüşüm kanunu hükümlerine tabi oluyor.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ veya idare, riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarında her türlü imar ve yapılaşma işlemlerini 2 yıl süreyle geçici olarak durdurabiliyor. 


Uygulamanın gerektirmesi halinde imar ve yapılaşma işlemlerinin geçici olarak durdurulması 1 yıl daha uzatılabiliyor.Torba Kanunu 2016 tam metni için tıklayınız.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com

Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016