Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Torba Yasa 2016!

Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının TBMM sunuldu. İşte Torba Yasa 2016..


Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının TBMM sunuldu. Böylece  2016 yılı Torba Yasa, TBMM' de görüşülerek yasalaştı. 


Kanun tasarının yasalaşmasından sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Torba Yasa'da gelir vergisine yönelik birtakım düzenlemelere yer veriliyor. 


Yapılan düzenlemelere göre, 26 yaşına kadar pasaport harcı alınmayacak, iş kuran gence 3 yıl vergi yok, polis ve uzmana gösterge artışı, memura doğumla yarı çalışma hakkı verilecek.


Gayrimenkul gelir vergisine kademeli vergi sistemi getirilmesi de bekleniyor. Ancak bu konu ile ilgili net bir bilgi henüz açıklanmadı.


Mevcut gelir vergisinde, gayrimenkullerin iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satılması halinde vergi ödemesi yapılıyor. Ancak taşınmazın 5 sene geçtikten sonra satılması halinde gelir vergisi ödenmiyor. 


Yapılan düzenleme ile 5 yıldan sonra satılan taşınmaz mallar için de vergi ödenmesi planlanıyor.Kademeli vergide; 


Taşınmazın 2 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 40'ı

Taşınmazın 3 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 50'si

Taşınmazın 4 yıl içinde satılması halinde değerinin yüzde 60'ı

Taşınmazın 5 yıl ve sonrasında satılması halinde değerinin yüzde 75'i muaf tutularak geriye kalan değer üzerinden gayrimenkul gelir vergisi ödenecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com