Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

TÜİK kira artış oranlarını yarın açıklayacak!

Kira artışı hesaplamalarında kiracıya yapılacak zam oranı üretici fiyat endeksi oranlarından yüksek olamıyor. TÜİK kira artış oranlarını yarın açıklayacak..


Kira artışı hesaplamalarında kiracıya yapılacak zam oranı üretici fiyat endeksi oranlarından yüksek olamıyor. Bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor.


2014 yılından itibaren geçmişte Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE) ve ÜFE olarak adlandırılan endekslerin yerine bundan sonra Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi kullanılıyor. 


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ ÜFE), belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksi olarak tanımlanıyor.


ÜFE oranları 4 farklı oranı içerisinde barındırıyor. Bu oranlardan Yargıtay Kararı gereğince 12 aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor.


Geçtiğimiz ay; 

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,55 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,94 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5,50 artış gösterdi.


Buna göre, 2016 Şubat ayında kiracıya en fazla yüzde 5,50 oranında zam yapıldı. 


Mart ayında uygulanacak kira artış oranları yarın saat 10:00'da açıklanacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com