Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Turgut Çıkış (Mimar) kimdir?

Ayyapı Mimari’nin ortağı. Turgut Çıkış, İzmir’in Çeşme İlçesi’nin Alaçatı bölgesinde Port Alaçatı & Port Alaçatı Otel, Antmare Otel, Casa Oliva Otel ve Çeşme Marina projelerini tasarladı.Turgut Çıkış (Mimar) kimdir?
Mimar Turgut ÇıkışTurgut Çıkış nereden mezun?Lisans derecesini ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden aldı. Yüksek lisans eğitimini İYTE Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. Halen aynı bölümde misafir öğretim görevlisi olarak ders veriyor. Ayyapı Mimari’nin ortağı olarak çalışmalarını sürdürüyor.


Turgut Çıkış, 2007’de yüksek lisans yaptığı İzmir İleri teknoloji Enstitüsü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders veriyor. Turgut Çıkış’ın öne çıkan projeleri hangileri, mimari özellikleri neler?Port Alaçatı & Port Alaçatı Otel: Özel mülkarsaların, kanallar oluşturularak kıyı haline getirilmesi ve bu kanalların çevresinde su ile iç içe bir yerleşme oluşturulması, başlı başına hayatı zenginleştiren bir tasarım kararı. Port Alaçatı Otel, yerleşmenin ilk ayağında gerçekleştirilen, toplam 18 odalı küçük bir otel. Birlikte inşa edildiği konut grubunun bir parçası olarak düşünülürken, konutlardan ölçek olarak farklılaşması hedeflendi. Rıhtım üzerinde yer alan ahşap storlar ve servis pergolası otel kullanımı için çevrelenmiş bir kullanım sağlarken, güçlü rüzgâra karşı açık alanı korumayı da amaçlıyor.


Turgut Çıkış (Mimar) kimdir?
Antmare Otel


Antmare Otel: Çeşme - Alaçatı Marina yakınında yer alan otel 3000 m2 kapalı alana sahiptir. Farklı büyüklüklerdeki 35 yatak odası giriş ve üst iki katta yer alır.Ana yapının bahçe katında kısmen toprak altına yerleşen spa, kapalı yüzme havuzu, spor ve toplantı salonları bulunmaktadır. Otelin ön kısmında, genel kurguyla aynı biçimde simetrik olarak düzenlenmiş bar, servis ve bahçe restoranlarını kapsayan tek katlı iki yapı deniz havuzunun iki tarafında yerleştirilmiştir. Port Alaçatı evleri ve Alaçatı marina arasında açılması planlanan kanalın rıhtımları bahçe tarafında sınırı oluşturur. Kanalın karşısında bulunan balıkçı limanına uzanan köprü otelle birlikte planlanmıştır. Yerel mimari dilin sınırlarını yirminci yüzyılın başında Akdeniz kıyısında oluşan "Grand Otel" geleneğine referanslarla zorlayan yapılaşma Simetrik kurgusuyla dikkat çekmektedir.


Turgut Çıkış (Mimar) kimdir?
Casa Oliva Otel


Casa Oliva Otel: İki yapı arasında büyük bir bahçe ve gündelik hayatın geçtiği havuz çevresi yer alıyor. Yerel mimari referansları tekrarlayan çatılarıyla ev ölçeğinden ziyade bölgede giderek azalan yağhane ve depoları çağrıştırıyor. Otel servisleri büyük yapının altında yer alan bodrum katta toplandı. Toplam inşaat alanı 920 m2.


Turgut Çıkış (Mimar) kimdir?


Çeşme Marina: Kara yönünde araç yoluna açılan sokaklar ve meydanlarla kentten gelen kalabalıklar marinaya yönlendirilirken, dükkânlar deniz yönüne doğru açıldı. Deniz tarafından yaklaşım marinanın önemli bir kimlik sorunuydu. Steril marina mekânlarından bir tane daha üretmek yerine, kalabalık bir Ege limanına yanaşma fikri tercih edildi. Tasarımı yönlendiren bir diğer tema “Doğunun Kapıları” oldu. Yerel mimarinin Akdeniz ve Ege kıyısında klasik mimariyle kurduğu alışverişle oluşan tasarım dili önemsendi. Mimarların kimlikleri ve güncel eğilimlerinin yansımasından ziyade, “anonim” ve bulunduğu yerleşmenin dilini kuran bir mimari yaklaşım benimsendi.Ayyapı Mimari’nin diğer projeleri neler?Ayyapı Mimari, İzmir merkezli bir tasarım ofisi. Ağırlıklı olarak turizm, konut projeleriyle uğraşıyor. İstanbul ofisiyle birlikte proje çalışmalarını ofis, büyük ölçekli turizm yapıları ve spor yapılarıyla sürdürüyor. 


Ayyapı Mimari, şu projelere imza attı; Termal Otel – Tuzla, Üsküdar-Salacak Butik Otel, Samsun-Ladik Kayak Merkezi, Samsun Olimpik Yüzme Havuzu, Balıkesir-Uedaş, Demre-Tatil köyü, Bursa-Uedaş, Antteras, Casa De Playa - Dalyan Termal Otel, Casaoliva Hotel, Zeytinlik Evleri - Alaçatı, İzmir, Tuzla Sahil Cephe Ve Açık Alan Düzenlemeleri, Ekose Butik Otel, Antmare Otel - Alaçatı İzmir, Port Alaçatı 2.Etap 3.Parsel 1.Kısım, Tuzla Marina, Alaçatı Köyiçi Evleri 118 Parsel, Çeşme Marina, Alaçatı Köyiçi Evleri 5150 Parsel, Port Aleon - Çeşme, İzmir, Pamucak Yat Limanı - Selçuk, İzmir, Mermerli - Kaleiçi, Antalya, Antmarin Marina - Marmaris, Muğla ve Adaköy Nimara - Marmaris, Muğla.Turgut Çıkış ve Ayyapı Mimari iletişim bilgileri nelerdir?Ayyapı İnşaat Sanayi Ticaret ve Turizm Ltd. Şti.


Merkez Ofis


Adres: 1728 Sok. No: 44/B 35530 Karşıyaka İzmir


Telefon: +90 232 381 43 17


  +90 232 323 61 06


Fax: +90 232 368 57 54


E-Posta: ayyapi@ayyapimimari.com

 


İstanbul Ofis


Adres: Erdem Sok. Sabuncuoğlu Sitesi C Blok No:6 Altunizade/İstanbul


Telefon: +90 216 326 35 66


Turgut Çıkış E-Posta: dturgutc@ayyapimimari.com


Web Adresi: http://ayyapimimari.com/