Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Türkiye'deki binaların yüzde 30'u riskli!

Çevre Bakanı Kurum, "Terörle mücadeleye büyük bedel harcıyoruz, aynı kentsel dönüşüm de terör kadar önemli çünkü yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut var. Türkiye'de 20 milyon konut varsa neredeyse yüzde 30'u. Yüzde 30 riskli binada yaşıyor demek" diye konuştu.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ortahisar ilçesine bağlı Kalkınma Mahallesi'ndeki kafede bir araya geldiği gençlerle sohbet etti.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, gençlerin geleceğin teminatı olduğunu söyleyen Bakan Kurum,  "Ülkemizin, şehirlerimizin geleceği sizin ellerinizde. O yüzdendir ki sizlerle yapacağımız her proje geleceğimiz için çok önemli." diye konuştu.


AK Parti'nin 2002 yılından itibaren eğitimden çevreye kadar çeşitli alanlarda yaptığı çalışmaları anlatan Kurum, Türkiye'de 2002 öncesinde yaşanan sıkıntıları hatırlattı. Kurum, "Biz artık dünya ile yarışan, sanayisi, turizmi, tarımı ile kendine yeten bir ülke haline geldik. Savunma sanayisine baktığımızda dışa bağımlı olmayan, kendi silahını, topunu, tankını, tüfeğini, helikopterini üreten, bilim adamı ile övünen bir ülke haline geldik. Sizler inşallah bu bayrağı çok daha yukarıya çıkartarak, insanımıza çok daha güzel projelerle hizmet edeceksiniz, size inancımız tam." diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir süre önce 31 Mart seçimlerine ilişkin manifesto açıkladığını söyledi. Bakan Kurum, "Bu manifestoya baktığımızda hemen hemen 8 maddesi çevre ve şehirle alakalı. Hakkaniyet çerçevesinde şehirlerin 50, 100 yılını planlamalıyız." ifadelerini kullandı.


"Her gün bir bina yıkılması, istinat duvarı çökmesiyle karşı karşıya kalıyoruz ve ülkemizde yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut var." diye konuşan Kurum, "Bizim ülke olarak problemlerimizin başında terör geliyor. Maalesef biz büyümeyelim diye terörü başımıza bela ediyorlar ve sürekli bununla mücadele etmekle paramızı, enerjimizi, canımızı, vaktimizi her şeyimizi harcıyoruz. Hamdolsun terörde çok iyi bir noktaya geldik. Türkiye'deki terörist sayısını elle gösterebiliyoruz, artık o bombalama eylemleri yaşanmıyor, çok iyi bir noktaya geldik. Burada güvenlik güçlerimizin yaptığı mücadele, Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesi çok önemli. Buna büyük bedel harcıyoruz, aynı kentsel dönüşüm de terör kadar önemli çünkü yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut var. Bu ne demek biliyor musunuz? Türkiye'de 20 milyon konut varsa neredeyse yüzde 30'u. Yüzde 30'unun yenilenmesi gerekiyor, yüzde 30'u riskli binada yaşıyor demek" açıklamalasında bulundu.


Konuya ilişkin 81 ilin valiliğine genelge gönderdiklerini söyleyen Kurum, şöyle konuştu: "Bu genelge kasamında öncelikli olarak, ülke genelinde mekansal plan yapacağız. Şehirlerin büyüme öngörüsü, turizm, sanayi, tarım alanı gibi sektörleri içinde barındıran bir plan olacak ve yine şehir ölçeğinde de kentsel dönüşüm planı yapacağız. Bu planlamayla birlikte de şehrin öncelikli, acil ihtiyacı ne ise örneğin acil ihtiyaç yeşil alansa yeşil alan, altyapıysa altyapı, üst yapıysa üst yapı, kentsel dönüşümse kentsel dönüşüm işlerinden başlamak suretiyle belediye başkanlarımız bu işleri yapacaklar, biz de bakanlık olarak destek vereceğiz. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte her yıl 300 bin konutu dönüştürmek suretiyle 1,5 milyon konutun da dönüşümünü gerçekleştiriyor olacağız."


"Trabzon'da  TOKİ  tarafından 1 milyar 300 bin liralık yatırım yapıldı"

Kişi başı yeşil alan miktarını artırmayı da hedeflediklerini belirten Bakan Kurum, "Hedefimiz çok kısa zamanda kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekare/kişiye çıkarmak. Bu çerçevede 81 ilimizde millet bahçesi projemiz var. En az bir olmak üzere her ilimizde millet bahçesi projesi yapıyoruz." diye konuştu.


Trabzon'da bugüne kadar TOKİ tarafından 1 milyar 300 bin liralık yatırım yapıldığını söyleyen Kurum, şu açıklamalarda bulundu: "7 bin 400 konut, 40 bin kapasiteli stadyum, sağlık merkezi, cami, hastane, kamu hizmet binası gibi muhtelif birçok iş yapıldı. AK Parti iktidarı döneminde Trabzon'a yaptığımız yatırım miktarı yaklaşık 5 milyar lira. Devam eden yatırımlarımızın tutarı da 513 milyon lira. Bakanlık olarak Trabzonlu vatandaşlarımızın ihtiyacı olan, bakanlık olarak bizi ilgilendiren her projenin Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde arkasındayız, yanındayız."


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016