Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ünalan Mahallesi - Üsküdar

Üsküdar ilçesinin mahallelerinden biridir. Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinin başlaması ile konut fiyatlarından artış gözlendi.Ünalan Mahallesi - Üsküdar
Ünalan Mahallesi haritası


- Ünalan, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda bulunan Üsküdar ilçesine bağlı 33 mahalleden biridir. 


- İlçenin güney sınırını D 100 karayolu çizmektedir.


- E5 kenarından bakınca çok modern görünür; ama içerilere doğru gidildikçe gerçek anlamda varoşa dönüşür.


- Sadece iki noktadan (üst tarafta Bulgurlu'ya, Goztepe Soyak sitesi tarafından da Libadiye caddesi'ne) çıkışı vardır. Bu mahallenin bu yalıtılmışlıktan ötürü bir "ada yerleşimi" gibi olduğunu söyleyebiliriz. 


- EMAAR Square projesi, Ünalan Mahallesi’nde bazı binalarda çatlaklara neden olmuştur: Emaar Türkiye'ciler ise kendilerini şöyle savunmuşlardır: Çevre binalar çürük...Ünalan


Ünalan Mahallesi nerede?


Ünalan; İstanbul Anadolu yakasındadır. Üsküdar ilçesine bağlı bir semttir. Güneyinde Kadıköy ilçesine bağlı Dumlupınar ve Merpenköy, batısında Ataşehir  ilçesine bağlı Örnek ve Fetih, kuzeyinde Küçükçamlıca, kuzeydoğusunda Cumhuriyet mahalleleri ile komşudur.


Ünalan Mahallesi kentsel dönüşüm projesinden nasıl etkilendi?


Kadıköy Fikirtepe Mahallesi’nde 2010 yılında başlayan kentsel dönüşüm projesi, komşusu Ünalan Mahallesi’ni de etkiledi. Fikirtepe’de başlayan dönüşüm projesi dolayısıyla, Ünalan’da kiralar ve satış fiyatları tavan yaptı. 


Fikirtepe’den ayrılan mahalle sakinleri, Ünalan’a taşınmaya başlayınca ev sahipleri kiralarında artışa gitti. Daha önce 400 TL kiraya verilen giriş katı dönüşüm projesinden sonra 700 TL’ye çıktığı belirtildi. 


Bununla birlikte Ünalan’da da yatırım yapmak isteyen inşaat firmaları çalışmalara başladı. Markalı konut projeleri Ünalan Mahallesi’nde de yükselmeye başladı.


Ünalan Mahallesi’nde hangi konut projeleri inşa ediliyor?


1.New City

2.Ünalan KİPTAŞ Evleri

3.Üsküdar Ünalan Evleri

4.Çamlıca Ünalan Residence

5.Boğaziçi Sitesi

6.Ekşioğlu Sitesi

7.Göztepe Soyak Sitesi

8.İrem Sitesi

9.Simgekent Sitesi

10.Site 59

11.Soyak Residence


Ünalan


New City projesinin özellikleri nedir?


Sadıkoğlu İnşaat tarafından inşa edildi. Toplam 288 adet konuttan meydana geldi. 7 blok şeklinde tasarlandı. Projede; 2+1, 2+1, 4+1 ve 5+1 konut tiplerine yer verildi. Bu dairelerin büyüklükleri ise  60 metrekare ile 250 metrekare arasında değişti. 


11 bin 650 metrekare alan üzerine konumlandırılan New City’de ortak kullanım alanları şöyle: Spor alanları, yüzme havuzları, süs havuzları, geniş yeşil alanlar, peyzaj alanları.


2012 yılından itibaren yaşamın devam ettiği projede satışlar 430 bin TL’den başlayan fiyatlarla yapıldı. 


Ünalan KİPTAŞ Konutları’nın özellikleri nedir?


1 hektarlık alan üzerine KİPTAŞ tarafından inşa edildi. 3 blok ve 128 daireden meydana geldi. Boğaziçi Köprüsü ve E-5 karayoluna yakın konumda yer aldı. 


Konut sahiplerine verilen hizmetler ise şöyle: 24 saat özel güvenlik hizmeti, 300 kişi kapasiteli cami, intercom görüntülü konuşma, çocuk oyun alanları.


Ünalan Mahallesi’nde bulunan sokak isimleri nedir?


Ünalan Mahallesi’nde yer alan sokak isimleri şöyledir: Kaya sokak, Ak sokak, Akasyalı sokak, Akçay sokak, Aladdin sokak, Ateş sokak, Ayazma caddesi, Aydın çıkmazı, Bağlar sokak, Baraj yolu caddesi, Baraj yolu altı sokak, Barış sokak, Barut sokak, Bek sokak, Bilen sokak, Biraderler sokak, Bülbül sokak, Camii sokak, Ceylan sokak, Cumhuriyet sokak, Çam sokak, Çamdere sokak, Çamlıca caddesi, Çamlıca köprülü kavşak, Çiğdem sokak, Çınarlı sokak, Demir sokak, Dere sokak, Dere yolu sokak, Dik sokak, Eflatun sokak, Erenler sokak, Esen sokak, Filiz sokak, Fırat sokak, Görgülü sokak, Görgün sokak, Göztepe kavşağı, Gülistan sokak, Gündoğdu sokak, Güneş sokak, Güvercin sokak, Halk caddesi, Hamdibey sokak, Hürriyet sokak, İsmetpaşa caddesi, Kanarya sokak, Nalan kaptan sokak, Karslılar sokak, Koruk sokak, Köseoğlu sokak, Kumru sokak, Lale sokak, Libadiye caddesi, Maslak caddesi, Memba sokak, Menekşe sokak, Mithatpaşa caddesi, Murat sokak, Okul sokak, Okul yolu sokak, Akkaya sokak, Özcan sokak, Özgür sokak, Özlem sokak, Özlemler sokak, Papatya sokak, Peynirli sokak, Selvi sokak, Serdar sokak, Sever sokak, Seyrantepe sokak, Sibel sokak, Soyak camii sokak, Soyak site yolu, Şahlan sokak, Şen sokak, Şensoy sokak, Taylan sokak, Tepeüstü sokak, Uzunçayır kavşağı, Uzunçayır sokak, Üç pınarlar caddesi, Ülkü sokak, Ümit sokak, Ünalan caddesi, Ünver sokak, Üzmez sokak, Varol sokak, Yaşar sokak, Yılmaz sokak, Yücel sokak, Yüzer sokak.


Ünalan Mahallesi’ne hangi İETT hatları gitmektedir?


11 Ü Ünalan Mahallesi – Üsküdar

3 A Ünalan Mahallesi – Kadıköy

3 B  Ünalan Mahallesi - Kadıköy


Ünalan Mahalle muhtarlığı iletişim bilgileri nedir?


Adres: Soyak Cami Sok. No:8 Ünalan, Üsküdar, İstanbul

Telefon Numarası: 0 216 324 78 78

Üsküdar Ünalan Mahallesi Muhtarı:  Nizam Güçtekin