Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Üsküdar Evlendirme Dairesi Eski Binası

Üsküdar Belediyesi, 2012’de yanan eski Üsküdar Evlendirme Dairesi binasını 26 milyon liraya Al Waha otellerinin sahibi Aycan Algethami’ye sattı. Algethami, Suudi Arabistan’ın eski Adalet Bakanı’nın eşi…Üsküdar Evlendirme Dairesi Eski Binası
Üsküdar'daki eski evlendirme dairesi binasının şimdiki hali ve otel olarak planlanan hali...

Üsküdar Evlendirme Dairesi eski binası kimin oldu?Kızkulesi, tarihi yarımada ve Boğaz’a cepheli eski Üsküdar Evlendirme Dairesi 26 milyon liraya eski Suudi Arabistan Adalet Bakanı’nın eşi Aycan Algethami’ye satıldı. ‘Al Waha’ oteller zincirinin sahibi Algethami, tapu işlemleri sonrası araziye otel yapacak.03 Temmuz 2013 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde Fatma Aksu imzalı habere göre; Üsküdar Harem yolu üzerindeki, Üsküdar Belediyesi’ne ait 969 metrekare alan üzerindeki 5 katlı eski Üsküdar Evlendirme Dairesi’ni Suudi Arabistan eski Adalet Bakanı Abdullah Algethami’nin eşi Aycan Algethami 26 milyon liraya satın aldı. Üsküdar Belediyesi’nin 25 milyon lira muhammen bedelle çıktığı ihaleye bir tek Suudi firması katıldı. ‘Al Waha’ oteller zincirinin sahibi Aycan Algetami, tapu işlemleri tamamlandıktan sonra o araziye otel yapmak için dünyaca ünlü 3 mimara proje çizdirecek. Binada, konut ve ticaret birimleri AVM yer olamayacak. İnşaat yüksekliği, zeminle birlikte yine 3 kat artı teras olacak. Eski evlendirme dairesinin satışından elde ettikleri geliri, yeni belediye hizmet binası yapımında kullanılacaklarını, eski belediye binasını Üsküdar Meydanı’na katıp, Marmaray’a hazırlayacaklarını söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, “Asıl beklentimiz Haydarpaşa Port” dedi. Mazbatayı aldığı 2009’da Üsküdar’da 1 olan otel sayısının 5’e, yatak sayısının da bine çıktığını söyleyen Kara, “Üsküdar’da uluslararası kongre yapılabilmesi için en az 2 bin yatak olmalı. Çamlıca ve sahilleriyle eşsiz güzelliğe sahip Üsküdar’da artık turist istiyoruz“ dedi.

Geçen yıl yanmıştı

Kızkulesi, tarihi yarımada ve Boğaza cepheli eski Üsküdar Evlendirme Dairesi geçen yıl 18 Ekim’de yanmıştı. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık bir saatlik çalışmasının ardından söndürülen yangının, bina içerisinde kalan evsizler tarafından çıkarıldığı iddia edilmişti. Binanın ikinci katında çıkan yangın diğer katlara da büyük zarar vermişti.

İhaleye tek firma girdi. Eski Üsküdar Evlendirme Dairesi’nin bulunduğu alanla ilgil ihale Üsküdar Belediye Encümen Salonunda 13 Haziran günü yapıldı. İhale ilan edildikten sonra şartnameyi başka şirketler de aldı. Ancak 25 milyon lira olarak belirlenen muhammen bedel fazla geldiği için ihaleye sadece Suudi Arabistan firması katıldı. İmar planında “Turistik Tesis Alanı” olarak belirlenen arazi 2886 sayılı Devlet İhale Yasasının 35/a maddesine göre kapalı teklif usulü ile satıldı.


Boğaz’daki kamu binaları turizme


2011’de, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu’nun talebi doğrultusunda, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Boğaziçi Sahil Şeridi ve Öngörünüm Bölgesi Uygulama İmar Planı’nı, bir plan notu tadilatıyla güncelledi. Meclis kararıyla, “Boğaziçi Sahil Şeridi’nde yeni yapılacak yapılar, kontur gabarileriyle (Mevcut bir binanın parsel üzerindeki zemin oturumunun, parsel ölçütlerinin ve bina yüksekliğinin tespit edildiği belge) aynen korunacak olanlar ile, taşınmaz kültür varlıkları, lokanta, gazino, kafeterya ve otel gibi kamuya açık kullanışlara tahsis edilecektir” şeklinde yeniden düzenlendi.Üsküdar eski evlendirme dairesi ne zaman yandı? İstanbul'da Üsküdar eski evlendirme dairesinde henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı çıkan yangın korku ve paniğe yol açtı. Alev alev yanan evlendirme dairesi itfaiye ekiplerinin 1 saatlik çalışması sonucu söndürüldü.


Üsküdar sahil, Tulumbacılar Sokak üzerindeki 4 katlı eski evlendirme dairesinde bilinmeyen bir nedenden dolayı 18.10.2012 saat 01.00 sıralarında yangın çıktı.  Alevleri gören vatandaşlar durumu itfaiyeye bildirdi. 


Binanın giriş katında başlayan yangın kısa sürede diğer katlara sıçradı. 


Üsküdar itfaiye grubuna bağlı itfaiye ekipleri, yangını yaklaşık bir saat süren çalışma sonucu söndürdü.  Vatandaşlar, yangının madde bağımları tarafından çıkarıldığını ileri sürdü. Polis, yangınla ilgili soruşturma başlattı. Binanın otel olacağına dair ilk açıklama ne zaman yapıldı? 16 Mart 2013 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde Fatma Aksu imzalı, “Kül olan evlendirme dairesine otel izni” başlıklı haber şöyle; 


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 18 Ekim 2012’de çıkan yangında kül olan Salacak Sahili’ndeki eski Üsküdar Evlendirme Dairesi’nin otel ve konaklama alanına dönüştürülmesini, CHP’li üyelerin muhalefetine rağmen oy çokluğuyla kabul etti.


Salacak Sahili’nde, Kız Kulesi, Boğaziçi Köprüsü ve Tarihi Yarımada manzarası olan Üsküdar Evlendirme Dairesi bir dönemin ihtişamlı yapılarından biriydi. Ancak son dönemde terk edilmiş, evsizlere mekan olmuştu.CHP’DEN RET OYUYangından sonra hiç bir müdahalede bulunulmayan eski Üsküdar Evlendirme Dairesi, dün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemindeydi. Binanın bulunduğu alan, CHP’li üyelerin ret oyuna karşılık, Ak Partili meclis üyelerinin oylarıyla Turistik Tesis Alanı (Konaklama-Günübirlik Tesis) ilan edildi. Böylelikle mülkiyeti Üsküdar Belediyesi’nde bulunan eski evlendirme dairesinin satışının da önü açılmış oldu.


3 KAT OLACAK


Karara göre, eski Üsküdar Evlendirme Dairesi yıkılıp, yerine otel, motel veya günübirlik konaklama tesisleri yapılacak. Ancak bağımsız bölüm olarak konut ve ticaret birimleri yer alamayacak. Konaklama tesisi dışında iskan edilemeyecek. Boğaziçi manzarasına karşın, Boğaziçi Yasası kapsamında bulunmayan binanın yerine yapılacak uygulama, Koruma Kurulu tarafından onaylanacak projeye göre yapılacak. Bina kat yüksekliği, kot alınacak noktalar, çıta şekli ve yüksekliği, çıkma boyutları avam projede belirlenecek. İnşaat yüksekliği, zeminle birlikte yine 3 kat olacak. Bağımsız bölüm olmamak kaydıyla, eğimden dolayı açığa çıkan bodrum katlarda ve çatı arasında konaklama ünitelerine yönelik otel fonksiyonunu destekleyen konferans, toplantı salonu, spor salonu, yüzme havuzu, eğlence hizmet üniteleri yer alabilecek.


Boğaz’daki kamu binaları turizme tahsis edildi


2011’de, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu’nun talebi doğrultusunda, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Boğaziçi Sahil Şeridi ve Öngörünüm Bölgesi Uygulama İmar Planı’nı, bir plan notu tadilatıyla güncelledi. Meclis kararıyla, “Sahil şeridindeki taşınmaz kültür varlıkları kamuya açık kullanışlara tahsis edilebileceği gibi konut olarak da kullanılabilir” ibaresi kaldırılıp, “Boğaziçi Sahil Şeridi’nde yeni yapılacak yapılar, kontur gabarileriyle (Mevcut bir binanın parsel üzerindeki zemin oturumunun, parsel ölçütlerinin ve bina yüksekliğinin tespit edildiği belge) aynen korunacak olanlar ile taşınmaz kültür varlıkları, lokanta, gazino, kafeterya ve otel gibi kamuya açık kullanışlara tahsis edilecektir” şeklinde yeniden düzenlendi.20 milyon dolar gelir bekleniyor

 


Belediye, eski Üsküdar Evlendirme Dairesi’nin satışından 20 milyon dolar gelir bekliyor. Elde edilen para, belediyenin yeni hizmet binasının yapımında kullanılacak. 960 metrekarelik alanda 500 metrekare taban oturumu bulunan bina, 2886 sayılı ihale kanunu gereği satışa çıkarılacak.


Uskudar34.com’da 6 Şubat 2013 tarihinde yayımlanan haber de şöyle;


Üsküdar Evlendirme Dairesi turizme kazandırılıyor 


Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen'den Üsküdar eski evlendirme dairesinin satışıyla ilgili açıklama... Medyada satılıyor şeklinde çıkan haberler üzerine Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen beyden randevu alarak kendisinden bilgi aldık. Basına yansıyan eski evlendirme dairesinin satışının yapılacağının doğru olup olmadığını Hilmi Türkmen'e sorduk.


Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen, imar değişikliği ve satış işlemi doğrudur. Daha önce Üsküdar Belediye Meclisi olarak bu alanda turizm-konaklama şeklinde bir düzenlemede yaptık. 


Uzun süredir atıl bir durumda olan belediyenin bu mülkü geçtiğimiz günlerde de bir yangın geçirdi.


Açık İhale Usulü İle Turizme Kazandırılacak


Ayrıca CHP'li meclis üyesi arkadaşlarımızın medya kuruluşlarına yansıttığı gibi bir durum sözkonusu değil! Şuan hazırlıklarını sürdürdüğümüz bir ihale süreci önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek ve gazetelerde de ilanları olacak. Eskiden evlendirme dairesi olarak kullandığımız bu alanının turizme kazandırılması için herkesin katılabileceği açık ihale usulüyle çok açık ve şeffaf bir ihale yapacağız. Böylece kamuoyunda yanlış bilgilendirmelerinde oluşmasını engellemeyi düşünüyoruz. Zaten böyle bir durumda sözkonusu değil! İçerisinde otoparkında olacağı güzel bir otel Üsküdar'a ve turizm'e kazandırılmış olacak.