Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vehbi Orakçı

Marmara Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Beylikdüzü Belediye Başkanlığı da yapmıştır. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in Horasan Kaymakamlığı sırasında verdiği destekle orta öğrenimini tamamlayabilmiştir.Vehbi Orakçı

Marmara Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi OrakçıVehbi Orakçı kimdir? 01.01.1970'de Erzurum`un Horasan ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Horasan Iğırbığır ilköğretim okulunda bitirdi. Kasabada Ortaokul olmadığından eğitimine 1,5 yıl ara vermek zorunda kaldı. Dönemin Horasan kaymakamı, İçişleri Bakanı (Eski İstanbul Valisi) Muammer Güler’in desteğiyle orta öğretimine kaldığı yerden devam etti. 1989 da Erzurum Endüstri Meslek Lisesi Makine Teknisyenliği bölümünü tamamladı. 


1995 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği bölümünü bitirdi. Mezuniyet sonrası Beykent Üniversitesi Uluslararası Politika ve Ekonomi bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2006 yılında başladığı doktorasına Kültür Üniversitesi İnşaat Fakültesi Proje Yönetimi bölümünde devam etmektedir. Vehbi Orakçı aktif iş hayatında neler yaptı? 1993 yılında üniversite öğrenimine devam ederken; girişimci kişiliğiyle Yıldız Mühendislik firmasını kurup iş hayatına ilk adımını attı. 1995`de kuruluşunu gerçekleştirdiği ve genel müdürlüğünü yaptığı Marmara Mühendislik ve İnşaat Sanayi Şirketi bünyesinde : inşaat, proje, mühendislik ve gıda ticareti alanlarında faaliyet gösterdi. Öğrencilik yıllarından başlayarak ilgi duyduğu siyaset, spor ve yönetimle ilgili bir çok kurum ve kuruluşta başkanlık, yönetim kurulu üyeliği ve aktif üye görevlerini ifa etmektedir.Vehbi Orakçı’nın üye olduğu sivil toplum kuruluşları ve vakıflar hangileri?- Piri Reis Harita Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı 


- Harita Kadastro Mühendisler Odası Üyeliği 


- Tarih Vakfı Üyeliği 


- Mimar Mühendisler Grubu Üyeliği 


- Beylikdüzü Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği 


- Müsiad Üyeliği 


- Tekder Üyeliği 


- Hollanda-Türk Federasyonu Üyeliği 


- Beylikdüzü Spor Kulübü Başkanlığı 


- Kavaklı Okul Aile Birliği Üyeliği Vehbi Orakçı aktif siyaset yaşamında hangi görevleri aldı?1995 yılına kadar Beylikdüzü Gençlik Kolları Başkanlığı 


1995–1997 Refah Partisi İlçe Başkan Yardımcılığı 


1997–1999 Çanakkale Boğaz Komutanlığı bünyesinde Ast. Teğmen Rütbesi ile Takım Komutanı olarak Askerlik görevini tamamladı. 


2001–2004 Ak Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilat Başkanlığı 


2004 – 2009 yıllarında Beylidüzü Belediye Başkanlığı yapmıştır. Vehbi Orakçı, Marmara Mühendislik ve İnşaat firmasını ne zaman kurdu?Yük. Müh. Vehbi Orakçı; 1989 yılında kazandığı Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü’nde eğitimini sürdürürken; henüz bir üniversite öğrencisiyken 1993 yılında Marmara Mühendislik İnşaat San. Tic. ve Ltd. Şti.’ni kurmuştur.Marmara Mühendis ve İnşaat firması hangi konut projesiyle gündeme gelmiştir?Marmara Residence: Marmara Mühendislik imzasıyla inşa edilen proje yüksek teknoloji ile depreme dayanıklı ve radye temel ve fore kazık üzerinde yükseliyor. Ocak 2011'de yapımına başlanan projenin 2011 Aralık'ta tamamlanması bekleniyor


İstanbul'un çekim merkezi Beylikdüzü'nde yükselen Marmara Residence, 70 konuttan meydana geliyor. 18 katlı tek bloktan oluşan Marmara Residence'ta konutların alanları 67 bin TL ile 150 metrekare arasında farklılık gösteriyor.

Projede 1 oda 1 salon konutların alanları 61 metrekare ile 74 metrekare, 2 oda 1 salonların alanları 67 metrekare ile 133 metrekare, 3 oda 1 salonların alanları ise 112 metrekare ile 151 metrekare arasında değişiyor.


1+1 evlerin tamamının satıldığı Marmara Residence'ta 2+1 evlerin fiyatları 125 bin TL'den, 3+1 evlerin fiyatları ise 249 bin TL'den başlıyor. 10 bin metrekare inşaat alanına sahip olan projeden konut sahibi olabilmek için yüzde 30 peşinat ödeniyor geri kalan yüzde 70'lik miktar 120 aya kadar 0 faiz oranıyla taksit yapılabiliyor.


1.200 metrekarelik 2 katlı otoparkın yer aldığı Marmara Residence'ta Marmara Denizi manzaralı seyir terası, fitness salonu ve restaurant, hamam ve jakuzisi, çocuk oyun alanı, mini sinema salonu, bay ve bayanlar için ayrı tanzim edilen sauna mevcut.


Telefon: 0212 872 84 84Vehbi Orakçı hangi haberlere konu oldu?Vehbi Orakçı; Hedefimiz daha vizyoner projelere imza atmak (yerelhaberim.net, Ocak 2012) 


Esenyurt’ta inşaa ettiği Marmara Residence dikkat çeken Marmara Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı, yaptığımız röpörtajda, “Hedefimiz daha vizyoner projelere imza atmak” dedi.


S: Marmara Residence satışlarına ne zaman başladınız?

V.O:Nisan 2011 de başladık. Yılbaşında bitirmeyi planlıyoruz.


S: Marmara Residence'de ulaşılan satış adetleri nedir?

V.O:%80


S: Son dönemde şehrin merkezinden uzaklaşarak, bu tür projelerde daha küçük metrekareli evler tercih ediliyor. Özellikle çocuklarını evlendirmiş anne-babalar bu yönteme çok başvurmaya başladı. Siz böyle birşey gözlemlediniz mi? Daha çok hangi kesimden talep aldınız? (Yeni evli, bekarlar, yaşlı kesim gibi)

V.O:Toplumun her kesiminden talep var. Ancak küçük metre kareli dairelere hem masrafı az olduğu için hem de ödeme koşulları daha uygun olduğu için daha fazla rağbet olduğu doğrudur. Demekki Türkiye’de de çekirdek aile kavramı daha fazla gündeme gelecek.


S: Projeye nasıl hazırlandınız?

V.O:Sektörde 20 yılı aşkın bir deneyimimiz mevcuttu. Bu tecrübe bizim için daha hızlı karar verme ve projeyi kısa zamanda tamamlama avantajını sağladı. Bekçisi ile, taşeronuyla, teknik ekibiyle, pazarlama grubuyla amatör bir ruh ve profesyonel bir anlayışla şükürler olsun bir kaza bela yaşamadan süreci yönettik.


S: Vehbi Bey, gece gündüz çalışıyorsunuz. Geceleri, çocukluk günleriniz aklınıza geliyor mu? Böyle bir projeyi hayal edebilir miydiniz o yıllarda?

V.O:Hayal kurmadan yaşanmaz. Tabi ki hayali kurup orda kalmamalı. Bu hayalin gerçekleşmesi için düşünsel, fiziksel çabaları eyleme dönüştürmek ve o hayalinizin gerektirdiği özveriyi ve çabayı sergilemek zorundasınız. 

Ayrıca işinizi severek yaptığınız zaman bu sevgi çalışma ortamınıza yansır ve verim artar. Bizim bir avantajımızda bölge de 25 yıllık sosyal ve siayasal geçmişimizin ve çevremizin olması. Bunun da yararlarını görüyoruz. Bir çok dostumuzdan projelerimizin her aşamasında faydalandık. Onlara da müteşekkiriz.


S: Bir yılı daha geride bıraktığımız bu son ayda 2011 yılını değerlendirmenizi istesek, sizin için nasıl bir yıl oldu? Hedeflerinizi gerçekleştirebildiniz mi?

V.O:2011 yurt içinde ve yurt dışında birçok proje geliştirip dört tanesini de realize ettik. Halen inşaatlarımız devam ediyor. Bu açıdan bakınca 2011’i bereketli bir yıl olarak değerlendiriyoruz. Yine sektörde bizim dışımızdaki kurumlarında büyük başarılarını gözlemliyoruz. Bu da bize şevk ve cesaret vermektedir.


S: 2012'de başka proje yapacak mısınız? Bu projeler hangi tarihlerde çıkacak? Hangi bölgelerde yer alacaksınız? Kaç konutluk projeler olacak?

V.O:2012’de tabiki yeni projelerimiz olacak. İnşallah sektördeki büyüme ve gelişme aynen devam eder. Marmara Concept projemizi satışa çıkardık. İki ayrı projemizi daha satışa çıkaracağız. Ayrıca Irak’ta devam eden konut projemizin bitiminde yeni projelerde geliştirmeyi ve oraya da işimizle hizmet etmeyi planlıyoruz.


S: İstanbul dışında proje geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

V.O:Farklı şehirlerden, hatta ülkelerden öneriler geliyor. Önemli olan doğru lokasyonda ve doğru içerikte proje geliştirebilmek. Bu yönde gelen önerileri bir süzgeçten geçirerek gündemimize alıyoruz. İnşallah ülkemiz veya dışında hem istihdam açısından hem de ekonomik açıdan katma değer üretmeye devam edeceğiz.


S: İnşaat sektöründe Esenyurt'un geldiği konumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

V.O:Esenyurt’ta ki gelişim ve büyümeyi takdirle izliyorum. Hakikaten bir varoş kentten kısa zamanda devasa projelerin geliştirildiği bir megakent oluşuyor. Geçen gün doktora derslerimle ilgili görüşmeye gittiğim üniversitede görevli bayanla konuşurken nerede oturduğunu sorduğumda “Esangeles” dedi. Yani Los Angeles’in Esenyurt versiyonu. Mizahi bir yaklaşım ama oradaki değişiminde gerçekçi bir ifadesi gibi geldi bana. Bu vesile ile bu büyük değişime imza atan Belediye Başkanı Sayın Necmi Kadıoğlu ve ekibini de tebrik ediyorum.


S: Marmara Mühendislik bugüne kadar hangi projeleri tamamladı? Kaç projeye imzanızı attınız?

V.O:Şirketimiz şuanda kuruluşunun 20. Yılını kutlamakta. Bu süreçte hayata geçirdiği 100’e yakın proje söz konusu. Tabi bunların bır kısmı yap-sat, çoğunluğu da taahhüt tarzı projelerdir. Belediye başkanlığımız döneminde mesleğimizi icra etmeyi etik bulmadığımdan bir nevi hızımız kesildi. Ancak 2010 yılı ile birlikte yeniden yapılanarak ve anonim şirketleşme sürecimizi de başlatarak, kurumsal alanda daha da sağlıklı bir yapıya kavuşmak istiyoruz. Dolayısıyla daha vizyoner projeler geliştirmeyi hayal ediyoruz.


S: Son olarak, ( Dergimizin tüm röportajlarında sorduğumuz salt sorumuz) “ Size 10   dakika içerisinde öleceğinizi söyleselerdi ve son bir cümle kurmanızı istesek insanlığa son sözünüz ne olurdu?

V.O: Sevdiklerinize değer verin, gönül kırmayın ve yaptığınız şeyi iyi yapın.Irak’ta 600 milyon dolarlık imza (Hurriyet.com.tr, Temmuz 2012)


Marmara Mühendislik, Irak'ın başkenti Bağdat'ın en gözde arazilerinden birinde 600 milyon dolarlık bir projeye imza attı. Kerbela'da da 150 milyon dolarlık bir proje yapan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı, Irak'ta en az 3 milyon konut ihtiyacı olduğunu söyledi.


Önceki dönem Ak Parti'den Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapan fakat daha sonra 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak' iddiasıyla 5 ay boyunca hapis yatan Orakçı hapisten çıktıktan sonra kendi işi olan inşaatçılığa döndü.

Hakkındaki iddiaların aslı olmadığını ve o dönem kendisine tuzak kurulduğunu öne süren Orakçı, "Hiç olmayan şeyler var gibi gösterildi. Bu olay bölgede siyasi mekanizmayı tanzim etmeye çalışan ve rant elde etmek isteyen bazı işadamları ve bazı kolluk kuvvetlerinin bana kurdukları bir kumpas. Ama o tuzağa  takılacak bir malzeme yok. Biz bir elekten geçtik ve baktılar ki siyaset döneminde mal varlığı azalmış, dolayısıyla bu iddia çürüdü. Hakkımızda dava dahi açılamadı ve mahkemeye çıkmadım. 5 ay boşu boşuna içeride yatmış olduk"  dedi.


"GÖRDÜK Kİ ÇOK KISITLI İMKANLARLA BAŞLAMIŞLAR"


Marmara Mühendisliği 1993 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde okurken kurduğunu anlatan Orakçı, 2004'te belediye başkanı olduğu döneme kadar villa projeleri ağırlıklı olmak üzere 100'e yakın inşaat yaptıklarını belirtti.

Başkanlık dönemi boyunca iş hayatına ara verdiğini anlatan Orakçı şöyle devam etti:


"Görevdeyken çok sık yurtdışına gitme şansımız oldu. Dünyanın, Beylikdüzü'nden ya da İstanbul'dan ibaret olmadığını anladık. Başkanlık bitince de elimizdeki tüm imkânları yurtdışında başka mecralara taşıyalım dedik. Bunu düşünerek Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın düzenlediği gezilere katıldım. Endonezya, Mısır, Kazakistan gibi birçok yere gittik ve yurtdışında başarılı olmuş şirketlerin sahipleri ile tanışıp büyüme hikayelerini dinledik.


Bir baktık ki, STFA'dan Nurol'a, Makyol'dan Limak'a kadar birçok şirket evveliyatında çok kısıtlı imkan ve bütçelerle yola çıkmış. Ama dünyadaki pazarın büyüklüğünden faydalanarak hızla büyümüşler. Biz de uzmanlığımızı ve çevremizi kullanarak bu mecraya daldık."


KERBELA'DA 1260 ADET VİLLA


Irak'ın bu tür büyük projelere ihtiyacı olan bir pazar olduğunun altını çizen Orakçı, "Ben değişik ülkeleri gezerken birçok ülkede pazarın aktörlerinin artık yerleşik hale gelip oturduğunu, bizim de bu aşamada onlarla tam rekabet edemeyebileceğimizi düşündüm. Rekabet gücümüzün yüksek olduğu veya kendimizi daha iyi ifade edebileceğimiz alanları aradım. Irak da 40-50 yıldır savaşlar nedeniyle bir türlü gelişemeyen bir pazar. Ama artık Türkiye'yi görüyorlar, daha iyi yaşamak ve daha iyi yerlerde oturmak istiyorlar " şeklinde konuştu. 


Irak'ta ilk olarak Divaniye'de bir iş aldıklarını ancak orada istedikleri sonucu elde edemediklerini söyleyen Orakçı, şunları anlattı:


"Divaniye'den sonra Kerbela'da 150 milyon dolarlık bir projeye vardı. İhaleye girdik ve kazandık. 660 bin metrekare üzerinde altyapısı, üst yapısı yolları ve kültürel alanları ile resmen yeni bir şehir kuruyoruz. 1260 adet villa yapacağız. Biz daha başlamadan projeyi organize eden şirket villaların yüzde 90'ını satmış bitirmiş. Bu da en büyük şansımız.


Bir ülke düşünün, 40 milyon kişi tek bir ev alacak bir ortam bulamamış yıllardır. Bunların yüzde 1'i varlıklı olsa 400 bin insan yapıyor, bizim de hedefimiz o kesim. Irak'ta şu anda en az 3 milyon konuta ihtiyaç var."İHALEYİ IRAK SÜNNİ VAKFI'NDAN ALDILARKerbela'daki projenin Irak'ta tanınmalarına yardımcı olduğunu anlatan Orakçı, sonraki dönemde yeni projeleri için 

adlarının geçmeye başladığını kaydetti.


Irak'ta projelerin belirli kurumlar tarafından ihale edildiğini anlatan Orakçı, "Bağdat'ta altyapı, park ve peyzaj işleri yapan bir Türk firması, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın karşısındaki arazide büyük bir proje yapılacağı bilgisine ulaşınca bizi refere etmiş. 1 milyon metrekarelik, Dicle Nehri'ne cepheli ve Irak Sünni Vakfı'na ait bir arazi. Bize geldiler, yaptıklarımızı incelediler ve sonrasında ihaleye giriş izni verdiler" dedi.


ALICISI HAZIR


Vakfa Irak'ta var olan Arap mimarisinden farklı bir proje sunduklarını ve bu proje sayesinde ihaleyi aldıklarını anlatan Orakçı, şöyle devam etti:


"Onlara 3-5 katlı, içinde AVM, ofisler olan ve home ofis olarak kullanılabilecek residans tarzı bir kule inşaatı önerdik. Mimariyi bir huni şeklinde tasarladık. Parkları, sosyal donatı alanları, camileri ve spor salonları ile projeyi geliştirdik ve imzaları attık. Projede 6 bin 500'e yakın konut, 325 ofis, 325 residans dairesi ve 60 bin  metrekarelik bir AVM olacak. Toplam maliyeti 600 milyon dolar. Satışlardan sonra dönüşü ise 1 milyar dolar olacak."

Vakfın imkanlarının çok büyük olduğunu ve alıcının da vakıf üyeleri olduğunu anlatan Orakçı, "Biz projeyi organize edip süreci ve sistemi kuruyoruz. Projeye başladığımızda vakıf bizden alıyor zaten konutu. Ödemelerde de bir sıkıntı yaşanacağı zannetmiyoruz. Çünkü bu vakıfla çalışan hiç bir firma ödeme sorunu yaşamamış. Zaten burada problem çıkarsa üreticiden çıkar. Un var, şeker var, yağ var, siz helvayı yapacaksınız" diye konuştu. ,


BÜYÜKLER KORKUYOR, BİZİM GİBİ ŞİRKETLER GİRİYOR


Orakçı, Bağdat'taki güvenlik endişeleri ile ilgili olarak da şunlara dikkat çekti:

“Bağdat civarında biraz güvenlik endişesi var ama çok üst düzey bir tehlike yok. Aramalar, güvenlikler, askerler, kameralar... Bunlar biraz tedirginlik yaratıyor. Bazen patlayan bombalar oluyor ama lokal olarak kalıyor. Hayat devam ediyor sonuçta orada da."


Güvenlik endişesi nedeniyle A plus firmaların Bağdat'a girmek konusunda çekingen davrandıklarını anlatan Orakçı," Onlar girmeyince bizim gibi gelişmek ve büyümek isteyen gözü kara şirketler giriyor. Bizim için fırsat doğuyor" dedi.


USTA MAAŞI 2 BİN DOLAR 


Irak'ta ki projeleri için Türkiye'den devamlı eleman gönderdiklerini anlatan Orakçı, kalifiye eleman ihtiyacının en üst noktada olduğunu kaydetti.


Orakçı, usta mertebesindeki her çalışanın en az 2 bin doplar civarında maaş aldığını, üstlik tüm masraflarının da karşılandığını belirtti. 


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları