Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Veraset ilamı ne kadar tutar?

Mirasçıların kimler olduğu ve mirastaki pay oranlarının ne kadar olduğu ise veraset ilamında görülebiliyor. Peki, veraset ilamı ne kadar tutar?


Veraset ilamı ne kadar tutar?


Miras Hukuku gereğince bir kimsenin vefat etmesi durumunda sahip olduğu mallar, yasal ve atanmış mirasçılarına kalıyor. Mirasçıların kimler olduğu ve mirastaki pay oranlarının ne kadar olduğu ise veraset ilamında görülebiliyor.


Bu belgeyi almak için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Ancak bir gayrimenkul kalması durumunda beyan verilmesi gerekeceğinden ilamın 3 ay içinde alınması ve beyanının da aynı süre zarfı içinde verilmesi faydalı oluyor. Aksi durumda mirasçılar vergi cezası ile karşılaşabiliyor.


Mirasçılık belgesi olarak da bilinen bu veraset ilamı, Sulh Hukuk Mahkemelerine bir dilekçe ve gerekli diğer belgelerle başvurarak alınabiliyor.


Aynı zamanda istenen harç bedelinin ödenmesi durumunda noterden de veraset ilamı temin edilebiliyor. Peki, 2016 yılında veraset ilamı ne kadar tutar?


Veraset ilamı ne kadar 2016?

Geçtiğimiz sene 2015 yılında noterden alınan veraset ilamı için, 54,60 TL tahsil ediliyordu. Ancak, 2016 yılı için bu bedel 60,80 TL oldu.


Veraset ilamı için gereken belgeler:

* Ölüm belgesi,

* Nüfus Kayıt Örneği,

* Veraset ilamı istemi içeren dilekçe.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com