Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Vergi yapılandırma başvurularında son gün bugün!

Vergi barışı kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vergi mükellefleri için başvuru dönemi bugün sona eriyor...


Vergi barışı kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyen vergi mükellefleri için başvuru dönemi bugün sona eriyor. Henüz yapılandırma başvurusunu yapmamış olan vergi borçlularının mesai bitimine kadar ilgili kurumlara başvuruda bulunmaları gerekiyor.


Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmak isteyen vergi mükellefleri bugün sonuna kadar www.gib.gov.tr, e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden, isteyenler mesai bitimine kadar vergi daireleri üzerinden başvurusunu gerçekleştirebiliyor.


31 Mart ve öncesi döneme ait vergi, resim ve harç borçları kanun kapsamında yapılandırılabiliyor. Vatandaşlar bağlı oldukları belediyeye olan emlak ve çevre temizlik vergisi borçlarını da yapılandırarak taksitlendirebiliyor.


Yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar, borç aslını ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları esas alınarak hesaplanan tutarı ödemesi halinde, gecikme faizini, zammını ve vergi cezalarını ödemekten kurtuluyor. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50'sinin ödenmesi durumunda da kalan yüzde 50'si tahsil edilmiyor. 


18 taksit fırsatı


Borçlular, 18 taksitte 36 ay sürede ödeme yapabilecek. 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitli ödeme seçeneklerinden birini de seçebilecek. İlk taksit 1 Ekim'e kadar, kalan taksitler ise takip eden 2'şer aylık dönemler halinde ödenebilecek. Taksitle ödeme halinde, taksit sayısına göre borçlara katsayı uygulanacak. Yapılandırılan borçlar kredi kartıyla peşin ya da taksitle de ödenebilecek.


Hesaplanan tutarın tamamının ilk taksit süresi olan 1 Ekim'e kadar ödenmesi halinde katsayı uygulanmıyor. Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan yüzde 90 oranında indirim yapılacak. İdari para cezalarının da aslından yüzde 25 indirim uygulanacak.
 Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com